Eve İnternet Bağlatacağım, Bina İçi Ankastre

Evet bu apartmandaki kutu :
i.hizliresim.com
Bu da evin içine gelen fiber kablo :
i.hizliresim.com

Şimdi sorum şu. netspeed bağlatıyorum, hattım 75mbit destekliyormuş, telefondaki temsilci dedi ki işte ekip gelir ankastreden kablonun ucunu çıkartır eve siz çekersiniz. Benim merak ettiğim ise eve kadar gelen fiber kablom var, ankastreden eski usül kablo çekmeye falan illa gerek var mı ?

İnternet alt yapisi ülkemizde o kadar karişti ki.

Butun alt yapinin tek bir sahibi var TTNET. Eger superonline bunu kullanmak istiyor ise. Sokaktaki o ttnetin alt yapisini kiraliyor. Veya asfaltin altindaki o kablolarin geçtiği hatti kiralayip kendi kablosunu çekiyor(sizin apartmandaki superonline kutusu gibi). Sizin semte/sokaga/apartmana kadar.

İnternet konusunda da çeşitler var. Günün sonunda hepimizin evine internet geliyor. Tamam ama ne şekilde geliyor.

-Bi fiber var. Sizin evinize kadar kablosu gelen oldugu gibi. Gerçek fiber bu. Bu fiber evinize kadar gelir. Oradan firmanin kendi getirdigi modem/routere baglanir.

-Bi diger fiber. Burada da sizin eve degil de. Sokaklarda bulunan kutulara kadar fiber oluyor. Geri kalan sizin eve gelene kadar olan kablo bakir, eski usul yani.

-Bi de adsl var. Klasik. Santralden evinize kadar bakir kabloyla gelen hat.

Bunlarin farkini size müşteri temsilcisi soylemez. Soyleyemez. Sizin yapmaniz gereken hangi firmayi istiyosaniz sizin semtinize bakan ekibi bulup onunla konusmaniz. En gecerli ve mantikli yol bu.
  • bir3iki7  (30.10.17 19:25:25)
Apartmanda superonline fiber var kapınıza kadar geliyor ve siz gidip netspeed mi bağlatacaksınız?

  • goodman  (30.10.17 19:37:45)
Apartmanda Superonline fiber var, arayın gelip kurarlar, uğraşmayin hiçbir şeyle.

Öte yandan Türkiye'deki tek altyapı sahibi türk Telekom değil. Superonline fiber kendi altyapısına sahip (sadece fiber için), ayrıca Vodafone'un da kendi fiber altyapısının olduğu yerler mevcut. Keza kablonet de ayrı altyapı.

Xdsl tipi bakır altyapıda tek sahip türk telekom. Superonline, turknet vb. Bakır altyapıyı türk Telekomdan kiralıyor.
  • orient blue  (30.10.17 19:45:44)
@goodman
evet taahhütsüz olduğu için netspeed tercih ettim, verdiği hız ve fiyatı da bir diğer önemli etken tabi karar vermemde.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (30.10.17 22:25:30)