Amsterdam şehir ulaşımı ve hostel hakkında

Merhaba kasım sonu aralık başı gibi 5 gün amsterdam'da olacağım. Hostel olarak 3 tane alternatif arasında kaldık. Öncelikli amacımız şehir merkezinde yiyip-içip takılmak, öyle müze gezeyim, kanal turu mu bayılırım gibi dertlere sahip değiliz. İngilizlerin kullandığı gibi kullanacağız amsterdam'ı daha ziyade. Hostellerin birisi flying uptown diğeri downtown ve son olarakta wow amsterdam var. ilk ikisi şehir merkezinde popüler ama odalar çok kişili ve fiyatı diğerine göre günlük 30-40 lira daha fazla. wow böyle daha geniş alanda gibi geldi ama flying hostellerinin ''smoking area'' happy room bar gibi ekstra avantajları var. sizin tercihiniz ne olurdu kısaca. eğer wow'u seçersek fiyat farkından dolayı lan niye böyle bi salaklık yaptım 30-40 lira için değer mi sorusunu sorar mıyız gece otobüsleri ve ulaşım ne durumda.

GVP günlük kartın 5 gün için 27 euroluk bir fiyatı var. şehir merkezinde bir hostelde kalırsak gereksiz olur ancak şehirden uzak bir hostelde kalırsak almak akıllıca mıdır? Bu kartı havalimanı gidiş gelişlerinde de kullanabiliyor muyuz?

Sorularım bu kadar bunun dışında şunu yapmadan gelme, bir tane jamaikalı var mutlaka ondan alışveriş yap gibi her türlü önerinize açığım.

sakın şehirden uzakta kalmayın. sakın. bir kere gidiyorsunuz 40 liranın lafı bile olmasın. uzakta kaldım ben ve şehirden nefret ettim.

  • diffarentiationation  (11.10.17 03:19:15)
flying de kaldım, tavsiye ederim. smoking room güzel, ama çok da ahım şahım bir şey değil. 4mx5m bir oda. merkezdekinde kaldıydım nieuwendijk miş sokağının adı.

  • tukenmez adam  (11.10.17 07:28:16 ~ 07:31:09)
hostel merkezi yerde olduğu sürece bence ucuz olanı tercih edin. hostelde takılmayın dışarı çıkın yürüyün. şehir çok güzel. ben aviengo'da kalmıştım. 7 euro vermiştik kişi başı. bi yatak bi dolap dışında bir şey yoktu ama çok merkeziydi.

mantar yemeden sakın dönmeyin. bir daha zor çünkü. üzerinde mantar tabelası olan dükkanlar mantar satıyor.

biz merkez ve çevresi dışında bir yere gitmemiştik bana gvp kart gereksiz gibi geldi. hele ki 5 günlüğe hiç gerek olmaz
  • istanbul kanatlarimin altinda  (11.10.17 08:55:08)
merkezde kalın. biz havaalanına git-gel dışında toplu taşıma kullanmadık. bol bol yürüdük, kaybolduk, ama çok zevkliydi.

smart shoplardan mantar alın, açık havada yeyin, çok ağır bişey almayın derim.

coffee shop olarak de dampkring'i beğenmiştim ben. barney's ve kadinsky'de güzel.
  • contavolta  (11.10.17 09:11:35)
Hostelde artık farkı düşünmeyip merkezde kalıyoruz 200 lira bizi zengin etmez düşüncesi tamam. Aralık ayında ilk 5 gün için sıcaklık ortalaması 5-8 arasında gösteriyor o sebepten mantar denemesini çok büyük bir sürpriz olmazsa içeride yapacağız ancak çok enerji gelirse yürüyüşe çıkarız.

  • gheorghehagi  (11.10.17 09:18:12)
mantarı içeride denemeyin ya yazık edersiniz. gene olur tabi ama onun olayı görsel olduğu için kapalı alanda durursanız keyif alırsınız ama o kadar şey göremezsiniz. sıkı sıkı giyinin dışarıda takılın. etkisi 5 saat sürüyor zaten. 5 saat dışarıda kalsanız bir şey olmaz o kadar.

  • istanbul kanatlarimin altinda  (11.10.17 10:21:32 ~ 10:22:02)
Merhaba,

oncelikle 5 gunluk kart alirsaniz bu kart gece otobuslerinde gecersiz olacak. wow amsterdam'da kalirsaniz eger 12:30'dan sonra oraya gece otobusu ( indikten sonra 500 metreden fazla da yuruyeceksiniz ) ile gitmek zorundasiniz. Gece otobusu de 4.5 euro kac durak giderseniz gidin. 2 kisi icin merkezden oraya uber'e binseniz hemen hemen ayni para.
Eger eglence amaci ile Amsterdam'a gidiyorsaniz ve ingilizler gibi takilacaksaniz merkezde kalmaniz daha mantikli.Bununla beraber eger clubbing yapicaz derseniz sehrin en saglam clublari batida. Escape, sugar factory gibi komple turist/les mekanlara girmek isterseniz o baska tabi.

Mantardan bahsedilmis fakat mantar smartshoplarda resmi olarak satilmiyor artik, truffle var. Bir kac yer tezgah altindan harbi mantar veriyor. Cok istekliyseniz pm atin ben yonlendiririm sizi. Bununla beraber mantari indoor tuketmek pek mantikli degil, mumkun oldugunca acik hava, orman vs. kullanimi daha iyi. Kasim/Aralik ayi icin de yapariz bunu, bizde mangal gibi yurek var diyorsaniz tavsiyem amsterdamse bos ya da het twiske'de yemeniz.

Onun disinda weed takilacaksaniz coffeeshop icin boerenjongens'i tavsiye ederim. 2 subesi var google'dan bulursunuz.
  • whisky  (12.10.17 18:07:24)
Downtown'da kalmaya karar verdik

  • gheorghehagi  (12.10.17 21:03:01)