Para biriktirme tavsiyesi

Istanbul’da yasiyorum. 3000 tl net maas aliyorum. Tek yasiyorum 600 tl ev kiram var. bir de aylik toplam 470 lira kadar kredi borcum var. bunun disinda spesifik olarak her ay suraya para veriyorum diyemem ama ay sonuna param kalmiyor?
Istanbul’da yasiyorum cumlesinden sonrasini okuyanlariniz icin soruyorum. Ay basinda kenara para koyup altin mi alsam dolar mi alsam da para biriktirsem? Delirecegim bu gidisle cunku...

kredin kiran ve faturalarin haric harcamalari nereye yapiyorsun? ivir zivir alisveris mi havaya para harcama mi? ay basinda kenara ayirmazsan harcarsin o parayi. aylik 1070, faruralarinla 1570 diyelim, kendine aylik bi limit belirle, mesela 750 lira harcasan ivir zivir sokak yeme icme filan diye 2320 eder, aylik en az 680 lirayi kenara ayirabilirsin demek oluyor bu. ben o belirledigim paranin yarisiyla altin yarisiyla dolar aliyorum ay basinda maas elime gecer gecmez aylik odemelerimi yaptiktan sonra. boyle yapabilirsin, hesapta o oarayi gormeyince harcayamiyor zaten insan, tavsiye ederim.

  • in vino veritas  (02.10.17 22:31:42)
maasi alir almaz bir miktari kenara koyun. sonra ne sekilde harcarsaniz harcayin. 500, 750, 1000 tl olabilir. dolar, altin vb alabilirsiniz.

kullanmadiginiz baska banka hesabiniz varsa oraya yatirin hatta. oradan harcamak zahmetli olsun :)
  • tabudeviren  (02.10.17 22:31:59)
Bence sen max 500 ayırabilirsin. Ondan fazlası zor. 1000 lira diğer harcamalar olsa 500'ü direk döviz al unut. Veya altın hesabı açtırabilirsin.

  • maria puder  (02.10.17 22:33:10)
Yaptığın tüm harcamaları büyük küçük demeden not et. O zaman nereye gittiğini anlayabilirsin. Kiran 600 mesela ama aidat, internet, cep telefonu, elektrik, su gibi de yan giderlerin vardır. Gıda, sosyal harcamalar, yol paraları, varsa sigara falan az az giden ama sürekli olunca 3000’i rahat eritebilecek giderler.

Kesin giderlerini yaz bi kenara (kira, kredi, fatura gibi sabit ve hep gelecek olanları. Örneğin başlangıç için 500 aylık birikimi de bunlara ilave edip kalan miktarla diğer giderlerini kısmaya çalışabilirsin.

Ama şu da bir gerçek 3000 tl İstanbul’da yalnız yaşayan biri için çok bir miktar değil.
  • feedback  (02.10.17 22:36:35)
ben parayı alır almaz büyük bi çoğunluğunu banka hesabıma atıyorum. kendime harçlık alıyorum sadece bir miktar. neredeyse masrafsız yaşıyorum. birayı bile bıraktım düşün.

  • error522  (02.10.17 22:55:35)
Cok ortamlara akiyor musun? Icki sigara falan. Oralardan kis. 2000 civari bir para ay sonuna hic bir sey kalmiyor denecek kadar az degil bence.

  • dannycarey  (03.10.17 00:54:30)
İnanın öyle ortam insanı değilim. Sigara hiç yok. İçki çok nadir.
arada kardeşime falan para yolluyorum o da max 300 tl.
ama parça parça market alışverişi yaptığım çok oluyor öyle bi durum var.
  • kay adams  (03.10.17 11:08:45)
benimle çok farklı durumda değilsin. ben de biriktiremiyorum, buhar olup gidiyor. istanbul'da biraz bişeyler yapmak istiyorsan, bu parayla çok zor. bence en fazla ayda 250 TL gibi bir parayı kenara koyup, gerisini harcamak gerek.

  • captainobvious  (03.10.17 11:12:03)
www.quora.com

özellikle ilk paragrafı bence senin derdine asıl derman olan kısım.
türkiye'ye uyarlarsak kısaca diyor ki; istanbul'da yaşayanların yarısı, belki daha fazlası asgari ücretle (net 1400 lira) çalışıp ev geçindiriyor. sen de sanki asgari ücret ya da belki biraz daha fazlasını alıyormuş gibi düşünüp ona göre yaşarsan kalan paranı biriktirebilirsin. yoksa her ay son kuruşuna kadar harcamayı alışkanlık haline getirirsen 5000 de kazansan hepsini bir şekilde harcarsın zaten.

artık biriktirdiğin parayı yastığının altına mı koyarsın, bitcoin mi alırsın, kumara mı yatırırsın, hatta kendi gelişimin için mi harcarsın orası sana kalmış. ama genel olarak biriktirmek istediğimiz parayı 2-3'e bölüp her parçasını farklı bir yatırım aracında değerlendirmek en iyisi derler.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (03.10.17 11:25:57)