Ev aldık adam çıkmıyor hala kira veriyoruz kafam bozuk

Bari biraz anlatayım da rahatlayayım.

Temmuz'da İstanbul'a döndüm. Artık bir ev alayım dedim, annem de kirada oturuyor biz de. Toplam 1500 kira ödüyoruz. Dubleks olursa iki evi birleştiririz, kira vermeyiz dedim. Dubleks ev baktım hep. Bir tane buldum aynı sokağımda. Adam sahibindene koymuş, 365 bin, pazarlık var yazmış. Dedim herhalde 350'ye düşer. Gittim görüşmeye adama fiyat sordum, 370 dedi. Hani pazarlıklı hali 365'ti dedim, çocuk yazmış falan diye geçiştirdi sonra tamam 365 dedi. Kuruş düşemezmiş. Dedim biz bir düşünelim. Adamın kızı üniversite okuyacakmış İstanbul içinde, metrobüse falan yakın bir yerden başka bir ev alacakmış. Adamın işi de uzakta falan her neyse.

Birkaç gün sonra annemleri götürdüm, tekrar baktık eve. Bu arada evde oturuyorlar. Adamın eşi ve 2 çocuğu var. Dedim biraz düş, 340 bin liram var. Yok dedi düşmem. Dedim yapacak bir şey yok alamam bu paraya. Beş dakika sonra aradı, 360 tamam hadi hayırlı olsun diyor. Dedim abi 5 bin liralık değil benim pazarlığım. (Zaten siteye 365 yazmışsın). Yok dedi bin lira bile düşmem. Eyvallah dedim, 20 gün arayıp sormadım. Ama evi de istiyoruz, gerçekten bizim kıstaslarımıza uygun bir ev, fiyat dışında.

Adam döner diye bekledim, dönmedi. Sonra baktım, bir emlakçı ilanı yapıştırmış cama. Aradım emlakçıyı, 410 bin lira, pazarlık yapılır diyor. Yuh dedim. Burada da evler öyle artıyor ki kıçı kırık evi bir sene sonra +50 bine ancak alırsın. Ertesi gün adamı aradım tekrar. Dedim abi bi 5 bin daha düş ben alayım bu evi. Düşmem dedi. Dedim tamam düşme, alıyorum.

Ertesi gün aradım, dedim tapunun fotoğrafını gönder, bankaya gidiyorum krediye başvurucam. Bu dedi acele etmesek iyi olur araya bayram giriyor falan, biz daha ev bulamadık. Dedim aha satmayacak vazgeçti. Tamam abi mal senin dedim. Bir saat sonra aradı dedi satıcam yanlış anlama vs. Buraları geçiyorum. Tamam git krediye başvur dedi birkaç gün sonra, başvuru aşamalarında da biraz acele etmemi rica etti falan. Elimden geleni yaptım. 18 eylül'de adamın parasını ödeyip, evin tapusunu aldım.

Adama tapu günü, ay sonuna kadar (12 gün var) çıkarsınız biz de taşınırız, bir ay daha kira vermeyiz dedim. Adam da ay sonunu geçebilir, sarkabilir dedi. Dedim abi 12 gün var, yetişir falan, yok sarkar sonra sıkıntı olmasın falan dedi. Birkaç gün sonra telefonda konuşurken yeni ev bulmanın zor olduğunu, emlakçının normalde evden çıkmak için 45 gün hakları olduğunu söylediğini söyledi. (Araştırdım 45 gün falan hikaye yok öyle bir hak)

Bugün itibariyle 19 gün oldu, bakıyoruz işte ev ama bulmak zor. Kimse fiyatta düşmüyor, acele edip yanlış karar vermek de istemiyoruz falan diyor. Baştan konuşacaktık, hata ettik diyor sanki benim hatammış gibi. Bir de seni düşündüğümden ikinci el bakmak istemiyorum yoksa en az 1 ay tadilatı sürer diyor. Bak bak beni düşünüyormuş. Ben 1500 lira daha kira vericem zararım büyük, ödeyemiycem dediğimde, ben de ev bakarken iş yerime gidemiyorum aynen ben de zarar ediyorum diyor.

Aga kafayı yiycem lan. Bir yandan şu anki ev sahibim ne zaman çıkıcan ben kış ortasında başka adam bulamıycam bir de çıkacağın gün belli değil falan diyor.

Bu adamın normalde benim kira paramı vermesi gerekiyor en kötü ihtimalle ama yok adam ona da yanaşmıyor. Lan evi olan benim, kira veriyorum, adamın şu anda evi yok dubleks evde bedava oturuyor olaya bak.

Savcılık, polis, mahkeme olayıyla uğraşsam kaç ay sürer Allah bilir. Uğraşmasan ayrı bir dert, aşırı bir rahatlık. İlla kaba mı olalım? Küfür mü edelim? Kibarlık neden para etmiyor? Neden mantıklı konuşmak isteyen adam zayıf gibi görülüyor? Ne yapayım ben? Akıl verin dostlar.

bu isler soyle yuruyor, benim bir ev var, evlenen bir akrabama verecektim durumları kötüydü, kiraciyi da iyi biliyordum, yillardir zam yapmamisim vs. is adamiydi, neyse arayip durumdan bahsettim 1 olmadi 2 ay icinde cikarsaniz sevinirim dedim, adam ben cocugumu bu evde buyutecegim diye yanitladi (karisi o zamanlar hamileydi). hukuki surec baslattim, avukatim 1 yıl çıkartamazsın dedi, kontrat var. ben de çok mantıklı bir insan olarak bilirdim kendimi ama açıkcası adamı tehdit ettim, 1 hafta sonra çıktı.

