Kedimiz çişini kakasını saatlerce tutuyor

3 yaşında dişi bir kedimiz var, kısır. Bugüne kadar hep sokak+ev kedisiydi. Uzunca zamandır da akşam bırakıp sabah erkenden aldığımız bir rutinimiz var.

Sorun şu ki, önceden dışarıya çiş yapmayan ve eve gelmeyi bekleyen kedi şimdi evden çıkana kadar çişini kakasını yapmıyor kuma.illa dışarı yapacak. 18 saate kadar tutuyor neredeyse.
Kumu değiştirdik yine fayda etmedi. Kumu kazdık, teşvik ettik yine yok. Çıkartmadık ki mecbur kalsın, ı-ıh. Bir hastalık belirtisi filan yok bu arada, keyfi filan her şey yerinde. Her zamanki gibi. Sadece tuvalet düzeni değişti.

Ne yapacağımızı şaşırdık. Böbreklerine bir şey yapacak diye endişeleniyoruz.

Fikriniz veya gösterilecek yol yordam var mıdır?

hic kedi bakmadim ama aklima oneri olarak geldi, acaba kumunu balkona filan koysaniz yavas yavas oyle alisir mi ki?

  • in vino veritas  (26.10.17 21:15:48)
kumu değiştirmek yetmez. düzenli temizlemek gerekiyor. bir de ince kum değil de koku hapseden kum kullanıyorsanız, kediler için cehennem gibi olan kum asıl o kum. gereçeğe yakın ince kumları ve tuvaleti bahsedildiği gibi açık havada, balkonda tutmanızı tavsiye ederim. tuvaleti temizledikten sonra arada bir kumları iyice kararak havalandırmanızı da öneririm.

evdeki kum bir kere kullanıldıktan sonra toprak varken çoğu kedi kumu tercih etmez ve dışarıyı bekler. sizinkinin bekleme süresi çok abartılı yalnız.

kumu günlük temizlemeyi denerseniz ve yine davranış değişikliği görmezseniz belki de kedinizi veterinere götürmeniz gerekecek.
  • godoşu beklerken  (26.10.17 21:54:06 ~ 21:56:23)
@in vino evde balkon yok ne yazık ki :(

@godos kokuyu hapseden dediginiz kristal ise kristal gibi olanlardan değil, bentonit kum kullanıyoruz. Düzenli olarak temizleniyordu aslında komple karıştırıp minik taneleri dahi alıyordum ince delikli süzgeçle. Şimdi günlerce değiştirmeme gerek kalmıyor, damla çiş yok :D
Neden değişti huyu anlamayışımız da bundan.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.10.17 10:59:10)
3-4 ay once sokaktan gelip eve yerlesen kedicim de boyle. ben ise giderken cami acik birakiyorum, disarda-icerde takiliyor. ben eve gelince de evde duruyor. gece de evde. tuvaletini hep disari yapti. bir ara diskiyi gozlemlemek icin kapali tuttum cami. eve yapmamak icin kivrandi resmen saatlerce. evde gene kum tutuyorum, soguk havada cikmaya usenirse diye. ama yok, sevmiyo cocik eve yapmayi. zaten kaka kabini kullanmayi da beceremiyo. poposu boklaniyo ona yapinca.

evde durdugu sure icinde arada disari cikip yapmasina izin verin. en azindan iki kere salsaniz yeter ona. o arada belki kabina da alisir.
  • jimicik  (27.10.17 11:26:00)
dışarıda ne tür bir toprağa yapıyor? kum mu, bitki toprağı gibi mi? o tarz bir toprak koyun kumunun üzerine.

  • tiny penny  (27.10.17 12:39:44)