kedim aynı yere kaka yapıp duruyor

ne yaptıysam nafile. 1.5 aylık, 3 gündür aynı köşeye kaka yapıyor. alıp koklatıp "hayır hayır" diyerek biraz "sert" şekilde uyararak -bağırmadan- kuma götürüp koklatıp buraya yapması gerektiğini söylüyorum, 1-2 kere kendi gidip kuma yapıyor çok nadir, sonra yine aynı köşeye yapıyor. kendim alıp kuma koyuyorum bazen çişini kakasını falan ben koyunca yapıyor ama o köşeye de yapmayı ihmal etmiyor :(

bunu nasıl düzeltebiliriz? belledi o köşeyi çocukcağız ya :(

Siz sert davrandıkça korkup kendince güvenli bulduğu bir köşeye yapıyor. Kediler için dışkıladıklarınyer oldukça önemli çünkü iç güdüsel olarak düşmanları kokularını bulmasın diye güvenli bulduğu yere yapar. Size tavsiye kediye sert davranmayın ve eğer tuvaleti açıksa kapalı tuvalet kullanın böylece kendisini daha güvende hisseder. Kum kabının yerini de daha kuytu bir yere koymayı deneyebilirsiniz.

  • neferkitty  (18.10.17 17:14:27 ~ 17:15:25)
kumu yaptığı köşeye koyun. birkaç kere kuma yaptıktan sonra kumun yerini değiştirmeyi deneyin ama o köşeyi de koku kalmaması için iyice silin kuma yapmaya devam edecektir.

  • yuz kizartici suc  (18.10.17 17:26:48)
Tuvaletini yaptığı yeri sirke ile temizleyin kokusu kalıyordur. Belli bir süre için tuvaleti o köşeye koyun ya da kediyi arada sırada siz götürüp kumuna bırakıp patileriyle eşeletin ta ki alışana kdr

  • cemallamec  (18.10.17 17:28:48)
@neferkitty: hayır hayır öyle bağırmıyorum. uyarır ses tonunda söylüyorum. "hıııı seni gidi seniii" minvalinde :)

@yuz kizartici suc ve cemallamec: sirkeyle silerim bu akşam tamamdır. kumu o köşeye koyarsam sürekli o köşeye alışmaz mı? tuvalette çünkü kumu. sonra tekrardan oraya alıştırmaya çalışmayayım?
  • rajaz  (18.10.17 17:30:53)
Yaptığı yer salonda, inşallah oraya alışmaz :)

Bir kum da oraya koyayım madem öyle..
  • rajaz  (18.10.17 17:35:47)
kedi uzaklaştırıcı spreyler var. ben de denemedim ama işe yarayabilir.

bir de daha çok küçükmüş. biraz zaman ver. bilemiyor, bebek yani.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (18.10.17 19:56:16)
Evde tek kedi mi var iki tane mi? Bizde iki tane var ve benzer bir durum vardı. Bir tanesi yatak, eşimin çantası, küvete vs yerlere yapmaya başladı. Bİz ilave bir tuvalet kabı alarak her gün temizleyerek sorunu çözdük.

Tabi yaptığı yerleri sirke ile iyice temizleyin. Tuvaleti her zaman temiz olsun, her gün temizleyin, gerekirse geçici olarak bir tuvalet kabını yaptığı yere koyun daha sonra yavaş yavaş normal yerine doğru götürün. 10 günde eski tuvaletinin olduğu yere götürmüş olursunuz.
  • FAtE  (19.10.17 10:43:09)
@fate: tek kedi var hocam. şimdi ufaktan kumu oynatıyoruz banyoya doğru :)

  • rajaz  (20.10.17 15:21:31)