Chromebook hakkında bir soru

Merhaba,

Ben laptop kullanmayı sevmiyorum ama çocugumu coderdojo gibi ücretsiz eğitim veren yerlerde scratch eğitimi veren yerlere falan götürüyorum oralarda da laptop götürmem gerekli. Şimdi yeni bir pc veya laptop alma arefesindeyim.

Acaba kendime pc alsam çocugum için de Chromebook alsam, görece daha ucuz oldugu için bu scratch gibi şeyler çalışır mı? basit oyunlar oynayabilip youtube izleyebilir mi?

chromebook tahmin edersiniz ki windows, mac veya linux gibi bir işletim sistemi değilde browser tabanlı chromeos ile çalışıyor. dolayısıyla bu cihazlara yükleyebileceğiniz uygulamalar sadece chome browserın marketindekilerle sınırlı. eğer bahsettiğiniz "scratch" webtabanlı bir uygulama ise chromebook üzerindeki chrome web browserda çalışacaktır. bunun dışında aaa şu cd den bu oyunu yükliyim bu uygulama güzelmiş exe sini indireyim kurayım derseniz bu işlemlerin hiçbirini yapamazsınız. kısacası chromebook üzerinde sadece chrome browser kurulu google hizmetlerini sorunsuz kullanabileceğiniz tabletten öte bir cihaz değil.

  • nuh gemisini kaciran soyu tukenmis canli  (02.11.17 20:15:37)
bazi chromebook'lara linux kurulabiliyordu oyleyse ise yarar yoksa tamamen cop bence. chromebook alacaginiza ikinci el normal bir laptop alin daha iyi. chrome apps ile sinirli kullanilabilecek uygulamalar.

  • qazwsx  (02.11.17 20:40:37)
evet biraz meşakatli de olsa bazı linux distrolarını kurmak mümkün ama yine de bu distrolar cihazın yapabileceklerinin sınırlarını çok genişletemiyor maalesef. ama yine de cihaza tamamen çöp demek biraz abartı kaçar bence. kullanım ihtiyaçları doğrultusunda oldukça kullanışlı olabiliyor. mesela tatile çıktığımda laptop almak yerine yanıma bu cihazı alıyorum uzun pil ömrü burada iyi oluyor. google hizmetleri sayesinde gerekli olabilecek resim yedekleme doküman oluşturma vs gibi işlemleri yapıyor. tüm artısı bunlar. çok geniş bir kullanım alanı yok. tamamen web tabanlı uygulamalara mahkumsunuz bu cihazla.
benim bu cihazı edinmem de zaten benim haberim olmadan yeğenime ebeveyinleri tarafından alınması sonucu oldu. çocuk heyecanla bilgisayar beklerken bu cihazla başbaşa kalınca oldukça hayal kırıklığına uğramış. bende kendisine bir laptop verip bunu elinden almıştım. yoksa şahsen ben de kesinlikle bir mağazaya gidip bi chromebook alayım düşüncesine hiç girmedim :D

  • nuh gemisini kaciran soyu tukenmis canli  (02.11.17 21:37:02 ~ 22:21:20)
@liberal sen freedos bi laptop al üstüne windows kurarsın.olmadı linux da kurarsın çocuk ilerletsin de kendini :D

  • regardless of what they say  (02.11.17 22:00:53)
Çok teşekkürler,
@regardless of what they say, zaten yazılımcı olmak istiyor daha ilkokula gidiyor ama robotlar falan epey ilgili. Ben de bu yönde cesaretlendirmek adına uğraşıyorum.

Cevaplar için çok teşekkürler.
  • liberal  (03.11.17 10:27:49)