değişime nasıl ayak uyduruyorsunuz(çok kararsızım)

ailem de olmasa odamdam çıkmayacam. psikologa git deyip durmayın kendi kendime bunu nasıl yapabilirim onu deyin. mesela tatile bile gitmek istemiyordum hatta tatilin ilk günleri neden geldik hemen başka yere gidelim diyordum sonra çok hoşuma gitti sıkıntılarım gitti. maalesef tek çocuğum ve yalnızlığa mahkumum. bu kadar kararsız ve çekingen olunca da arkadaş ortamım olmuyor. mesela ne zamandır yeni telefon almaya niyetliyim ya telefonu değiştirince hayatımda aksilikler olur da pişman olursam diyorum. hep en kötü şeylere göre hareket ediyorum galiba. beni cesaretlendirecek ailem dışında kimse yok. onlar da tüm gün odamdan çıkmasan arayıp sormazlar. aslıda esas sorunum görüp beğendiğim kızlarla arkadaş olamama bence. tabi onun nedeni de bu huylarım. yine de bu huylarıma rağmen beni kabul edecek güzel yüzlü kafa dengi bi kız bulsam düzeleceğime inanıyorum belki de yanılıyorum. 2 sene önce yurt dışına giderken bile havalimanından dönmüştüm eve gidince tekrar gitmeye karar vermiştim mesela.sebebi hiçbir yerde aradığımı bulmayacakmışım ne yaparsam yapayım hayal kırıklığı yaşayacakmışım gibi gelmesi. bazı tipler her ortamda kral olur ben tam tersiyim bence ondan böyle oldum.

bak sana bir şey anlatayım; schopenhauerdan geliyor.

“Soğuk bir kış sabahı çok sayıda oklu kirpi, donmamak için birbirine bir hayli yaklaştı. Az sonra, oklarının farkına vardılar ve ayrıldılar. Üşüyünce, birbirlerine tekrar yaklaştılar. Oklar rahatsız edince yine uzaklaştılar. Soğuktan donmakla, batan okların acısı arasında gidip gelerek yaşadıkları ikilemi, aralarındaki uzaklık, her iki acıya da tahammül edebilecekleri bir noktaya ulaşıncaya kadar sürdü. İnsanları bir araya getiren, iç dünyalarının boşluk ve tekdüzeliğidir. Ters gelen özellikler ve tahammül edemedikleri hatalar onları birbirinden uzaklaştırır. Sonunda, bir arada var olabilecekleri, nezaket ve görgünün belirlediği ortak noktada buluşurlar. Bu uzaklıkta duramayanlara, İngiltere’de “keep your distance!/mesafeni koru!” denir. Bu noktada, çevrenin sıcaklığını hissetme arzusu kısmen karşılanır ama, buna karşılık okların acısı hissedilmez. Kendi iç sıcaklığı çok yüksek olanlar ise, ne sıkıntı vermek, ne de sıkıntı çekmek için, topluluklardan uzak durmayı tercih ederler.”

ilgilenmen gereken nokta: "İnsanları bir araya getiren, iç dünyalarının boşluk ve tekdüzeliğidir."

metnin bütününden bu anlam çıkmasa da bu ayrıntıyı yakalamak önemli bence. bu bağlamda: senin beraber sosyalleşebileceğin ve kesinlikle senin gibi olan sağlam birkaç dosta ihtiyacın var.
  • freetakilir  (30.09.17 16:26:18)
psikologa git.

kendi kendine aşabilecek olsan şimdiye aşardın. ağır sorunların var senin. anca doktor paklar.
  • elorelia  (30.09.17 16:31:18 ~ 16:31:51)
psikiliga git diyenlere küfredecem artık. siz biraz insan olsanız biraz anlayışlı olsanız buna gerek kalmayacak. bak arkadaş nasıl açıklamış şophenhauer zaten benimle aynı görüşlere sahip biri.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (30.09.17 16:32:34 ~ 16:32:53)
biz de zamanında sana çok açıklamıştık ama hiç bi işe yaramadı.

