Gözlük camını nasıl temizlerim

Merhaba,

Yıllar sonra tekrar gözlük kullanmaya başladım. Biraz daha iyi görüyorum ama birkaç gün sonra şöyle bir sorun oluştu, kutu içindeki mendil ile silince gitmeyen bir tabaka var. Gözlüğü takınca grileşiyor biraz hayat. Ben nasıl temizlicem bunu? Bilgisayar ekranı silmelik bir malzemem var onla temizlesem olur mu?

Teşekkürler

ben sivi el sabunu ile temizliyorum

  • fakyoras  (08.10.17 17:15:43 ~ 17:21:13)
Ben de sabun ve su ile yıkıyorum. Gözlükçülerin verdiği sıvılar vs korkunç yapıyor.

  • sopiro  (08.10.17 17:41:36)
böyle yıkayıp nasıl kuruluyoruz? kağıt havluyla silince çizilir falan denmiş internette, çizilmez cam falan diye aldım ama çizilmesin?

  • senolll  (08.10.17 17:44:51)
Seyreltilmiş camsil kullanıyorum ben. Gözlükçülerin verdiği temizleme sıvısı da o zaten.

Sabunla yıkamak bu kadar net yapmıyor bence. annem sıvı sabunla yıkıyor. ya da ben üşengecim bilemedim.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.10.17 17:50:04)
Taze giyilmiş tişört gibi temizleyen görmedim. Ben hep yeni tişörtlerimin etek kısmıyla temizlerim. Bazen yağ vb damladığında ise diğer arkadaşların bahsettiği sıvı el sabunu yıkamasını da yapıyorum. Yıkama sonrası silmek şart değil, teknik doğru uygulanınca kurumaya bırakırsanız izsiz/lekesiz kalır. Teknik de şöyle oluyor, her iki camın hem önüne hem arkasına sıvı sabun damlatıyorsunuz, sonra çeşme altında işaret ve başparmak arasında güzelce yıkıyorsunuz. En son gözlüğü dik konuma getirip (takacakmış gibi) suyun altından tek hamlede camları geçiriyorsunuz. Böyle yapınca su damlası vb kalmıyor. Yalnız bu teknik daha çok çerçevesiz gözlükte işe yarar onu da ayrıca belirtmek isterim. Ha olmuyor, illa yıkadıktan sonra silmek gerekiyorsa yine temiz bir bez (normal bez) öneririm.

  • gonion  (08.10.17 18:05:55)
önce suya tutacaksın sonra güderi bezle sileceksin.

  • alperz  (08.10.17 18:08:11)
su falan kötü yapar, yağlanma falan varsa gözlük için ıslak mendil gibi şeyler vardı. hatta bir ara bim'de falan da oluyordu.

  • doxanikee  (08.10.17 18:12:23)
Tek kullanımlık ıslak mendil gibi gözlük camı temizleyiciler var gratiste falan oluyo. Çok güzel parlatıyor. 100lü kutusu 3 tl bi şey oluyor.

  • bir nick var benden iceri  (08.10.17 18:33:52)
optikçide spreyleri oluyor

  • nice tnetennba  (08.10.17 18:37:17)
el sabunuyla falan temizleme sakın onlar için özel temizleme aparatlarından al.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (08.10.17 19:56:22)
İslak mendil gibi gözlük temizleyiciler gözlüğü çizebiliyor. senelerin gözlük kullanıcısıym en pişman olduğum bunu kullanmaktır.

Gözlükçülerin verdiği sprayi kullan direkt olarak. Dediğim gibi o da zaten bildiğimiz camsil.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (08.10.17 20:03:30)
  • bykush  (08.10.17 20:14:58)