Geleneksele yakın firma isimleri

Bir şirket-isim araştırması yapmam gerekiyor. Bir sektörde faaliyet gösteren firmanın o sektörle alakalı sade, geleneksel bir isim seçmiş olanlarına bakıyorum. Fikir vermesi açısından üç örnek vereyim;

Su: Saka Su, Damla Su
Dersane: Sınav
Mobilya: Sofa Mobilya (salladım ama vardır kesin)

böyle aklınıza gelen şirket isimleri var mı? Her sektörden olabilir.

Geleneksel derken anadilde seçilmiş bir ismi mi kastediyorsun? Değilse geleneksel ifadesiyle tam olarak neyi kastettiğin anlaşılmıyor, biraz açar mısın?

  • yaren  (29.09.17 13:03:35)
mesela Camsil? Ford Otosan?

  • kobuzchu kiz  (29.09.17 13:08:34)
Sınav dersanesi gelenekselse marka isimlerinin çoğu aradığın gibi zaten akla gelmesine gerek yok.

  • diffarentiationation  (29.09.17 13:10:05)
yanlış anlamadıysam, marka sektörle alakalı olsun istiyorsun. örneklerden onu anladım ama saka su (saka: bir kuş türü) örneğini de bu deidğimle bağdaştıramadım.

yani damla su, sınav dershane, sofa (ingilizce kanepe demek) mobilya vs.
  • kibritsuyu  (29.09.17 13:11:38)
@kibritsuyu, evet marka adı sektörle alakalı olacak. ayrıca evet saka diye kuş türü var ama ben "su taşıyan" manasında olanını örnek verdim.

@yaren, evet anadilde demek istedim aslında. şirket adı şirketin yaptığı işi anımsatacak direkt. yani x şirketi hakkında bir fikir olmasa da adını görünce "hmmm galiba bu adamlar bir inşaat şirketi" demeli kişi.
  • efreet sultan  (29.09.17 13:21:14 ~ 13:24:42)
su için söylüyorum yanlış bilmiyorsam ürün adı koyarken ürünün özelliklerini niteleyecek isim koyup ruhsat alamıyorsunuz. mesela: berrak su.

  • nickimin hakkini veremedim  (29.09.17 13:57:45)
delmak. delici makine uretiyor adamlar.

  • brkylmz  (29.09.17 14:21:58)
Arcelik.

  • lallala  (30.09.17 00:24:01)