  • elorelia  (30.09.17 16:37:56)
seninle ayni görüslere sahibim. sosyal cevrem sifir, obsesif denebilecek seylerim de var. depresifim, konsantre olmakta zorluk cekiyorum, 1 yildir iyi kötü idare ettim, ilac kullandim, bazen mükemmel olsa da iyi oldugumu söyleyemem.

pazartesi cagirdilar, yatili bölüme kabulüm yapilacak.

psikologa git diyen olursa s.kerim diyordum, simdi hey doc, fix me diyorum. cünkü bir yildir sürünüyorum, ve kendi basima cözemedim.

1 yil önceki kendimi görsem, alip karsima söyleyecegim seyi sana söyleyecegim.

"lan s.kik. psikiyatri ve psikolojiden bir b.k anlamazsin, tatava yapip yok depresyon modern cag bahanesi, moody olmak karakter özelligi falan diyip s.kik sokuk bahanelere siginirsin, dallama. hatta schopenden alinti yapip kendini zeki, üstün görür, topluma uyumsuzlugunu senin üstün olmana baglar, bazen de kücük görürsün.

s.ktir git .mcik."

dedigim seyin senin icin baglayiciligini bilemem, ama pazartesi gidip doktora kendimi teslim edecegim. simdi onlar düsünsün.

psikologa git diyeni bir daha azarlayacaksan da, müstahak lan. otur öyle.
  • Silesius  (30.09.17 16:40:52)
silesius güzel yazmış. ben de psikolojik tedavi gördükten sonra mental anlamda ciddi anlamda toparlanmış biri olarak seni bu yola girmeye teşvik edeceğim. psikologların ne yaptığını sanıyorsun bilmiyorum ama psikoloğa giderek sorunlarını çok büyük ölçüde çözebilir, kendi ayakların üzerinde durmayı öğrendikten sonra da muhtemelen bir daha onlara ihtiyaç duymaksızın yardırabilirsin.

güzel insanlar şüphesiz ki hayat kalitesini arttırır ama şu an öyle görünüyor ki sen kendini dışarıdan müdahaleye muhtaç hissediyorsun. güzel kızlarla tanışamıyorsun, arkadaş çevren olmuyor çünkü bunu kendi kendine yapamıyorsun. ben sana olacağı söyleyeyim... ya böyle kendi kendine delireceksin ya da güzel bir kızla tanışacaksın. o güzel kız dünyanı değiştirecek ama hiçbir şey sonsuza kadar sürmüyor malum. ayrıca o kız da senin ne kadar başkalarına muhtaç, sorunlu bir herif olduğunu kısa zamanda anlayacak. gidecek. o zaman çok çok daha ağır bir depresyona sürükleneceksin ve ya intihar edecek ya da geri dönüşü olmayan psikolojik sorunlar yaşayacaksın.

100 duyuru açtın, 100 kez dediler ki yolun yol değil, profesyonel yardım al. habire başkalarına bok atıyorsun. herkes kötü, bir tek sen iyisin. kimse seni anlamıyor falan. bu tutumunun şu yaşına kadar bir faydasını gördün mü, düşün bir.

eğer troll'lük yapmıyorsan (ki maalesef yaptığını düşünmüyorum) hayatının geri kalanını ciddi psikolojik sorunları olan yalnız, başarısız, acınası biri olarak geçireceksin. bunu tam tersine çevirmen mümkün ve tamamen senin elinde. o yüzden sözlükte insanlara sapık mesajlar atmak, duyuruda sana yardımcı olanları terslemek yerine lütfen artık bir psikoloğa git. evden çıkmanın senin durumundaki birisi için kolay olmadığını biliyorum. bu konuda desteğe ihtiyacın var. kurs olur, okul olur, iş olur... bir şeye başla. istemesen bile kendini gitmek zorunda hissedeceğin, seni evden çıkıp başkalarıyla iletişim kurmak zorunda bırakacak bir şeyler.

gayet sağlıklı ve düzgün bir hayat yaşayabilecekken niye kendi kendini bitiriyorsun, cidden anlamıyorum. "schopenhauer benim kafadan xD xD" diyerek hiçbir yere varamazsın. sadece kendini kandırıyorsun. aslında kandırmıyorsun bile, nasıl bir boka battığının sen de farkındasın. garip olan bu zaten. durumunun ne kadar kötü olduğunu bildiğin halde bunu değiştirmemek konusunda inanılmaz ısrarcısın.

