Filtre kahve yapamama sorunu

Geçtiğimiz günlerde Sinbo'nun filtre kahve makinesini almıştım. Heyecanla satan elemanın yoğun olacağını belirttiği Tchibo Privat Kaffee African Blue öğütülmüş kahveden aldım.

2 fincan için (ortalama 250şer ml) tepeleme 3 yemek kaşığı kahve koymama rağmen çok seyreltilmiş geliyor kahve. Sert/Yumuşak içim vs den bahsetmiyorum, sanki aşırı az kahve koymuşum gibi oluyor kahve. Kendi rehberlerinde 150ml için 1 yemek kaşığı diyor.

- Benim ölçümde mi hata var ?
- Kahvenin 250 gr'ı 7 tl idi. Kahve dandik olduğu için mi böyle oldu? (Ekşideki yorumları baya iyi bu arada)
- Kahveyi yanlış mı yapıyorum?
- Yoksa makinem mi çok dandik?

Kiz +1

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.10.17 17:25:33)
Öğüten elemana makinede kullanmak için olacağını söylemiştim aslında. Pekiii, makinenin kendi daimi filtresi var. Ben onun üzerine kağıt filtre falan koymuyorum, direkt kahveyi döküyorum. Bu sebep olmuş olabilir mi? Kağıt filtre kullanmak zorunlu mu?

  • elon  (17.10.17 17:28:31)
Fiyatta bi yanlışlık olmasın?o kahvenin kilosu 75 tlye satılıyor tchibolarda.

  • slow like honey  (17.10.17 17:32:37)
Evet evet makinenin kendi filtresi dediğim bu attığınız görseldeki gibi. Filtre yüzünden değildir o zaman

  • elon  (17.10.17 17:34:02)
@slow like honey, 2-3 gün önce İstanbul Kanyon Tchibo'dan aldım. Kasanın hemen arkasında diğer çeşitler de 6-7 TL aralığındaydı. Yalnız 75TL dediğiniz kapalı kutuda presslenmiş olan olabilir mi? Bu açıkta duruyor. Eleman istediğiniz kadar tartıyor, sonra yan taraftaki makinede 2sn'de öğütüp veriyor.

  • elon  (17.10.17 17:35:41)
İki fincan ölçüsünü kendi fincanınza göre mi yapıyorsunuz yoksa makinedeki ölçülere göre mi? Makinedeki ölçüler beni uyuz ediyor, hiç tutturamıyorum. Deneme yanılma yöntemi ile önce koyu olacak kadar koyup seyrelterek ideal ölçünüzü bulabilirsiniz.

  • whoosie  (17.10.17 17:39:01)
Benim tchibo makinamda da aynı şekilde tadı az geliyor. Kahveyi fazla koyuyorum yada french press.

  • curukturpkokusu  (17.10.17 17:50:39)
yok benim dediğim de o tartılan.100 gram almış olamazsınız di mi? belki indirim vardır ben bir tchibo'ya gideyim :D

  • slow like honey  (17.10.17 18:09:32)
kahve dunyasinda cekirdeklerin 100 grami 8tl civari.

250gr 7tl cok iyi. belki mekineyi de aldiginiz icin indirimli olmustur.

kagit koyarak ve kahve miktarini artirarak bir daha deneyin. sinbonun 40tl lik ogutuculerinden alarak ogutme miktarini kendiniz ayarlayabilirisniz.
  • jimicik  (17.10.17 18:58:53)
ben de bu tarz filtreli kahve makinası kullanıyorum. starbucks'tan alırken tel filtre mi yoksa kağıt mı diye ayrıca sormuştu eleman, zannedersem çekimi farklı oluyor, tadı da daha hoş geldi tchibo'ya göre.

  • yuto  (17.10.17 23:57:49)
@slow like honey & @jimicik, sorry for my mallık. 100gr fiyatıymış o :)

  • elon  (18.10.17 16:43:23)