Çocuk sahibi olmak için ideal yaş sizce kaç?

Özellikle uzun ilişki sonrası evlenenler yanıtlayabilirse sevinirim:)
Siz ne zaman anne-baba oldunuz? Ben şu ara tek gündemim bu fakat sağlık engellerim var bu sıra onların geçmesini beklemek zorundayım 6 ay kadar malesef. Sanki geç kalıyorum gibi hissediyorum:(
Yaş:28 6 yıl ilişki+1 yıl evlilik

28 gayet erken. 36-37 yaşında anne-baba olan insanlar var.

  • mahone  (03.10.17 18:28:18 ~ 20:31:17)

  • peggy  (03.10.17 18:32:31)
31 yasımdayım 2 yıllık evliyim. 35den once cocuk dusunmuyorum.

  • polypropylene  (03.10.17 18:34:54)
Vücudun kendini toparlaması açısından 26-30 aralığı iyi diye düşünüyorum. Ama psikolojik olarak kendini hazır hissetme ve doğumdan sonra 'birden yaşlandım gençliğimi buna harcadım heba ettim' dememek için 30-35 aralığı.
Şöyle olur, 26-30 arasında vücut kolay toparlanıyodur ama 30-35 aralığında daha sıkı çalışırsak eski formumuzu yakalarız diye ümit ediyorum. Ama psikolojik olarak hazır olmadan doğum yapmanın telafisi yok, sorunlu bireyler artarak çoğalmış olur.
Psikolojik açıdan doğru zamanı tayin etmek daha önemli bence.
  • megalomaniac  (03.10.17 18:37:13)
megalo+1

Yastan ziyade psikolojik olarak hazir olmak daha onemli.
  • mertillopasha  (03.10.17 18:38:42)
eger bunu zaten istiyorsaniz yani bir bakima hazirsaniz yapin, yok eger cok istemiyorum ama iste yapmazsak pisman olur muyuz ya da olsa da olur olmasa da olur tadindaysaniz - ki boyle olabilirsiniz gayet normal, boyle olmaniz cocugunuz dogdugunda ona herseyinizle bakmayacaginiz ve iyi yetistirmeyeceginiz anlamina gelmiyor - o zaman 33'den once yapmayin. zira, kendi paranizi kazaniyorsaniz, kafa da bir esiniz varsa hayatin tadi 30'dan sonra cikiyor.

  • kassiopeia  (03.10.17 18:41:44 ~ 18:42:26)
32 yaşında anne oldum. 30'dan önce olunmamalı bence.

  • sta  (03.10.17 19:10:02)
tam şimdi.

  • diye yazdim ama hep yalan  (03.10.17 19:23:30)
çocuğun ihtiyaçlarının maddi ve manevi olarak karşılanabileceği, anne ve babanın çocuk sahibi olmaya hazır ve istekli olduğu zaman ideal yaş.

  • pinkpeony  (03.10.17 19:36:07)
28 yaşında geç kalıyor gibi hissetmen bence hiç normal değil. sandalyeye tutku bisküvi oturtmayanlardan olduğunu varsayıyorum tabii. soruna gelecek olursam ebeveyn olmanın hakkını verebilmek için herkesin en azından 30'u devirmesi gerektiğini düşünüyorum.

  • shin  (03.10.17 19:45:26)
Çocukla aramda 30+ yaş olsun istemem aynı zamanda 30'dan önce de olsun istemem. Garip bir ikilem oldu ama.

  • yaraticinick  (03.10.17 20:08:02)
Ebeveynlik geri dönüşü olmayan kararlarımızdan biri. Bence en önemlisi.
Bir ömür boyu sürecek olan böyle bi kararın anne ve baba hazır olmadan, birbirlerinden ve evliliklerinin geleceğinden emin olmadan verilmemesi uygun olur. Tabii ki hayat neler getirecek belli olmaz ama hali hazırda ufak tefek kuşkular, soru işaretleri bile varsa öncelikle onları halletmekte yarar var.

22-23 ve 37 yaşlarımda 3 normal doğum yaptım. İlk ikisinde nasıl davranacağımı çok da bilmeden bazen el yordamı, bazen eskilerin deneyimleri, daha çok kitaplar ve içgüdülerimle ilerledim. Avantajım enerjik olmaktı. Her şeye yetişecek enerjim vardı. Sonçeyi büyütürken ilklerdeki kadar olmasa da yine de enerjiktim. Avantajım hayat tecrübemdi. Daha olgundum, daha sabırlıydım, daha tadını aldım, daha bilerek ilerledim.

Yani geç kalmıyorsun. Önce sağlık engellerin geçsin. Daha vakit var:)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.10.17 20:12:29 ~ 21:00:23)
30 yasinda erkekler henuz cocuk olabiliyor. Bir de bence evliligin de 6 yili gecmesi gerekli cunku 3. ya da 4. yillarinda bircok cift bosaniyor. O sureci de atlatsalar iyi olur. Yani 35 - 36 ideal olabilir. Bu arada kadinlar icin canlar caliyor klisesi biraz curuyor.

www.youtube.com

Ingilizce biliyorsaniz sunu izleyin.
  • Traveller  (03.10.17 20:31:22)
en ideal yaş anne-babanın kafasının rahat olduğu yaş.

çocuk konusunda size bir önerim var, çocuğun en ideal rotada olmasını beklemeyin. her çocuk ayrı bir hikayedir. en güzel sizin hazır olduğunuz, doğru bulduğunuzdur.

ben 20 yaşında çocuk sahibi olup mutlu olan da biliyorum, 40 yaşında da. rahat olun. yoksa her adımda başınız çok ağrır, demedi demeyin.
  • babilbaligi  (04.10.17 13:05:39)
8 Yıllık ilişki
5 Yıllık evlilik
Yaş: 28
2 çocuğum var.

Psikolojik olarak her ikiniz de hazırsanız, hiç beklemeyin.

Edit: Sağlık engelleri konusunda doktor tavsiyelerine birebir uy, pişman olma
  • PoscheN  (04.10.17 17:30:55 ~ 17:32:06)