sürekli miyavlayan yavru kedi

nette baya bi araştırdım ama hiçbir çözüm bulamıyorum.

annesi ölmüş, 1 aylık yavru bir kedimiz var. tek kalmasın, bakalım diye sahiplendik.

büyüyene ve tuvalet alışkanlığını edene dek ona bir oda ayırdık. mamasını suyunu eksik etmiyoruz.
sevilme ve ilgilenilme zamanları dışında odasından çıkartmıyoruz zaten günün 15 saati uyuyor ancak sevildikten sonra odasına ne zaman koysak 10-15 dakika boyunca aralıksız miyavlıyor veyahut her kapı çaldığında uyanıp kulaklarımızı tırmalarcasına miyavlıyor.

diceksiniz ki ilgi istiyor kendini farkettirmek istiyor vs. yemeği var, tuvaleti hazır, zaten ilgileniyoruz. ama her miyavladığında gidip ilgilenmek istemiyorum bunu alışkanlık haline gelmesinden korkuyorum.

bu hayvanı susturmak için ne yapmak lazım. valla bu kadar "beni sevin" diyeceğini bilseydim gider köpek sahiplenirdim. kediler kendi hallerinde takılmıyorlarmıydı?

Sevgi istiyor.

  • manuel mandalina  (26.09.17 21:21:54)
@mandalina

sevgi istediğinin farkındayım, sevmiyoruz demedim ki. 1 saat sevip odasına koyduktan sonra bi 1 saat daha sevmek için kimsenin vakti yok. sevildikten hemen sonra odasına koyar koymaz zırıl zırıl miyavlıyor ta ki miyavlamaktan yorulup uyuyana kadar kulağımızı tırmalıyor. hadi bizi geçtim diğer komşular şikayet etse başka birisine vermek zorunda kalacağım ki bunu hiç istemiyorum.

ne yapmalı, daha somut çözümleri bekliyorum.

hayvanın tüm ihtiyaçları eksiksiz yapılıyor.

maması 5 öğün var.
suyu var.
tuvaleti temizleniyor.
5-6 saatte bir sürekli seviliyor ve oynanıyor.
  • pembefil  (26.09.17 21:25:29 ~ 21:27:05)
odaya kapatmasanız. yanınızda dursa? belki işe yarar.

  • secrexv2  (26.09.17 21:27:58)
Kediler bir odaya kapatılmaktan hoşlanmazlar.Hele ki tek kediyse ve bebekse devamlı yanınızda olmak istemesi normal. Tuvalet alışkanlığı kazanmış olması lazım aslında, odaya kapatmamaktan başka bir önerim yok. En azından girmemesi gereken bir yer varsa orayı kapatın kendi gezsin keşfetsin evi.

  • hipopotamus  (26.09.17 21:28:34)
Eğer surekli odaya kapatmak zorundaysanız 1-) bir bebek kedi daha alabilirsiniz, oynarlar.2-) odasına ciddi bir kedi oyun alanı kurarsınız, vakit gecirebilir 3-) serbestce gezebileceği bir eve sahiplendirebilirsiz

  • hipopotamus  (26.09.17 21:32:01)
bir rahatsızlığı falan olmasın çocuğun, sağlık bakımından diyorum.
bu arada mümkünse bence de kapatmayın bir odaya.

  • gkhncnzdgn  (26.09.17 21:32:03)
büyüse zaten tüm ev onun bundan bir endişem yok ama 1 aylık tam tamına el kadar kedi ve ev dubleks. işim gereği sürekli bilgisayar başında olduğumdan koca evde başına binbir şey gelebilir yavru haliyle.

kaldı ki mantığım şu yanlışsam düzeltin lütfen.
1 aylık el kadar kediye normal bir oda çok bile bence. orada yaşamsal ihtiyaçlarını giderebileceğini düşünüyorum büyüyene kadar. nerden biliyor ki odada kalmak istemediğini, odanın küçük geldiğini?
  • pembefil  (26.09.17 21:32:40 ~ 21:33:42)
O bir bebek, elbette yaşam ihtiyaçlarını giderir ama yalnız hissediyor ve ağlıyor doğal olarak,hem annesiz diyorsunuz normalde annesinin koynundan çıkmayacak kadar küçük. Bu dönemde mümkün oldugunca az yalnız bırakırsanız zamanla alisir.

