Bir Ankaralı olarak Maslak'ta çalışmak

Maslak'ta bulunan bir şirketten software developer pozisyonu için teklif aldım dün. İlk intiba olarak semti ve iş yerini sevmiştim mülakata gittiğimde. Fakat sözlük'teki yorumlar beni korkuttu baya. Aklımdaki şeylerle ilgili benimle konuşacak birilerini arıyorum.

1. Ankara'da ailemle yaşıyorum. İstanbul'da ise bu çevrede kiralar epey pahalı göz attığım kadarıyla. Sizce doğru bir hareket mi olur taşınıp tek yaşamam?

2. Çok keskin olarak aklımda belirledim diyemem ama mobil uygulama geliştirme üzerine kendimi geliştirmek istiyorum. Bu alanda Ankara'daki seçenekler İstanbul kadar da geniş değil. Bu işi reddedersem iki üç ay gidip Ankara'da evde boş boş oturma ihtimalim var. Gelirimin büyük kısmını İstanbul'da kiraya vereceğim düşünüldüğünde hangi seçenek daha mantıklı?

3. Teklif fena değil ama İstanbul ve Ankara'dan yakın teklifler almıştım daha önceden. Çalışmak istemediğim sektörler olduğundan reddettim. "Maslak'ın stresi çekilmez, Ankara'da ailenle kalmaya devam et, huzurla yaşa. Sabrın sonu selamet. Ankara'da istediğin gibi bir iş bulursun." mu diyorsunuz?

4. Askerlik sebebiyle bir seneye kadar doktoraya başlamam gerekiyor. Ankara'da kalırsam Bilkent ya da ODTÜ, İstanbul'a gidersem İTÜ ya da Boğaziçi'nde yapmayı planlıyorum. Maslak bu noktada bana makul gelmişti. Ama Bilkent ve ODTÜ de bildiğim okullar sonuçta. Geçtiğimiz sene master bursu ve özel ders sayesinde aylık gayet iyi bir gelirim vardı. O yüzden master ve işi beraber götürme fikrine yanaşmadım. Öğrencilik hayatını, bir şeyler öğrenmeyi, ders anlatmayı seviyorum fakat kendimde ulvi bir araştırmacı kişilik görmediğim için yurt dışı doktora başvurusu yapmadım hiç. Bu kararımla ilgili de isteyen istediğini diyebilir.

5. Pozisyon iOS developer, benim Java ve Android ile ilgili az çok deneyimim var. Yeni bir platform öğrenmeye soğuk değilim. Yine de halihazırda zaten bildiğim şey üzerinden ilerlememin daha doğru olacağını düşünüyor musunuz?

İşin özü, sanırım comfort zone'umdan çıkmaya korkuyorum biraz. Şimdiye kadar ailemden uzakta hiç yaşamadım ve lisans ile yüksek lisansı dizlerinin dibinde okuyup 25'imden sonra da sıradan bir iş için yanlarından gitmek hem maddi, hem manevi olarak aklımı kurcalıyor. Yurt dışında bir iş olsa ya da doktora olsa bu kararı vermek daha kolay olurdu benim için. Şimdi gitmezsen ne zaman gideceksin derdim kendi kendime. Mevcut şartlarda şu ana dek başvurduğum ve teklif aldığım işlerin arasında en iyisi olarak görsem de bu işi endişelerim var. Aklımdakileri çözmemde yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

kabul etmezseniz bir kaç ay daha evde boş oturacaksınız.

kabul edin. gidip eşyalı bir ev tutun. bu arada ankarada isteğiniz e uygun is bakmaya devam edin. bir kaç ay deneyip görürsünüz. daha doktoraya 1 sene var. o da bağlayıcı değil yani.

istifa etmek her şartta elinizin altında. baktınız olmuyor, dönersiniz iki bavulla.
ama sıfırdan ev kurmayın. eğer istanbulda kalacaksanız en az 1 sene eşyalı evde oturun. düzeniniz ve ihtiyaçlarınız belli olsun sonra isterseniz kendi bağımsız evinizi kurarsınız.
  • balik kraker  (28.09.17 09:00:24)
Bir Ankaralı olarak Ataşehir'de çalışıyorum.
2.5 senedir İstanbul'dayım.
bana gelen teklif Ankara'daki işimden aldığım maaşın iki katıydı, bir pozisyon üstüydü ve kariyer olarak önü son derece açık ve köklü bir firmaydı. Ankara'da baya mutsuzdum çünkü kendime göre iş bulamıyorum diye. o yüzden ben senin kadar fazla düşünmedim taşınırken.

şöyle söyleyeyim, eğer 4000 in altında bir teklif var ise, değmez. üstelik kafanda bu kadar soru varsa da zaten çok da içine sinmemiş demektir.

ha bu arada illa maslak'da yaşayacaksın diye birşey de yok. maslak metro hattı üzerinde, başka semtlere de bakılabilir. eğer gelmeye karar verirsen aklında olsun.
  • interview with the vampire  (28.09.17 09:03:28)
sektör-iş konusunda bir şey söyleyemem ama şunu söyleyeceğim: öğrencilik sebebiyle beş sene istanbul'da bulundum, dikiş tutturamadım ve en sonunda radikal bir karar alıp geçen hafta ankara'ya taşındım. bir hafta ankara'yı değerlendirmek için tabii ki yeterli olmayacaktır ama nefes aldığımı, "normal" bir muhitte normal insanlarla ve insan gibi yaşadığımı hissediyorum. büyük konuşmak gibi olmasın ama bu saatten sonra çok ekstrem bir şey olmadığı sürece hiçbir şekilde istanbul'da yaşamak gibi bir fikrim yok, her ne yapacaksam ya ankara'da yaparım ya da yurtdışına kaçmaya çalışırım.

