Su entrye ne diyorsunuz?

Baslik su:

eksisozluk.com

Bir entryde de soyle denmis:

"durum vahşet değil. normal bi besin zinciri aktivitesi işte.

ot yiyen ceylana arkadan atlayıp canlı canlı yiyen kaplanın yaptığı bundan farksız sonuçta."

Sizce ayni sey mi?

çin'de normal. bunlar hep kültür. bana göre üzücü ama doğanın kanunu ile falan alakası yok.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.10.17 14:22:24)
Kaplanla biz bir miyiz ki? Bizim duygularımız, vicdanımız, empati yeteneğimiz var. Hayvanın acısını bitirebilecekken böyle canlı canlı kaynatmak neden?

Kaplan "önce öldüreyim de sonra yiyeyim, acı çekmesin" diye düşünmüyor, çünkü öldürdüğü hayvanla empati kuramıyor, böyle bir mekanizması yok.

Bu mekanizma EQ'su gelişmemiş insanlarda da yok aynı şekilde.

Ayrıca biz insanlar o besin zincirinin dışına çıktık çok önce, besin zincirine dahil değiliz.
  • peggy  (19.10.17 15:02:30)
aynı değil. yengeci canlı canlı tavaya atmak açlığımız için mecbur kaldığımız bir durum değil. işkence gibi bir şey bu.

  • cilekli krep  (19.10.17 15:11:05)
aynı şey değil. biri besin zinciri öbürü vahşet.

kaplan karnını doyurmak için ceylana atlıyor. (ihtiyaç.) ama insan tamamen keyfi nedenlerle yengeci kızartıyor. (zevk.) bu noktada yengeci canlı pişirmiş, öldürüp pişirmiş benim için önemli değil. lüksü için, ya da tadı nasıl diye merakından hayvanı öldürüyor temelde, ve bu benim canımı sıkıyor. oldu olacak insanı da kesip yesinler, sonuçta onun tadını da merak ediyorlardır. ama işte böyle diyince hemmen aauu.

insanız, üstünüz diye her şeyi yemek (tüketmek) zorunda değiliz. üstünlüğümüzü böyle kanıtlamamıza gerek yok.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (19.10.17 15:11:43)
doğanın kanunuysa çıplak gezelim, annemizle falan çiftleşelim, sinirlendiğimiz insanın gırtlağını parçalayıp günümüze devam edelim. insanların işlerine gelince "insan düşünen ve toplumsal bir canlı", işlerine gelmeyince "insan da hayvandır rörörö" demesi riyakarlıktan başka bir şey değil.

insan düşünen bir hayvandır ve düşünmesi onu empatik kılar. bu nedenle lüzumsuz yere başka bir canlıya acı çektirmesi ağır şerefsizliktir.
  • sir gawain  (19.10.17 15:23:49 ~ 15:25:05)