"komşusu açken tok yatan bizden değildir"

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir"

Muhammed

bir de:

"İlk taşı günahsız olanınız atsın"

Jesus M'fukin Christ

kafası kesilesi bir kafir olarak bu iki cümle benim çok hoşuma gidiyor. tam olarak "hayat felsefesi yapılası" değil de, insanı iyiliğe ya da kendini sorgulamaya sevk eden cümle, söylem önerisi olan var mıdır?

edit: üzerime aforizma atın

edit 2: din adamları ya da benzeri şeylerden olmak zorunda değil.

Akıl, akıldan üstündür.

  • diffarentiationation  (07.10.17 12:17:28)
"Ruhunu kaybeden dünyayı kazansa ne çıkar?"

  • harvey  (07.10.17 12:24:55)
Baska birisi yapabiliyorsa ben de yapabilirim.

  • crown  (07.10.17 12:26:01)
Fırsat bulduğu her an kendi elleriyle kahve yapıp ikram eden suriye türkmeni bir amca söylemişti :
İyilikten iyisi yoktur.

  • 1adam  (07.10.17 12:29:37)
Din adamları üzerinden istiyorsan

İşçinin hakkını teri kurumadan verin.

Sabaha kadar aç yatıp kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.
  • erci  (07.10.17 12:56:08)
"Nasıl düşünüyorsam öyle varım"
Ben
Yıllardır sorguladığım ve karşı durduğum Descartes sözü -> Nöroloji (bilim aslında) + deneyimlerim
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (07.10.17 13:02:14)
İki kişilik toplumda bile hayat basit olanın seviyesinde gider.
Bu da benim sözüm. as per: deneyim

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (07.10.17 13:09:29)
insan gemi gibidir. alanlar batacaktır, verenler ise yükselir.
---
bilseydi, yapmazdı.
(bu iki kelime o kadar önemli ki benim için. kötü/yanlış yapan bir insanın o şeyi cehaletinden yaptığını ve doğrusunu bilseydi yapmayacağını düşünüyorum ben.)

hz muhammedin'in o sözü çok önemli. müslüman olduğunu sanan çoğu kişi bu cümleyi idrak edememiştir. dikkat edin, komşusu açken diyor, müslüman komşusu demiyor. ciddi bir sosyalizm öğretisinin özetidir bu cümle.
  • dahinnotha  (07.10.17 13:30:17)
@camussar ilkinin isa'ya ait olduğunu bilmiyordum. bakacağım ona bir. ilk defa duydum ama bunu.

  • rahip janick  (07.10.17 13:43:40)
"The only absolute knowledge attainable by man is that life is meaningless." --> Tolstoy.

"My views on religion are the same. I feel it's a pleasant fantasy for people to try and mollify the pain of the reality of existence." --> Gerçek hayatta Woody Allen.

"You use sex to express every emotion except love." --> Bir filmde Woody Allen.

"It’s the poignancy of life, and not only do we have to embrace its meaninglessness, and celebrate life because it has no meaning." --> Bir Woody Allen karakteri.

“Happiness makes up in height for what it lacks in length.” --> Robert Frost.
  • i was made for you  (07.10.17 13:48:10 ~ 13:56:46)
adalet kıstasım

''Fırat''ın kenarında bir kuzuyu bir kurt kapsa kuzunun hesabını Allah, Ömer'den sorar.''
  • blue eyes white dragon  (07.10.17 14:36:21)
@camussar eğer kaçırmadıysam burada sadece "komşunu sev" diyor ve bunun üzerinden gidiyor. ben direkt olarak "komşusu açken tok yatan bizden değildir." gibi veciz bir seyler arıyordum.

  • rahip janick  (07.10.17 15:09:22)
"Nasihatçı olarak ölüm kâfidir."

  • mslny  (07.10.17 15:27:36)