Hangi tuz?

Pişirirken yemeğe koymalık ve piştikten sonra gerekirse üzerine serpmelik hangi tuzdan alalım? Himalaya, kaya, deniz, limon, normal ucuz? İyotlu, iyotsuz?
Değirmenli, değirmensiz? Büyük parçalı, toz?

Tuz nasıl alınır ki?

tuzun bile öyle çok çeşidi oluştu ki, insanların şaşırmaması imkansız, marketten gidip gönül rahatlığı ile bir anda tuz bile alamaz duruma gelmişiz vay be!

Bu konunun uzmanı olanlar içerdiği mineraller gibi konulara girer belki ama makbulü çok iri taneli olmayan kaya-himalaya tuzunu alıp değirmende öğüterek kullanmak. Evde ayrıca temizlik ve bazı diğer işler için ucuz-rafine tuz da bulundurmak lazım.

NOT: okurum diyorsanız özet niteliğinde bir yazı www.fitekran.com
  • candanag  (01.11.17 12:19:24 ~ 12:20:14)
İyotlu normal tuz.

yalansavar.org

Edit: İyot alımı önemli ve kaya tuzu gibi şeylerde iyot eklenmediği için iyot eksikliği tiroit problemlerine yol açabiliyor.

Edit 2: Üstteki linkte şöyle bir cümle var: Son olarak sofra tuzunun çok fazla sodyum içerdiğini belirtmek istiyorum. Bu değer diğer tuzlardan neredeyse %97 daha fazla.
Birincisi, bizim kullandığımız ve makul miktarlarda tüketimi sağlıklı olan tuzun kimyasal formülü zaten NaCl, sodyum klorür. Ya ne olacağıdı?
İkincisi, aynı yazının devamında bir tabloda sodyum miktarları var. Sofra tuzu 381 mg, himalaya tuzu 368 mg, deniz tuzu 375 mg diyor. Hani %97 fazlaydı?
  • kobuzchu kiz  (01.11.17 12:25:52 ~ 12:30:39)
koşer tuz diyollar. www.google.com.tr

  • Zeth  (01.11.17 12:37:19)
Normal iyotlu tuz alıyorum. Diğerlerinin bir avantajı olduğunu düşünmüyorum.

  • curukturpkokusu  (01.11.17 12:41:49)
Çoğu yemeğe tuz atman gerekmiyor bile.

  • kargn  (01.11.17 13:34:18)
Hakiki Çankırı kaya tuzu. Çekilmişi de irisi de var.

  • yaren  (01.11.17 14:12:53)