kendini geliştirmek istemek ama nereden başlayacağını bilememek

biraz kendimi anlatacağım, sonra tavsiyelerinizi alacağım. 25 yaşındayım, doktorum, sınava -tus- girdim fakat sınavın açıklanması davalar sebebiyle uzadı. istifalıydım şu an işsizim, boştayım, istanbul'dayım. yaklaşık 2-3 aylık boşluğum var arkadaşlarımın yanında kalıyorum. bir miktar param var ama kuracağım yeni hayatı düşünerek minimum miktarda harcamaya çalışıyorum. zorunlu hizmeti yarıda bıraktığım için iş bulamıyorum, çok çok soruşturmadım ama kapıların kapandığını öğrendim denetlemeler sebebiyle. kadıköy taraflarında bir kafede vs. iş bulabilir miyim diye de bakındım biraz.

kız arkadaşımdan ayrıldım sınav ertesinde, geçti gitti, 1 ay falan oldu. önüme odaklandım, ben bu süreçte kendime yatırım yapmak istiyorum, bu günleri bir daha zor bulurum, farkındayım. eğlenirken kendimi geliştirebileceğim şeyler vs. yapmak istiyorum ama tam olarak ne yapmalıyım nereden başlamalıyım bilmiyorum, gerçekten istiyor muyum emin değilim. denemeden tabi ki bilemem, önemli olan ilk adımı atmak farkındayım. bunları bir de minumum giderle yapmalıyım.

genelde evde boş takılmak yerine kendimi kadıköy'e atıyorum. ama yapacak pek bir şey bulamıyorum. kitap okuma, başka sinema'nın vizyondaki filmlerini izlemek, tiyatroya gitmek gibi şeyler yapıyorum ama bana yetmiyor. ev dışında yapabileceğim aktiviteler arıyorum. insanlarla tanışmak pek kolay değil ve gruplarına girmek zor, ben zaten biraz sessiz insanımdır, birilerini tanıdıktan sonra açılırım. arkadaşlarımla her daim de vakit geçiremiyoruz çalışan insanlar sonuçta ve evde oturup ntvspor izlemek onlar için daha eğlenceli :/. güzel bir boşluktayım ama değerlendiremiyorum hissiyle günler geçiyor gidiyor.

ne yapmalıyım? tavsiyelerinizi alayım. siz bana fikirlerinizi sunsanız belki benim kaçırdığım noktalar vardır. biraz isteksiz gibi duruyor olabilirim ama kendimi zorlayacağım her türlü onun sebebi sanırım yaşadığım ayrılık ve biraz tembellik.

*şeytan diyor al bir motor türkiye'yi turla. ama ehliyeti almak dışında tecrübem yok.

Net bir önerim olmayacak çünkü kendini geliştirmek çok geniş bir kavram ve yaptığından zevk almadığın sürece bir şey geliştirmiş olmuyorsun bence. Atıyorum Dostoyevski'nin tüm kitaplarını okudun ve edebiyat kültürün arttı ama bu eylemden zevk almadıysan hiçbir anlamı yok bana kalırsa.

Neyden zevk alıp almayacağını da ancak sen bilebilirsin. Klişe ama bir müzik aleti öğrenmelisin hevesin varsa ya da seveceğine inanıyorsan, ukulele olmasın ama çok gereksiz bir şey.
  • i was made for you  (07.10.17 14:19:08 ~ 14:19:50)
Kesinlikle spor yap. Tenis tavsiye ederim. İnanılmaz havan olur.

  • diffarentiationation  (07.10.17 14:40:41)
2-3 ay sonra sınavdan geçip göreve gideceksen,
motor işi zor zatenöğrenmen 2-3 ay alır,
takıl hocam işte sağda solda başka zamanının olmayacak zaten.
  • dedim dedim de kime dedim  (07.10.17 14:54:21)
öncelikle ukulelenin gereksizliğinen dem vuran i was made for you'ya teesüf ederim. çok ayıp etmiş. "gereksiz müzik aleti" mi olur ya.

tenis denilmiş, aklıma geldi moda sahildeki tenis kortlarında sürekli birileri oynuyor. gece 2de bile oynayan var. benim ev arkadaşım da oynuyor oradan biliyorum, gidip oynayanlarla iki muhabbet kursan zaten seninle oynamak isteyen birileri çıkar. onlar da oynayacak adam arıyor. aralarında hiç bilmeyenler de var zaten stres atmaya oynuyorlar.

bu önümüzdeki aylar, kadıköy'de cafelerin en yoğun olacağı aylar olacak. havalar hafif soğudu, artık moda sahilde oturulmuyor. üstelik okullar da başladığı için yazın cafelerde çalışan üniversiteli elemanlar artık çalışmamaya başlayacak. bence kafana uyan cafelere iş sorabilirsin. hem onlar birbirlerini de bilir, eleman ihtiyacı olan biri varsa seni yönlendirirler.

dağcılık gruplarına katılıp kamp yapabilirsin, bu mevsimde kamp muhteşem olur. ya da tek başına veya kamp gruplarından birilerini bulup likya yolunu yürüyebilirsin. ben senin yerinde olsam net likya yolunu seçerdim. şu aralar da tam havaları hatta. bir daha bu kadar uzun süre doğada sörvayv etme fırsatı bulamazsın. daha önce kamp yapmadıysan da olur, öyle tecrübe gerektiren bir yer değil zaten.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (07.10.17 15:23:18)
ben olsam giderim sınır tanımayan doktorlara katılırım. bu genç zamanlarda hem şifa dağıtıp hem işimi ve dünyayı tanıma fırsatım olurdu. böylece 40'larda da zaten bambaşka bir kariyerim olurdu.

  • otonomo  (07.10.17 16:58:02)
Şeytana uy.

  • manuel mandalina  (07.10.17 17:25:48)
Sessiz bir insansan tiyatro kursuna yazıl. Tiyatro kursunda kendine güven gelecek ve yeni insanlarla tanışmakta zorlanmayacaksın. bu da senin kişisel gelişime katkı sağlar.

  • komando kani var bende  (07.10.17 18:11:34)