Bir ülkenin borç yükünün ağırlığını belirleyen ekonomik parametre nedir?

Ülkenin borç yükünün, kendi kapasitesi için ne kadar fazla olduğunu belirleyen gösterge hangisidir? Mesela ekonomisi güçlü devletlerin görünürde borcu da rakamsal olarak yüksek oluyor ama bu o devletin batmak üzere olduğu, borçla günü kurtardığı anlamına gelmiyor, neye bakılır?

Kamu borç stoğu/gsyih

Ama tabi ki tonla değişken var, doğru analiz için hepsini göz önüne almak lazım
  • passion rules the game  (25.10.17 23:42:39)
Bir de ABD özelinde şöyle bir şey var. En en kötü senaryoda, ABD, dolar bazlı borçlanmasını para basarak ödeyebilir. Çünkü ABD'nin parası dünya çapında kullanılmakta. Ama mesela Türkiye'nin böyle bir şansı yok, dolar borcunu ödemek için bir şekilde o dolarları dış piyasadan elde etmek zorunda. Yani bir ülkenin parasının dünya çapında kullanılıyor olması böyle bir avantaj da sağlıyor.

kamu+özel sektör borç stoğu/gsyih de bakılabilir farklı bir değerlendirme olarak. Özel sektörün borçlarını çevirememesi de bir ekonomik krize sebep olabilir ancak tabii ki kamu borcunun çevirilebilirdiği kadar önemli diyemeyiz özel sektör borçluluğu için.
  • loras  (26.10.17 11:18:21 ~ 11:18:42)
dolar rezerv para olsa da abd karşılıksız basarak borç ödeme amacıyla kullanamaz. sisteme enjekte etmese de bir karşılık göstermesi lazım. illa ki de gösteriyordur.

aslında yükü belirleyen tek şey karşılığının sürdürülebilirliğidir, üretim yapıyorsan, verimli tekniklerin varsa veya ne bileyim yeraltı kaynağı vs. gibi bir kapın varsa problem yok. ama ne zamanki borça alıştın, sürdürülemez hale geldi, o noktada batışa gidersin.
  • passion rules the game  (26.10.17 13:24:01)