Araba kullanma korkusunu nasıl yenerim?

Ehliyetim yok, almak istiyorum ama araba kullanmaktan çok korkuyorum.

Yani sanki asla hakimiyeti sağlayamayacakmışım gibi geliyor. kaza yapmaktan korkuyorum. Bir de dalıp gitmekten korkuyorum, konsantre olabilir miyim bilmiyorum... bu normal mi (bence değil)... buna benzer bir şey yaşayıp yenebilen var mı?

ne yapabilirim?

korkun normal tabi ki. pratik yaparak bu korkunu yenebilirsin, bu şekilde bir iki kere trafiğe çıkınca korkmadığını göreceksin.

  • denhia  (26.10.17 18:07:39)
trafiğe kapalı alanda bir bilenle birlikte turlayın. Hatta araç otomatik olursa çok daha iyi olur. Araca hakim oldukça rahatlarsın bence.

  • reactionic  (26.10.17 18:24:49)
1- bu kadar insan yapıyor benim ne eksiğim var
2- ulan dur bi deneyeyim şunu

  • bohr atom modeli  (26.10.17 18:47:56)
Öncelikle bu çok normal. Korkmak kadar doğal bir şey yok. Yani bunu takma.
İkinci olarak trafik olmayan bir yerde çok pratik yaparsan, asıl trafiğe çıktığında araç hakimiyetin çok yüksek olur. Bu çok önemli.
Üçüncü olarak da yanında bilen biri varsa mesela bir yere gidecekseniz yolun daha tenha yerlerinde arabayı sen kullan. Yavaş yavaş alışırsın birden olacak diye bir şey yok.
Kimse birden profesyonel araba kullanmaya başlamıyor.
  • bubiruyaolmali  (26.10.17 19:03:16)
Yalnız trafiğe çık. Yavaş yavaş cesaret gelir.

  • kumulatifvergimatrahi  (26.10.17 19:35:01)
ilk öğrendiğim zamanlar babam hadi turlayalım dediğinde bi stres basardı beni. bazen turlicağımızı unuturdu ben de hiç hatırlatmazdım. rüyalarımda frenin tutmadığını, sürekli kontrolüm dışı bi yerlere çarptığımı görürdüm. nasıl heves kırıklığı yaşıyorum. babamın da etkisi yadsınamaz sağ olsun. hala arabama binince ordan burdan deyip kafamı karıştırıyor. ama zamanla yendim o stres olayını. stop falan ettirince panik olmaman lazım, kornaya basarlarsa bassınlar gitceksin işte, onlar da senin benim gibi insan. şimdi bi yere gidecekken tek düşüncem sıkışık bi yerse nereye park etsem ki oluyor. süre süre alışıyorsun yani. ama pes etme, sürekli sürekli sürmen lazım.

  • olutaklidi  (26.10.17 20:39:15)
Ben hala yenemedim çünkü yeterli pratik yapacak imkanım olmuyor. İlk cesareti topladığında sakın ara verme, devam ettikçe pedallara, arabanın boyutuna, çevikliğine çalışıyorsun. Ara verdikçe korku yeniden başlıyor. Ankaradaysan bir direksiyon hocası önerebilirim.

  • curukturpkokusu  (26.10.17 22:41:12)
@curukturpkokusu İstanbul'dayım.

  • kay adams  (27.10.17 10:31:55)