Özel sektörden akademisyenliğe geçilir mi ? Ne dersiniz ?

Merhabalar,

İmkanları iyi bir özel sirkette çalışıyorum. İşimden çok memnunum. İş arkadaşlarımdan memnunum. Mesai saatim 8.30 -17.00 ama İstanbul şartlarından dolayı yolla birlikte 07.00 - 18.15 oluyor. Neyse yaptığının iş yazılım mühendisliği. Bu sürede de akademik dünyadan geri kalmamak için yüksek yaptım şu an da doktoraya başladım ve ilk dönemdeyim. Maaşım da ortalama memur maaşından bir tık yukarıda. Gelecekte bu şirkette maksimum 4-5 kişilik bir takımın lideri olurum. Başka da bir şey olmam ama maaş konusunda çalışma saati konusunda gayet iyi.

Gelelim sorumuza acaba diyorum akademisyenlik mı kovalasam artık. Gerçekten İstanbul'da yaşamaktan bu keşmekeşten bıktım. Yaptığım iş gayet ev ortamında da yapılacak bir iş olduğu için. Mesleki olarak tatmin olma açısından bir problem olmayacağını düşünüyorum. İş olarak da yatayım maaşımı alayım kafasında değilim. Gayet araştırmayı seviyorum. Bir şeyler yapmayı seviyorum.

Bu durumda bana verebileceğiniz tavsiye ne olur ?

Not : lütfen akademik kadro bulmak kolay mı yeaa diye cevap vermeyin. Ben akademi kadroyu bulduğumu varsayiyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

şimdiye kadar akademide edindiğin bilgi - birikimi özel sektörde değere çeviremediğini hissediyorsan geç derim. ancak çoğu okuldaki ahbap çavuş ilişkisinin de farkındasındır.

  • zgrydn  (03.10.17 19:39:44)
Yüksek lisans yapmış yazılım mühendisisiniz ama maaşınız memur maaşından bir tık yukarıda mı? Yeni başlayanlar bile Türkiye koşulları için fena paralar almıyor. Sizin niye öyle olmuş? İş mi değiştirseniz?

  • synesthesia  (03.10.17 19:39:45)
Çalışkan bir insan isen akademisyenlikte harcanırsın. Ülkemizin acı gerçeği. Özelde kat kat fazlasını kazanırsın. Maasim garanti olsun dersen akademisyenlik seçilebilir ama dediğim gibi profesör bile olsan aldığın maaş sabit olacak, özel sektörde alacağın maaşın üst limitini sen belirliyorsun.

  • goodz  (03.10.17 19:42:40)
Yazılım mühendisi değilim :) farklı bir mühendislik mensubuyum. Alaylı bir yazılımcıyim.

  • sylcn  (03.10.17 20:25:20)
Akademisyen maaşlarını biliyor musunuz, ortalama memur maaşlarından bir tık değil birkaç tık yukardadır. İkisini de yapmış bir insan olarak, ikisinin de dezavantajları, avantajları var, burada önemli olan bu avantajların size uygun olup olmaması, mesela akademisyenlikte mesai kavramı yoktur, gel-git saatin sana bağlı hatta arada sırada hiç de gelmeyebilirsin ama işin her daim yanında olur, gece gündüz fark etmez, evde dışarıda her zaman aklındadır, ama normal iş hayatında akşam 5'den sonra başka bir dünyaya geçersin, kafan rahattır, iş işte kalmıştır, akademisyenlikte iş işte kalmıyor her daim yanında yani kafanda oluyor. Bir diğer fark akademisyenlikte işin pek monotono dönüşmez, sürekli kafa patlatman gerekir, normal iş hayatında bir süre sonra tekrara girersin, bu aslında işin kolaylığı açısından iyi.

Bence en büyük fark ise akademisyenlikte döngüler dönem dönemdir, ara tatilde ya da yaz tatilinde her ne kadar işe gelsen de rahat geçeceğini bilirsin, bu yüzden dönem için oluşan aşırı yoğunluk, yaza kadar sabredeyim, şeklindeki motivasyonla kolayca geçer ama iş hayatında bu döngü hiç bitmiyor, yaz-kış aynı tempodasın, tatile bile çıksan 1-2 hafta yetmiyor, kafanın dinlenmesi için en az 1-2 ay rahat serbestlik gerekiyor; bu yüzden iş hayatı bir süre sonra illaki mutsuzluk getirebiliyor, mutluyum diyenlerin çoğu kendini kandırıyor bence, yaşlandıkça anlıyor bunu insan zaten.
  • gezegen olan pluton  (03.10.17 20:38:34 ~ 04.10.17 01:32:57)
Bir de akademisyenlik açısından düşününce zaman geçtikçe değerlenme mevzuu var. Bu yönden düşününce de mantıklı geliyor bana biraz.

  • sylcn  (03.10.17 20:52:17)
Anlattığına göre akademi daha makul

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (04.10.17 00:35:36)
gezegen olan pluton güzel anlatmış.

" Bence en büyük fark ise akademisyenlikte döngüler dönem dönemdir, ara tatilde ya da yaz tatilinde her ne kadar işe gelsen de rahat geçeceğini bilirsin, bu yüzden dönem için oluşan aşırı yoğunluk, yaza kadar sabredeyim, şeklinde motivasyonla kolayca geçiyor ama iş hayatında bu döngü hiç bitmiyor, yaz-kış aynı tempodasın, tatile bile çıksan 1-2 hafta yetmiyor, kafanın dinlenmesi için en az 1-2 ay rahat serbestlik gerekiyor; bu yüzden iş hayatı bir süre sonra illaki mutsuzluk getirebiliyor, mutluyum diyenlerin çoğu kendini kandırıyor, yaşlandıkça anlar bunu insan zaten. "

Yine de dezavantaj;

Akademisyenlikte mobbing var.
Yaranmaya çalışmak var.
Kadrolar geçici (artık)

vs vs.
  • MaNOfTheYear  (04.10.17 00:42:47)