Otomobiller neden bir türlü tamamen dijitalleşemiyor?

Bir otomobilin tüm kontrollerini neden online destekli bir işletim sistemi tarafından yönetilecek araçlar üretilmiyor, buna yeterli teknoloji fazlası ile var halbuki? Yapılması bu kadar kolay olan bir şeyin önündeki engel çok merak ediyorum, hala 2017 model araçlarda her şey mekanik ya da çok hafif düzeyde dijital. Bunun yanında otomobillerin online etkileşime girmesi ise sanki başka bir dünya, ondan hiç bahsetmiyorum?

Bu işletim sistemi içinde programlanabilir sensörler ile birçok özellik marketten uygulama indirmek gibi bir şeye dönüşebilir aslında. Mesela şu Tesla'larda olan otomatik araç takip özelliğini her otomobile uygulanabilir mantıken, yazılım altyapısı bağdaşıyor ise. Buna benzer uygun sensörler ile her araç kendi kendine gitme özelliği kazanabilir. Bu sadece bu yönden bir örnek; bunun multimedyası, navigasyonları, otomatik park etme, yaya koruma, güvenlik gibi uygulamaları ilk aklıma gelenler.

öncelikle pazarlama
sonrasında art niyetli kullanımlar kazalar sebebi ile izinlerin verilmemesi gibi bir durum olabilir(tahminim)

dijital kolaylıkla bozulur sensörler kilitlenebilir yanlış sense alabilir kontrol yüzeyleri açısından mekanik kolay kolay bozulmaz.
  • basond  (21.10.17 22:00:09)
sistem ne kadar karmasiklasirsa, ariza yapma ihtimali o kadar artar. ayni zamanda uretim-bakim maliyetleri de artar. ayrica bu arabalar uretilebilir elbet ama pazari tuketici trendi belirliyor.

toyotanin basarisinin sirri bu, basit arabalar yapiyorlar, 1 alet cantasi ve mekanikci ile hemen her kosulda ilerlemeye devam edebiliyor cunku bozulacak parca sayisi az.

en basitinden evin tuvalet kapisini yuz tanimasi yapip otomatik olarak acilan celik kapiya cevirebilirsiniz ama normalin 10 kati maliyetli, enerji tuketimi yuksek, surekli bakim gerektiren gereksiz bir sisteme donusur.
  • icim urperiyor  (21.10.17 22:05:00)
www.informationisbeautiful.net

surdaki grafigi incelersen bir fikir verir.
  • bryan fury  (21.10.17 22:33:43)
hacklenme olayı var. çok sakat bir durum. büyük ihtimalle teslada da bu ihtimal var.
www.wired.com
elektronik/elektrkli park freni bile benim için sakıncalı geliyor.
  • sutlu nescafe  (21.10.17 22:37:41)
Dijital araclardan ziyade dijital olmayan kisilerin yapacagi surucu hatalari bence problem.

Bi arabayi programlasan a'dan b'ye gider ama giderken normal arac surucusunun yapacagi bi hatayi algilayamazsa kaza olur. Bence temel sorun bu.
  • c1b2k3  (21.10.17 22:39:26)
kazanın sorumlulugu kımde olacak ? sigorta sistemi buna hazır mı?
bir diğer konu da lidar cok da basarılı bir sistem değil aslında.

  • bryan fury  (21.10.17 22:43:42)
Güvenilirliği ve ani tepkisi yok dijitalin bu nedenle her zaman mekanik opsiyonu olmak zorunda.

Örneğin full dijital direksiyon yapabilirsin, gecikmesiz bile yaparsın ama gel gelelim bi bozulsa bittin. Hidrolik bozulunca ağırlaşsa bile çalışıyor halbuki. Aynı şey fren için de geçerli. Gecikmeyi aşsan bu sefer güvenilirlik devreye giriyor.

Bir diğeri de maliyet. 1 liralık maliyeti bile önemsiyor firmalar çünkü o arabadan 1 milyon adet sattığın zaman ortaya sağlam maliyetler çıkıyor.
  • bos gezenin bos ustasi  (21.10.17 22:45:16)
E yapildi ki zaten bu?

  • dunal  (21.10.17 23:45:37)