  • hipopotamus  (26.09.17 21:35:39)
Uzun yazmaya üşenmiştim, “sevmiyorsunuz sevin!” demedim ki ben de.. benim de başımdan benzeri geçti, bi derdi mi var diye iki günde bi veterinere taşıdım, bi derdi mi var diye veteriner her seferinde muayene etti vs. sonuç: sevgi istiyor.

  • manuel mandalina  (26.09.17 21:37:01)
kardeş o robot değil, canlı.

her şey ekmek, su, yatacak yer değil.
  • secrexv2  (26.09.17 21:37:20)
Kediler özellikle yavrular onları besleyenin sevenin yanında durmak istiyor. Zaten yanınıza alsanız max 10-15 dk gezip yine ayağınızın dibine gelir uyur. Kesinlikle yavru da olsa yanlız hissediyor. Bende bir aylıkken bulup bi yavru büyüttüm sayılır şimdi 5 aylık.
Bir de bence zilli bir tasma alın evin içinde nerde olduğunu zil sesinden çok çabuk buluyorsunuz.(komplike bişey değil bizim taşıma kabının yanına hediye diye koymuşlardı)

  • bubiruyaolmali  (26.09.17 23:33:02)
Kıyamam ben ona. Yalnız kalıyor bir odada, ev dubleks olabilir sizin yanınızda dursun, Bulunduğunuz odanın kapısını kapatın. 1 saat sevip odaya kapattım gibi oluyor dediğiniz=( bence bulunduğunuz odada güvende hissedip oyalanır ve miyavlamaz. Lütfen bi de böyle deneyin. çok minik daha, anne kuzusu, tek istediği ilgi ve sevgi=(

  • mslny  (26.09.17 23:36:00)
Sizin yanınızda dursa sürekli sevilmek istemez, sizi görebileceği bir yere tüneyip uyuyabilir ya da kucağınıza çıkıp uyuyabilir yine. Küçük çocuklar da mesela sürekli ilgi istemeseler bile annelerinin bulunduğu ortama gelip orada oyalanırlar, o hesap.

Kedi sizin bulunduğunuz odaya girdikten sonra kapıyı kapatabilirsiniz belki. Ki öyle çok ekstrem birşey de gelmez başlarına eğer pencere vs açık değilse ya da ocakta yemek vs yoksa. Bu arada kedim beş yaşında ve eğer uyanıksa mutlaka benim bulunduğum odada durur, başka odalara geçince de 2 dk sonra peşimden gelir. Büyüyünce geçecek bir davranış olmayabilir yani.

Benim de tavsiyem odaya kapatmamanız yönünde olur. Eğer tuvalete yetişemez gibi bir endişeni varsa 2 3 tanr leğene kum koyup evin farklı yerlerine dağıtırsanız çözülmüş olur problem.
  • physcos physcos  (27.09.17 01:21:41)
Aradaki sorunuzu görmemişim. Kedilerin kulaklar felaket iyi duyuyor. Benimki yorgan hışırtımdan uyandığımı anlayıp öat diye yatak odasına koşturuyor ya da elimin dediğine göre benim arabanın motor sesini öğrenmiş, duyduğu an önce pencereye koşup benim olduğumu teyit ediyor (başka arabalara böyle bir tepkisi yok) sonra da koşturup kapının önğne gelip beklemeye başlıyor. Dolayısıyla sizin evde çıkarttığınız sesler, hatta belki de nefes alış veriş sesinizden bile diğer odada olduğunuzu ve onu orada yalnız bıraktığınızı anlıyordur. Lütfen kapatmayın gerçekten.

