Herkesin tespit kasması, komik olması

Özellikle sosyal medyada, çoğu insan herhangi bir konu hakkında tespit yapıyor. Tespitlerin çoğu çalıntı elbette ama orijinal tespitlerde var. Espri konusunda da aynı şekilde. Sizce neden böyle oldu? Farkındalık mı arttı yoksa başka bir durum mu söz konusu?

herkesin telefonu, internet paketi ve bedavadan bir diyeceği var. bir sms'in iki kontör olduğu günlerde değiliz ki.

  • eine frau in yozgat  (18.10.17 02:18:02)
Ben Türklerin espri konusunda zeki bir millet olduğunu düşünüyorum. Böyle yazınca sanki ben Fransızmışım gibi oldu ama öyle. Reddit'e gir mesela, binlerce insan Trump üzerinden espri kasmaya çalışır. Onların mizahı hep gündemde olan konular üzerinden gider. Ama Türkiye'de yapılan mizah onlarca olayı birbirine bağlamaya yöneliktir. Atıyorum, adam bugünkü bir konuya ta GORA filminden bir espri ile yorum yapabilir. Aradan neredeyse 15 sene geçmiş ama toplum biliyor o espriyi. Twitter, YouTube sayesinde bir mizah birikimi oluşmuş. Deep Turkish Web diye bir Facebook sayfası var örneğin, orada komik YouTube yorumları inceleniyor. Yorumlarda bazen görüyorum, daha 13-14 yaşındaki bir çocuk bile dakikalarca gülebileceğin espriler yapabiliyor. Tüm ülke mizahşör. Onedio'yu falan takip ederim hep bu yüzden.

  • dissendium  (18.10.17 02:29:00)
@dissendium
Yabancılar tüketmeye daha meyilli oldukları için eski esprilere geri dönmüyorlar muhtemelen. Biz de yavaş yavaş o tarafa doğru gidiyoruz.

  • uyusam iyi olur  (18.10.17 02:50:17)
@dogalantibiyotik
Ben de iyimser bakıyorum ama bazıları var ki tespitinde şikayet ettiği şeyi kendisi de yapıyor. Bu nasıl iş deyince de, o kendisiyle barışık gibi saçma bir cevap alıyorum.

  • uyusam iyi olur  (18.10.17 03:14:45)
"herkes çok yalnız aslında , çok" diyorum ve bombayı bırakıyorum.

bi de bu tarz insanlardan zarar gelmiyor ben onu gördüm. en tehlikelileri kasan , ağır abiyi ve ablayı oynayan , "abuk subuk şeyler bunlar boş işler" diyip ilk fırsatta , ilk alkollü toplantıda (ne demekse) dağıttıkları görünce "eee pelin kardeş , çok rahat konuşuyordun" diyorum.
  • dogalantibiyotik  (18.10.17 03:22:14)
zaten biz oyle bir toplumduk, onceden mahallede insanlar toplandiginda ayni muhabbetleri yaparlardi, simdi sosyal medyada yapiyorlar. Bu toplumun komik olmasi konusunda da @dissendium katiliyorum. Ornegin almanlarin tum espri anlayisi tamamen diger milletlerin konusmalari, kulturleri ile dalge gecmek uzerine. almanyanin en komik sayilan stand-up cilari turklerle, hintlilerle ve cinlilerle dalga gecmekten baska komiklikleri yok. bircok espride asla zeka yok, tamamen bu milletleri kucumsemek uzerine. abd de ise cogunlukla asiri abartili mimik, ses, ifade ile yapiyorlar ve cok yapmacik. bizde espriler kendi toplumumuzdaki tipler ile dalga gecerek, geriye donuk sakalari tekrar tekrar kullanarak ve en onemlisi sarkastik oluyor. Hele nasreddin hoca gibi bir figurumuz var. Bu konuda ingilizlere benziyoruz bence ama bizim anlayisimiz ingilizler kadar global degil daha lokal.

  • emrahday  (18.10.17 09:51:22)