şimdi sizin durumunuzda sanırım bir kira kontratı yok, kontrat yoksa orada kalma hakları da yok, yani yanınıza bir polis alıp adamları evden atabilirsiniz, olmadı uğraşırlar. ancak işi oraya götürmeden önce güzel bir dille tehdit edin. türkiye'de en fakirinden en zenginine kadar herkes bu dilden anlıyor. eğer çıkmamakta ısrar ediyorsa, hukuğa filan gerek yok çünkü kontrat yok, polise gidip derdinizi anlatın, sizle gelsinler karakolda çözün.

edit: tehditi de büyük yapmanıza gerek yok, mesela çıkmazsanız çilingirle polisle gelip kilidi değiştireceğim, sizi atmak zorunda kalacağım tarzı konuşabilirsinin. ki zaten sonunda bunu yapmak zorunda kalacaksın.

bir de ihtar çekmeyin, çünkü ihtar işi çok uzatıyor, mesela ihtar gidiyor adam burada öyle birisi yok diye geri çeviriyor vs.
  • nossrat  (08.10.17 00:28:55 ~ 00:34:11)
Kira kontratı yoksa evi satın aldığınız ve yerleşeceğiniz için noterden ihtar çekin.
Kontrat yoksa yallah arabistana derler adama.

  • bir nick var benden iceri  (08.10.17 00:32:55)
Bu arada satın aldıktan sonra 30 gün içinde biz bu evi satın aldık boşaltın lan diyerek ihtar çekmedikçe işler daha da uzuyor diye biliyorum (avukat varsa aydınlatırsa iyi olur) siz 30 günü geçirmeden yazılı olarak evden çıkmasını bildirin ne olur ne olmaz.

  • bir nick var benden iceri  (08.10.17 00:39:56)
Şu elektrik dogalgazi üzerinize alıp kapatin

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (08.10.17 00:48:02)
Ben de yukarıdaki bir arkadaş gibi herhalde satın alınan evde hala kontratı süren bir kiracı var zannettim ki gerçekten de o noktada pek bir şey gelmezdi elinizden. (Ki, yukarıdaki arkadaşın bahsettiği tehdit falan gibi saçmalıklar da çare olmazdı muhtemelen) Ama adam kontratsız, belgesiz sizin evinizi işgal ediyor resmen. Adamı arayıp güzelce yapacaklarınızı söyleyin (polise başvurmak, avukata vermek, suyunu, elektriğini kapatmak vs.) en baştan, yok hala diretiyorsa da bu dediklerinizi yapın. Keşke en büyük derdiniz böyle bir şey olsun. Çok takmayın kafanıza.

(Bu arada İstanbul'u pek bilmem ama 365 Bin'e dubleks daire çok ucuz değil mi yahu?)
  • erdinc  (08.10.17 01:05:45)
365 bin TL eve vermişsin bir avukata 200 TL verip danışmak aklına gelmedi mi?

  • rickon stark  (08.10.17 07:32:07)
Adama git ve senin mevcut kiranı peşin olarak ödemesini iste.Ödemezsen polis çağırıp attıracağım de.

  • turkuaz  (08.10.17 10:09:19)
Öncelikle ihbarname çekmeniz gerekmekte, ayrıca kaldığı süre boyunca kira alacağınızı belirtin; mahkeme kararı olmadan polisle çıkarmanız pek mümkün değil, onun süreci uzun olacağından çok restleşmemeye çalışın.

  • gezegen olan pluton  (08.10.17 14:36:08 ~ 14:36:58)
@üğpoıuy sanki 10bin lira indirimi adamın kafasına silah dayayıp yaptırdı. Fiyatı karşılıklı anlaşmışlar işte, ticaretin ajitasyonunu da yeni duyuyorum. Ki en nefret ettiğim satıcı tipi, yok fiyatı bi arttırıp bi azaltır, yok bi gün tamam der bi gün hayır der, yok bi gün acele etmeyelim der bi gün hadi çabuk der. Satacaksan sat yoksa işimize bakalım, herkesin işi gücü planı var.

Ne yaparsan yap da haksız duruma düşme. Yukarıdakilere ek tavsiyem, git evin her yerinin fotoğrafını çek sonra tehdit mi edeceksin hukuki süreç mi başlatacaksın sen bilirsin. Herif o kadar terbiyesiz geldi ki bana çıkmadan gıcıklık olsun diye sağa sola zarar verebilir.
  • dannycarey  (08.10.17 14:40:55)
@üğpoıuy adam parayı ödemiş, evin tapusunu almış, evin sahibi olmuş. eski sahibinin belli bir yasal süre dahilinde evde bulunma hakkı var, ondan sonra bir yabancıdan başkası değil.
ev arıyor olması yeni ev sahibinin sorunu değil. yeni evini planlamak onun sorumluluğunda, ister bulana kadar gitsin başka bir ev kiralasın, ister sokaklarda yatsın, eğer evin yeni sahibiyle anlaşabilirse kira ödesin. eğer bunları yapmıyorsa "oh Sefam olsun oturacam böyle zorla" demiş oluyor. ayan beyan haksız bir kişiyi bile savunacak bir yerinden tutabiliyorsunuz ya, valla yetenek. bir de bu adamın cebinde 300 bilmem kaç bin lira cash para var. vah yazık

  • dannycarey  (08.10.17 19:46:29 ~ 19:47:19)