  • physcos physcos  (27.09.17 01:26:13)
bizimki de bebekken öyleydi, gündüz bizim yanındaydı fakat uyurken mecbur odaya koyuyorduk. bir süre sonra miyavlamaları azaldı. bir kaç hafta sürebilir. tek başına korkuyor gariban.

  • fog weaver  (27.09.17 11:16:36)
Yanına peluş bir oyuncak ayı ve sıcak su torbası (tabii sıcak değil ılık) koymayı deneyin bir de. Annesinin sıcaklığını arıyor.

  • peggy  (27.09.17 16:20:01)
nasıl ki insan bebeğini bir odaya kapatıp yalnız bırakırsanız korkup ağlamaya başlayacaktır bir süre sonra. aynen öyle. zaten serbest bırakırsanız anlayacaksınız ki sürekli sizi takip etmeye başlayacak. bakmayın sosyal medyada kedi hakkında saçmalamayanlara. yalnızlığı pek sevmezler. sürekli sizin olduğunuz odaya gelmek isterler. yasak yerlerin kapısını kapatın yeter. sizi görebileceği bir yerde durur öyle.

  • beyteper canavari  (27.09.17 18:28:10)
"büyüse zaten tüm ev onun bundan bir endişem yok ama 1 aylık tam tamına el kadar kedi ve ev dubleks. işim gereği sürekli bilgisayar başında olduğumdan koca evde başına binbir şey gelebilir yavru haliyle.

kaldı ki mantığım şu yanlışsam düzeltin lütfen.
1 aylık el kadar kediye normal bir oda çok bile bence. orada yaşamsal ihtiyaçlarını giderebileceğini düşünüyorum büyüyene kadar. nerden biliyor ki odada kalmak istemediğini, odanın küçük geldiğini?"

Böyle birşeyi yazmanız kendi yanlışınızı zaten öne çıkarmış.
Bir hafta öncesine kadar evde iki yavru kedim vardı.3 aydır evde 4 kediyle yaşamamı saymazsak tabii.

Yavru kediler sağa sola kakalarını çişlerini yaptıkları için onları odaya kapatmadım mesela. Kediler zaten kuytu yerleri tercih ederler deyip, tuvalete alışana kadar yine de önlem olsun diye halıları kaldırdım.

Evliyim ve her gece yatakta 6 can uyuduk. Hiç kolay olmadı. Sabaha karşı ayak parmağımı n ısırılma acısıyla uyandım, bazen üstüme atladı ufaklıklardan birisi. Zamanla onlar bana, ben onlara alıştım. hayatımda geçirdiğim en sevgi dolu 3 aydı, ufaklıklarla olmak.

kediler saksı değil arkadaşım. onların odaya kapatılması demek; senin özgürlüğünün elinden alınıp hapsedilmen demek.

eğer kaybolmasından korkuyorsan gerçekten, korkma zira kendisi eğer onu gerçekten seviyorsan dibinden ayrılmayacaktır. sadece camları kapatmayı unutma, eğer zıplayacağı yükseklikteyse farkında olmadan aşağıya düşebilir, sakatlanabilir, ölebilir.

kusura bakma uzun tuttum ama evlere, odalara ve yalnızlığa hapsedilen kedileri bırakın onları özgür kılacak insanlar baksın. bu cana yapılan bir zulümdür.
  • sekilci zihniyet  (27.09.17 20:02:30)
karnı ağrıyor olabilir mi? sütünü nasıl veriyorsunuz, bir şeyle karıştırmadan direkt inek sütü veriyorsanız muhtemelen midesi öğütmüyor, karnına baskı uyguluyordur.

bizim kedi de saatlerce uyur, uyandığında bağırıp çağırırdı. sistit olmuş meğer, kısırlaştırdıktan sonra. mamasını değiştir, özel mama yiyor artık.
  • nice tnetennba  (27.09.17 20:40:22)