10 Puanlık Network Sorusu

Şimdi evde kullandığımız adsl/vdsl modemler bandwidth limitleme özelliğine sahip olabiliyor. Toplamda 10mbit internet hattım var diyelim. belli bir IP:port için 2mbit limiti koyduğumda bu limit sadece modem için girilmiş bir limit olur. Yani internetteki server benim koyduğum bu 2mbit limitten habersiz.

Burda sorum şu: Limitlediğim ip:port'dan servera istek gittiğinde serverdan gelen paketleri modeme kadar 2mbit ile mi alırım, yoksa modeme kadar 10mbit ile alıp, modemde 2mbit'e limitleyip kullanıcıya o şekilde mi gönderirim?

Çok güzel soruymuş lan. Beynim yandı. Sanırım sunucu size 10 mbit ile gönderim yapar. Katmanları iyi incelemek gerek data daha alt seviye de. uzun zaman geçti, bende unutmuşum. Kota için mi düşünüyorsunuz?

encrypted-tbn0.gstatic.com
  • demirKamil  (25.10.17 14:44:35)
Evet ağa bağlanan kişilerin kullandığı belirli uygulamalar(portlar) için limitleme yapmak istiyorum.

Modeme kadar 10mbit ile gelip sonrasında 2mbit ile yola devam etmesi paketlerin modem üzerinde drop olduğu anlamına gelir. Değilse queuing yapılması lazım gelir, ki onun da bu durumda yapıldığını hiç sanmıyorum.

Drop ediliyorsa ben gerçekte 5gb download yaptığım halde pc'ye ulaşan veri çok daha azı olur. Bu da limitleme yapayım derken daha fazla kullanım yapmayla sonuçlanır. Benim tahminim server ile client arasında oluşan limitlemeden dolayı TCP bunu fark ediyor ve data akışını 2mbit ile sağlıyor şeklinde. Ama emin olamadım.
  • synesthesia  (25.10.17 15:17:38 ~ 15:27:37)
öncelikle modeminde böyle bi özellik olduğundan emin misin? IP ye göre limitleme yapıyor olabilir ama porta göre limitleme yapma işi için cidden gelişmiş bi modeminin olması lazım. modemin marka modeli ne?

queueing yapsa bile yine bu drop olmayacağı anlamına gelmez. ultra gelişmiş QoS yapabilen servis routerları bile yapılan konfigurasyona göre belli bi kısmını tutup daha fazlasını illaki drop ederler.

koyulan limiti modeminin bilmesi yeterli. sana gelen veri en kötü durumda bile 2 mbitten biraz fazla olur, o da sadece peak noktalarda. çünkü senin yeni paketleri istemek için de paket göndermen lazım ve bilgisayarın kendine veri geldikçe yenilerini ister. 2 mbit le alabiliyorken bana 5 mbitlik veri gönder demez servera.
  • washe  (25.10.17 16:52:50)
modemi henüz almadım, araştırıyorum bu ara. ama görebildiğim kadarıyla çoğu modem yapıyor artık bu port bazlı limitleme işini.

www.tp-link.com.tr
ui.linksys.com
  • synesthesia  (25.10.17 17:08:12)
Modeme kadar 10mb/s'le alirsin. Sonra modem onu 2mb/s ile ayarladigin user'lara yollar. Yani senin lokalinin isini istek de bulundugun router yapmaz. Eger boyle bir sey olsaydi binlerce kullanicinin yaptigi degisiklikle ugrasmak hic iyi olmazdi cpu overload acisindan.

  • tezek  (25.10.17 17:42:44)
kusura bakma ama nerde gördün özellik olarak bana bi tam olarak gösterebilir misin? piyasadaki en gelişmiş routerlardan birisini kullanıyorum ve bu cihazları yakından takip ediyorum. böyle bişi gelse çoktan haberim olurdu.

  • washe  (25.10.17 19:02:46)
@tezek
isp'deki routerlar yapmıyor zaten. client/server arasında tcp seviyesinde hallediliyor sanırım.

@washe
Advanced> Bandwidth Control kısmından görebilirsin
goo.gl
Takip ediyorsan bana bir modem önerir misin? 802.11ac destekli bakıyorum, karar veremedim :/
  • synesthesia  (25.10.17 19:23:02 ~ 19:36:10)
bunun düzgün çalıştığından emin ol. "port range" diye verdiği kısım source için mi destination için mi net değil. hem source hem destination olarak alırsa sıkıntı çıkmaması gerek ama yine de bi soru işareti oldu benim kafamda. bir de; arayüzde var diye düzgün çalışıyor anlamına gelmiyor :)

wikidevi.com

aletin asıl cpu su 1ghz 2 çekirdek ve paketleri bu kadar detaylı incelemesini istersen aletin throughput'u çok çok düşebilir. internetin kaç mbit bilmiyorum ama 50-100 mbit arasını yine de çıkarır tahminimce. örnek olması açısından; 800 mhz işlemcili eski router'ım hayvan gibi QoS yaparken 60 mbit te tıkanıyordu.tabii işletim sisteminin de önemi var, tp-link için bu daha iyi de daha kötü de olabilir.
  • washe  (25.10.17 20:11:03)