Güvercin bakımından anlayan?

Merhaba, yine bir kuş sorumla buradayım. 2 ay içinde denk geldiğim üçüncü yaralı kuş bu :(

Ebabil ve kırlangıç maceramdan sonra bugün de güvercin buldum. Gözleri şişmiş, ödem olmuş kocaman olmuş. Veteriner'e götürdüm antibiyotik vs verdi. İnşallah ölmez ve iyileşir :( Gözleri düzelirse uçar, kanatlarında bi sorunu yok.

Birkaç gün bizde bu, ne yer ne içer nasıl yapalım hangi yiyecek daha iyi olur tavsiyeniz var mı, daha önce bakmışlığı olanlara soruyorum?

Not: şimdi bi göğsünü kabarttı bu, gözlerini de kapattı gibi, uyuyor mu nedir?

kuşçuya gidip kuş maması alabilirsiniz. bi de onlara sorun bi, kesin biliyolardır. şu an gitme şansınız yoksa bulgur, mercimek vs verebilirsiniz.

  • nice tnetennba  (27.09.17 19:14:48)
göz nezlesi olmuştur büyük bir ihtimalle ve veteriner de yapacağını yapıp antibiyotik vermiş. antibiyotikle büyük bir ihtimal sorunu çözülecektir.

bakteriyel bir hastalık olduğu için ve antibiyotik de verildiği için vücudunun dirençsiz kalması normal. şu an halsiz yatıyor olmasının sebebi de bu. onu sıkmayacak ve karanlık bir ortamda tedavisine devam edersen, uçuşunu zevkle izlersin.
  • lat menat uzza  (27.09.17 19:45:38 ~ 19:46:22)
Buğday verdik yemedi :( su da içmiyor. Antibiyotiği suyuna katmamızı söyledi veteriner ama galiba mecbur şırıngayla vereceğiz gagasını açıp :(

  • mutlusismankedi2015  (27.09.17 19:58:26)
fazla sert hava vermeyin, küçük küçük.

  • lat menat uzza  (28.09.17 03:01:07)
@lat
Fazla sert havadan kastınız nedir anlayamadım :/

Bu arada bir gözü açıldı :) diğer gözünün de şişi indi epey. Ama hala yemek yemiyor biz yediriyoruz :/
  • mutlusismankedi2015  (28.09.17 16:16:47)
cereyanda kalmasın demek istiyor.

  • nice tnetennba  (28.09.17 16:40:08)
hasta olduğu için kabarıp oturuyordur .
buğday yemesi lazım normalde
kuş yemi de yer , ekmek ıslatıp verebilirsin . eski işyerimde hasta bir yavru bakıp iyileştirmiştim . küçükken de balkonda bakıyorduk . üzerinde sinek gibi şeyler görürseniz tedirgin olmayın onların kanatları arasında olabilir insana geçmez .
  • devilone  (28.09.17 18:39:30)
şırıngaya fazla sert basmayın demek istedim. :)

tek gözünün açılmasına ve diğerinin de hafif hafif düzelmesine çok sevindim. 3 güne kalmaz kendini toplayacaktır.

ne güzel kalbiniz var. teşekkürler.
  • lat menat uzza  (28.09.17 18:43:50)
buğdayı suda ıslatıp hafifçe ezersen onu yiyebilir. yada şırıngayla ağzına verirsin. Su vermeyi unutma. sonuçta antibiyotik alıyor.

  • silah taciri  (28.09.17 18:48:46)
@devilone Evet dün çok sineksi şeyler vardı üstünde ama veteriner ense damlası yapmıştı, hepsi uçtu gittiler (hepsidir umarım o gidenler :) )

Buğdayı ıslatıp verdik ama yemiyor malesef. Gagaya sokuşturuyoruz :) Ama hekim vitamin de alması açısından şöyle bir öneride bulundu, elma ve havuç suyu verin şırıngayla dedi. Su zaten veriyoruz @silah taciri , antibiyotiği suyunun içinde bir de :)

@lat Menat uzza çok teşekkürler, umarım göklere kavuşur...
  • mutlusismankedi2015  (29.09.17 00:38:26)
Dönüt vereyim, güvercinin gözleri iyileşti, yemeğini kendi yedi uzun bir süre, tam salacakken burnu ve ağzı iltihaplandı, birkaç gün yine biz yedirdik ama dayanamadı, bugün sabah öldü :(

  • mutlusismankedi2015  (21.10.17 23:49:01)
başınız sağolsun.. ciddi anlamda insanın elinde evcil bir hayvanın ölmesi çok kötü..

  • silah taciri  (23.10.17 14:52:23)