çok iyi para kazanmıyorsan, kendini kalabalıktan izole etme lüksün yoksa istanbul çok yoruyor. ha aşığı da var, bu benim kendi görüşüm tabii ama ben nefret ettim. aklını çelmek gibi olmasın ama ankara'da iyi kötü kurulu düzenim olsa ben hiçbir koşulda istanbul'a gitmezdim.
  • der meister  (28.09.17 09:13:50 ~ 09:21:50)
yazılımcı olarak ankara'da seçenek az. buraya girip memnun olmasan bile o ara başka firmalara başvurup görüşüp başka bi iş ayarlayabilirsin.

burda biraz tecrübe edinir sonra da yurtdışına zıplarsın. tecrübe olayı önemli.

25 yaşına gelmişsin hala aileyle kalmak sıkıntı yapmıyo mu? ben bayramlarda gidiyorum 3. günde patlıyorum, dayanamıyorum.

kiralar pahalı evet ama bi tane ev arkadaşı edinebilirsin belki varsa eğer üniversiteden falan arkadaşın.

ben olsam giderdim. sonuçta kaybedeceğin bişey yok. baktın zor geldi, ankara'da ailenin evi var zaten direk oraya döneceksin.
  • contavolta  (28.09.17 09:20:29)
Üniversitedeki en yakın arkadaşlarım İstanbul'da yaşıyor ama ya öbür yakanın en ucundalar ya da aileleriyle beraber yaşıyorlar. Bizimkiler hayatım boyunca hiç sıkıp yormadı beni sağ olsunlar ev yaşantısında. Çok iyi anlaşan bir çekirdek aileyiz.

Edit: Bu arada lafı açılmışken şeyi sorayım. Doktoraya başladım diyelim bir sene sonra. Yurt dışından bir şirketten teklif aldım bilmem kaç sene sonra da. Bu durumda doktorayı bırakıp gitmeme yasal bir engel söz konusu mu?
  • jack of hearts  (28.09.17 09:26:32 ~ 09:33:48)
1- maaşa bağlı. gerçi kısa vadede kazancını para üzerinden değil sektördeki ilerleyişin üzerinden düşünmen faydalı olacaktır.

2- 1. madde.

3- ankara'da seçenekler şu an kısıtlı ise gelecekte de kısıtlı olmaya devam edecek. aylık şahsi masrafın, kiran ve faturalarını hesaplayıp teklif edilen maaş ile karşılaştır. seni belli standardın üzerinde tutmaya yetiyorsa kabul et.

4- odtü ve bilkent'e girecek kalibrede isen burada da sana göre okul bulunur. ankara'dakiler için "bildiğim okullar" demişsin, güzel ancak kaygılanman gereken bu değil. askerlik yapmama motivasyonu sana doktora yaptıracak kadar güçlü ise yurt dışı seçeneklerine göz atman mantıklı olabilir.

5- hakim olmadığım bir alan, pas. sadece bir değişiklik düşünüyorsan tam sırası, onu söyleyebilirim. 35 yaşından sonra yapabileceğin bir şey değil bu.

comfort zone'dan çıkmak için ideal zaman dilimindesin. endişelerinin hiçbiri gerçek birer endişe değil. istanbul'da çalışılır, doktora da yapılır, yaşanır da... yapan var
  • zgrydn  (28.09.17 10:00:24)
Kisilik gelisimini tamamlaman icin bence biraz zorluklarla basetmen gerekiyor. Ayrica maslakta calisan biri metro ve hatta metrobus hattinda herhangi bi yerde oturabilir.

Istanbula gelmek istemezsen gelme, zaten cok kalabalik :) ayrica tek basina evde kalmak zorunda degilsin, flatshare yaparsin falan filan.
  • kuehles blondes  (28.09.17 10:03:09)
sırf aileden uzaklaşıp, comfort zone dan çıkman için kabul etmeni tavsiye ederim ben.

not: mesleki olarak hiç bir yatkınlığım yok senin alana.
  • Fusha  (28.09.17 11:32:43)
Yanıtların tümünü okuyamasam da sorunuzu tamamen okudum. Sizin de belirttiğiniz gibi tüm maddeler "konfor alanınız"dan çıkma kararıyla ilgili.

Lisans eğitimini bahsettiğiniz okullarda Ankara'da tamamlayan ve uzun süredir Maslak yakınlarında olan biri olarak benim seçimim İstanbul'du, yine öyle olurdu. Burda elbette 1. maddedeki gibi kazandığınız para önemli bir değişken, en azından kiranızı ödeyebildikten sonra kendinizi geçindirebilecek düzeydeyseniz kalan seçenekler tamamen kariyer planlaması.
İstanbul daha zor bir şehir olsa da kariyer seçeneklerinin Ankara'ya kıyasla fazla olduğu tartışılmaz. Elbette hayaliniz Aselsan gibi bir kuruma girip alıştığınız çevrede, alıştığınız şekilde huzurlı bir hayat sürmek de olabilir. Sizi neyin mutlu edeceği konusunda iyi düşünmek gerekli. Bazı insanlar dünyanın en iyi şirketinde çalışsalar da huzurlu ve aileleriyle birlikte olmayı tercih edebilirler, hepsi seçim sonuçta.. Ancak dediğim gibi bir ODTÜ'lü ya da Bilkentli'nin Maslak'tan gözünün korktuğu için kararını değiştirmesi çok anlamlı değil :) Yüksek lisans için Boğaziçi de fena bir seçenek sayılmaz ;)
  • hana bi  (29.09.17 01:12:32)