tl;dr psikoloğa git. başka çıkış yolun yok gibi.
  • der meister  (30.09.17 16:47:51)
@Silesiusun

"lan s.kik. psikiyatri ve psikolojiden bir b.k anlamazsin, tatava yapip yok depresyon modern cag bahanesi, moody olmak karakter özelligi falan diyip s.kik sokuk bahanelere siginirsin, dallama. hatta schopenden alinti yapip kendini zeki, üstün görür, topluma uyumsuzlugunu senin üstün olmana baglar, bazen de kücük görürsün."

düşüncesinden sonra belirtmem gerekir ki biz rahatsız insanlar kendimizi toplumdan üstün gördüğümüz için uzak durmuyoruz. rahatsız olduğumuz için uzak duruyoruz. zaten sorun bu. metin bunun tersini iddia etmiyor. öyle bir anlam çıkarmayın. çıkarmanız gereken anlam benzer sorunlu kişilerin bir araya geldiğinde bu sorunu zamanla çözebilecekleri.

@qazedcsrfvtyhngujmkol bu da sana: ama bu demek değildir ki sorunumuzu sadece başkalarıyla çözebilelim.

bu sefer de schopenhauerun ağzından bir alıntı yapayım. (üstteki metni kendi yazmasına rağmen bu alıntıyı kullanabiliyor)

Kolay şey değildir mutluluk,
kendimizde bulmak çok zor,
başka yerde bulmak imkansızdır.
Chamfort

yani çözümü başka yerde arasan da burada senin daha değerli olduğun ve kendin mutlu olabilmen gerektiği ve ardından başkalarıyla mutlu olman gerektiği sonucu çıkıyor anlatabildim mi. saçma sapan yazıyor olabilirim ama mantıklı şeyler. buradan anlayacağın şey; sorununun çözümünde tamamen başkasına bel bağlamaman. onlardan önemlisi sensin.

ayrıca şunu da kesinlikle söylemem gerekir ki psikolog öcü değil kardeşim. gidersin ilacını alırsın ve zamanla daha iyi hissedersin. bak millet burada schopenhauer alıntısı yaptım diye biz sorunluları toplumdan üstün gördüğümüzü bu sebeple içe kapanıp insanlardan uzak durduğumuzu falan çıkarmış. yuh yani. eğer sende böyle düşünüyorsan kesinlikle yapma. bizler ezik büzük işe yaramaz tipleriz ve 1- iyi hissedebilmemiz için bir süre bizler gibi insanlarla takılmamız 2- psikologa gitmemiz gerekiyor. ben sorununu kafanda büyütme diye alıntı yaptım.
  • freetakilir  (30.09.17 17:01:43)
psikolog gerekir mi gerekmez mi bilemem/emin değilim; sırf bu kadar yazdığından;
ama;

bir müddet dürtülerine göre, aklına eseni yaparak hareket edersen; aynı zamanda bu anlamda yaptığın şeyler hayatını zeminden sarsma ihtimali olmayan şeyler olursa kendi durumunu dengelersin.

en kötü şeylere göre hareket etmek tarif ettiğin sorunun kaynağı denemez ama, sen en kötüsünü düşünmenin kendine güvenini, kendinden emin oluşunu etkileyip tahrip etmesine izin veriyosun ya da vermişsin. bunları birbirinden ayırabilirsin.
  • dafaisss  (30.09.17 17:03:25)
psikiyatr' a gitmenizi öneriyorum. beyin kimyası değişimiyle yaşadığınız bir olaya önceki halinizden çok daha farklı bakarak daha kolay çıkış yolları bulabilirsiniz.

  • preldzic  (30.09.17 17:15:05)
Seni bu halinle hiçbir kız kabul etmez. Acı ve gerçek. Hele güzel bir kız falan diyorsun yani imkansız. Kızlar özgüvenli ve kararlı erkekleri severler. Şu halinle kızların ideal gördüğü erkeklerin tam zıttı durumdasın. Bir kızın gelip seni kurtarması ihtimali falan direkt çıkar aklından bunu.

Psikoloğa falan da gitme sen direkt psikiyatriste git ilaçlı terapi gör ve ardından rica minnet ne iş olursa olsun bir işe soktur kendini. Bundan başka çözüm yok sana. Başka cevap bekleme.
  • shin  (30.09.17 17:17:37)