boks

insana doğrudan zarar veren hareketler nasıl oluyor da spor oluyor? gladyatör dövüşünden farkı ne bunun? bu çağda böyle bir şey nasıl hala varolabiliyor?
onları geçtim bir insan neden iki kişinin birbirini dövmesini izler?

formula 1'de de oluyorsun?

  • baldur2  (23.10.17 04:08:07)
gladyatör dövüşünden farkı karşı tarafın kolunu başını kesmiyor oluşun. aynı zamanda maça hür iradenle çıkıyor oluşun ve dilediğin zaman maçı bitirebilme özgürlüğün. ayrıca karın tokluğuna değil dünyanın parasına bu işi yapıyor oluşun.

neden iki kişinin birbirini dövmesini izliyoruz? çünkü iki tarafın da ciddi bir zarar görmeyeceğini biliyoruz ve kavganın estetikliğinden zevk alıyoruz. iki insana kılıç verip birbirini öldürtsen iki saniye bakamam; ama üç saat aralıksız boks izleyebilirim.

şimdi üşendim ama eminim sözlük'te entry'lerine baksam benim de senin için "bir insan bunu niye yapar?" diyeceğim hobilerini, zevklerini, tercihlerini içeren entry'lerin vardır.
  • sen git ben geliyorum  (23.10.17 04:09:08 ~ 07:09:46)
@baldur2 ne diyorsun anlamadım?
@sen olay bir insan bunu neden yapar değil, neden fiziksel olarak bilerek zarar verir ve bunu izler?
her türlü kavga türünden zevk alan insan bence hastadır ve tedavi edilmelidir.
  • diffarentiationation  (23.10.17 04:19:57)
Cevabımda açıkladığım gibi, verilen zararın gerçek zarar olduğunu düşünmüyoruz. bence iki hür insan kendi iradeleriyle ringe çıkıp belli kurallar dahilinde birbirlerini dövmek istiyorlarsa bunda hiçbir sakınca yok. tedavi görmemiz gerektiğine de kesinlikle katılmıyorum. bence, dünyada farklı insanlar olduğunu ve herkesin zevklerinin farklı olduğunu ve bu zevkler başkalarına zarar vermediği sürece sorun yapmaman gerektiğini ne kadar erken kavrarsan hayat senin için o kadar çekilir olur.

misal, kişisel olarak nefret ettiğim şeyleri yazayım sana: futbol, her türlü araba yarışı, tekno müzik, pop müzik, sosyal medyada yediğinin fotoğrafını paylaşanlar, android telefonlar, iki kapılı arabalar, keçi sakalı, piercing... bunların hepsinden enfret ediyorum ama çıkıp da bunları sevenler tedavi olsun demiyorum.
  • sen git ben geliyorum  (23.10.17 04:27:50)
Fiziksel zarar diyorum gelmiş keçi sakalı demişsin. Ringde ölen insanlar var nasıl gerçek zarar olduğunu düşünmüyorsun?

  • diffarentiationation  (23.10.17 04:59:41)
dünyada farklı insanlar olduğunu ve herkesin farklı zevkleri olduğunu söylemişim gelip verdiğim örneği eleştiriyorsun. yahu dünyada kelimenin tam anlamıyla her şeyden ölebilirsin. sanki her ringe çıkan ölüyormuş gibi hava yaratmaya çalışıyorsun. baldur2 demiş işte: formula 1'de de ölüyorsun. araba kazasında da ölüyorsun, sigara içince de ölüyorsun, ameliyatta da ölüyorsun. sanki zevk aldğın hiçbir şeyde insanlar ölmüyormuş gibi davranmayı bırak. teniste ölen insanlar da var.

sonuç: sen sevmiyorsun diye kimsenin tedavi olması gerekmiyor. duyarlılığa gerek yok. adam senin hayatın boyunca göremeyeceğin parayı alıyor 30 dakika dövüşünce. aldığı risk şehirler arası otobüs şoföründen çok çok daha az.
  • sen git ben geliyorum  (23.10.17 05:05:42 ~ 06:43:05)
boksun su anda olmasinin nedenlerinden biri milattan onceki zamanlardan beri olimpiyatlarin bir parcasi olmasi biraz. boksun hala olmasini savunan insanlar boksun karsindakine zarar vermek icin olan bir spor degil, vucudun belli yerlerine vurmayi basardigin zaman puan (ki boksun puanlamasi budur hakikaten) aldigin bir spor oldugudur. Bunun taekwondo veya biraz ucundan guresten bir farki olmamis oluyor. Bir de boks oyle ringe cikip karsindakini dovmek gibi basit bir sey degil, cesitli taktiklerin uygulandigi daha kompleks bir spor olarak gorulebilir.

ben boksu gectim, UFC denen sey var, deli populer amerikada, ama tabii bu tam show amacli bir olay.
  • compumaster  (23.10.17 06:57:06)
Fiziksel olarak kalıcı hasar verilmediği sürece sporda alınan zararlar çok ciddi şeyler değil bence. @sen git ben geliyorum'a katılıyorum bu anlamda.

Daha geçtiğimiz günlerde bir kalecei maçta aldığı darbe yüzünden yaşamını yitirdi. Sanki sadece ringte ölüyor insanlar gibi düşümemek lazım. En çok kalıcı hasar ya da ölüm olan sporlrı listeleseler bence boks birinci sırada olmayacaktır.
  • himmet dayi  (23.10.17 09:38:01)
insanlar şiddetten hoşlanıyor bence o yüzden. vahşet duygularını besliyor. aynısı futbol için de geçerli. basit bir top oyunu değil. savaşın bir simülasyonu. taraftarların tepkilerine bakınca maça değil de savaşa gidiyor gibi gelmelerinin nedeni de bu.

  • tute  (23.10.17 10:14:26)
ufc de bana göre insanlık dışı ve saçma. öyle spor mu olur millet birbirini yere düşünce öldüresiye dövüyor

  • ssyumusakg  (23.10.17 13:18:16)