akademik mülakatta bile dışadönüklük aranıyor

arkadaş siz nasıl işe girdiniz. bu iş verenler bardan pavyondan veya parti teşkilatlarından adam toplasalar ya madem. ya inek olacaksın ye cello bello olacaksın galiba düzgün bir işe girmek için. düzgün biri olursan sürünüyorsun.

valla haklısın abi ya zaman kötü. soruna cevap oldu inşallah.

  • diffarentiationation  (12.10.17 02:33:20)
dışa dönük insanların normal olmadığını nereden çıkardınız. akademik dünyada tabi ki sosyallik aranacak. iki lafı yan yana getiremeyen, topluluk önünde konuşamayan profesör mü olur?

  • tosunpasa  (12.10.17 02:37:36)
Profesörlerin hepsi inanılmaz sosyal, süper muhabbetli adamlar sanki. Çok şahsına münhasır, efendi hocalar var tabii ki ama gözlemlediğim kadarıyla ne kadar socially awkard adam varsa akademik kariyer yapıyor Türkiye'de. Bu noktada yüksek, doktora peşinde olan bir yeni mezunun hayallerini "Bu çocuk sosyal değil yahu." diye kırmak saçma olur.

Bunun dışında herhangi bir mülakatta inek olmasan da inek taklidi yapman bence işine yarar. İK'cıların saçma beklentileri olabilir, ona aldırış etme.

Bir de yeterince iş başvurusu yapıyor musun cidden? Günde 20 başvuru filan yapan insanlar var da çünkü. Ne kadar taş atarsan, kuşa değme olasılığı o kadar artıyor sonuçta. Taşını kuşa ulaştıramayacak kadar güçlendirmediysen elini zaten gelip kuşun taşa kafa atmasını beklemekten başka yapacağın bir şey yok.
  • jack of hearts  (12.10.17 02:57:25)
"BİLE"?

  • regardless of what they say  (12.10.17 05:01:47)
özel sektörde iş görüşmeleri tamamen kendini pazarlama üzerine kurulu. yani içe dönük bir insan olsan bile çok sosyal biriymiş gibi davranman lazım. ciddi kurumsal bir firmada bir iş görüşmesinde kendimi tanımladığım 3 kelimeden bir tanesi "mesafeli" olduğu için işe alınmadım mesela :))) acemilikti işte. şimdi sorsalar "ensedeki şaplak ...teki parmak" diye tanımlarım kendimi, öyle olmadığım halde :))

ha akademik kariyere gelince dışa dönüklük tartışılır ama bence önemli olan kişinin kendisini düzgünce ifade edebilmesi, ortamın gerektirdiği koşullara uyum sağlayabilmesidir. neticede bu insan hem derslere girecek hem de yeri geldi mi başka üni.lerden ve belki başka ülkelerden akademisyenlerle iletişime geçecek.

5 - 6 sene önce bir üni.de araştırma görevlisi olarak yeni kadro almış bir elemanla tanışmıştım. adamın bilgisi hakkında yorum yapamam ama kendini düzgün ifade etmekten aciz, sadece kitaplara ve kurallara göre kendisini yetiştirebilmiş bir elemandı. mimardı üstelik. yani şimdi bu adamın gireceği jüriden ne hayır gelir? öğrenci projesine aldığı kritikten ne anlar?
  • issiz karga  (12.10.17 05:43:12)
Bircok ozel universite musteri (ogrenci) memnuniyeti icin sovmen docent ariyor. Hayatinda ders calismamis, 10 neti olmayan ogrenciden mekatronik muhendisi cikarmaya calisiyorlar. Bu nedenle dediklerinde bu bakimdan hakli olabilirsin.

Ama bircok sirkette takim calismasi cok onemli. Sorunlu insanlarin mobbing ile calisanlarini bezdirmesi siklikla yasanan bir durum. Her gun burada biri is yerinde bir insanla soyle sorun yasiyorum diye duyuru aciyor goruyoruz. Bu nedenle insanlarla iliski kurmayi becerebilen sosyal insanlar araniyor.

Ayrica sirketlerin amaci para kazanmak. Musteriyi kendi mallarini satin almaya itecek presentable kisilere gereksinim var. Hatta bircok sirket boyu uzun, beyaz tenli, fit, genc veya genc gorunumlu insanlari isr almaya calisiyor.
  • Traveller  (12.10.17 08:52:09)
Sevgili arkadaşım, sadece sıkıntını paylaşmak için yazmadıysan sana cevap vereyim, sanki iş bulmuşlara karşı ön yargılısın.
İş bulmak inan ki herkes için çok çok zor. İş arayan insan çok ve işverenler bu çokluktan dolayı - gerekmese bile- işe alım kriterlerine "suyundan da koy" dercesine bir sürü özellik ekliyorlar. Bu durumda zaten dışadönük değilsen (mülakat yapılacaksa zaten dışadönük kişi 1-0 önde) bir dezavantajın oluyor.
Öte yandan "inak olmak ne demek?" Eğer not ortalaması diyorsan elbette o da bir kıstas, ama hiçbir şirket sadece not ortalamasıyla işe almıyor. Bu kişi illa ki birileriyle çalışacak, onlarla geçinmesi, işbirliği yapması lazım. Bar/pavyon meselesi değil yani.
Dışadönük olmamak sana özel hayatında da dezavantaj. Belki bu üzerinde çalışman gereken bir alandır. Bu sorunu halledince ancak "düzgün" biri olursun.
  • SiyamkedisiZorro  (12.10.17 14:20:18)