kronik hastalığınız var mı?

cevap evet ise,

1- ne kadar süredir?
2- tanı aldığınızda ne hissettiniz?
3- hayatınızı ne ölçüde etkilediğini düşünüyorsunuz?
4- yapmak istediğiniz şeylere engel olduğunu/olacağını düşünüyor musunuz?
5- bu durum için ne kadar sıklıkta canınız sıkılıyor, üzülüyorsunuz?

not: ne olduğunu belirtmek isterseniz cevabınızda ya da özel mesajla iletebilirsiniz.

1- sanırım doğduğumdan beri
2- %30
3- bazen çok bazen az
4- 3'ün aynısı
5- haftada bir iki kere
  • deadwampir  (23.09.17 19:40:18)
1- iki yil :(
2- bu kadar ciddi olacagini bilmedigimden meh dedim
3- tahmin ettigimden cok
4- basket-futbol-kosu yapamiyorum, bisiklet de cok az :(
5- haftada bir
  • fakyoras  (23.09.17 19:41:03)
1- 2 senesi teşhis koyulmadan 9 yıl
2- tanı alabildiğime şükrettim, ölümcül değil. tanı almadan hayatım daha zordu
3- hayatımın zaten alt üst olduğu bir dönemdi :) bunun tek müsebbibi değil. şu anda etkisi sınırlı. ama ben de hayatımı zaten etkisi sınırlı olcak şekilde düzenledim.
4- kısmen. gidip güney amerikada ya da kutuplarda bir yerde 6 ay kalamam. kariyerimde bazı istediklerimi yapamam -biraz daha garantici ve az stresli yaşamaya çalışmam lazım yapamasam da. bilmediğim şeyi yiyemem. doktora ulaşımım olmayacak uzun seyahatler planlayamam. ateşim yükseldiğinde iptal oluyorum en büyük olaylardan birisi de bu.
5- çok değil. zaten 35'e yaklaşıyorum. kronik hastalığım olmasa da çoluk çocuk meşguliyetinden ya da masa başı 9-6 iş yüzünden veya yaşın ilerlemesinden giderek stabilleşirdim herhalde. hastalığımın aktif dönemlerinde üzülüyorum. bazen kolumu kaldıramayacak kadar halsiz kalıyorum...o zaman sıkılıyorum biraz.
  • niye ama  (23.09.17 19:43:00)
1) 8 ayı geçti
2)çok korktum ağladım ilaca başlamak istemedim, beni zorla mezara mı koyacaksınız diye doktorlara bağırdım, eve gelince tüm gün hopladım zıpladım çok sağlıklıyım diye. namaza başladım, geceleri kalkıp lütfen ölmeyim diye dua ettim.
3)her gün ilaç kullanmak çok zor ama olsun şükretmeyi öğrendim. oda arkadaşım kalp hastasıydı, ömür boyu çocuk doğurması yasaktı ve 13 tane ilacı vardı. daha duyarlı oldum. ağrısı olan insanları daha çok bağrıma bastım.
4)engel değil hiçbir şeye.
5)her akşam saat 8'de ilacımı alırken üzülüyorum.
  • for day to break  (23.09.17 19:57:20 ~ 20:04:30)
1. 8 aydır falan.
2. Tanı henüz yok. Şu ana kadar göründüğüm doktorların hiçbiri bir şey bulamadı. Strestendir kafaya takma falan gibi sikko tavsiyeler alıyorum çoğundan. En boktan kısmı da bu. En azından geçmeyecek bile olsa adını koyabildiğim bir rahatsızlık olsa baş etmesi daha kolay olurdu gibi geliyor.
3. Hayat kalitemi ciddi ölçüde etkiliyor. Sanırım ciddi bir depresyona girdim bu yüzden.
4. Genel olarak olmuyor aslında. Sadece çok sevdiğim ağırlık çalışmalarıma engel oluyor çünkü eğer psikolojik değilse antrenman sonrası durumum biraz kötüleşiyor.
5. Canımı çok sıkıyor. Ruh halimi çok kötü etkiliyor. Özellikle ilk 1-2 ay çok korkunç durumdaydım, şimdi biraz daha kabullendim gibi. Arada sırada baş edeyim, mücadele edeyim diye motivasyonla doluyorum. Bazen de niye çekiyorum, intihar edip kurtulayum diye düşünüyorum. İkincisi daha ağır basıyor. Ruh halimi mahvetti ama.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (23.09.17 20:07:18)
evet
5 sene olacak
ataklarla giden bişey o yüzden çok etkilemiyor
gebelikte sıkıntılı olabilir
pek sıkmıyorum açıkçası
  • shotgunwoman  (23.09.17 20:11:11)
7 senedir
bununla nasıl başa çıkacagımı düşündüm
%50
evet engel oluyor, olacak
su sıralar haddinden fazla üzülüyorum
  • en_birinci  (23.09.17 20:30:21)
1- 16 sene
2- hiç birşey
3- çok fazla etkiledi ve etkiliyor.
4- engel olduğunu düşünüyorum ve engel oluyor zaten.
5- sıklıkla.

juvenil romatoid artrit var.
  • sutlu nescafe  (23.09.17 20:38:41 ~ 20:51:30)
1- Yaklaşık 15 yıldır.
2- Kahroldum. Yatağa kendimi yüz üstü atıp saatlerce ağladım. Hastalığın geçme umudu kronik olduğunu öğrendiğimde tamamen yok oldu zira.
3- Tahmin edebileceğin en üst şiddette etkiliyor hayatımı.
4- Evet. Bu hastalık benim hayatımı güzel ve kaliteli bir biçimde geçirmemdeki en büyük engel.
5- Her saniyem üzülmekle geçiyor. Bu şekilde yaşamaktansa hiç doğmamış olmayı dilerdim. Biraz cesaretim olsa intihar edip kurtulurdum tümden.
  • i m cool with that  (23.09.17 20:49:39 ~ 20:54:01)
1- doğuştan
2- küçüktüm çok anlamamıştım
3- küçükken günlük hayatımı oldukça etkiliyordu özellikle belirli dönemlerde. tedavi olduktan sonra ciddi bir sorun yaşamadım.
4- alacağım kararlarda etkisi olmuyor, olacağını da sanmam.
5- tedavi sürecinde canımı sıkıyordu. başarılı bir tedaviden sonra boşuna üzülmüşüm dedim.
  • derdi dertsizlik olan adam  (24.09.17 17:17:34)
2 yıl olacak nerdeyse
Derecesiz üzüldüm. Kendimi mutant bir süpergüç olarak görüyordum. Yıkıldı.
Büyük kararlarımı etkiledi. Mesleğimde alan seçimimi buna göre yaptım. Evlilik iyice zorlaştı. Sigara gibi küçük ayrıntıların yasak olmasını önemsemiyorum.

İyi yönleri: alanımdan çok memnunum. Stressiz bir yaşantıyı önermeselerdi nick uyumlu yaşantım olacaktı. Arada tek bir sızı şeklinde üzülsem de anlık bir şey. Karşı cinse güvensizliğim vardı. Hastalık bana bir turnusol oldu. Ak göt kara göt hastalığımı söyledikten sonra ortaya çıkar en azından.

Stressiz yaşantı, içimde bir şey tutmamamı sağladı. Bam bam bam. Bazen şükredesim geliyor, ilahi bir el beni sarsmış da kendime getirmiş gibi.

Yapmak istediğim bir şey yok. Varsa da ya yukarıda dediklerimdir, başka varsa unuttum. 2 yıldır hayalim yok. Hayat ne getiriyorsa onu yaşıyorum. Kalender bir insan oldum biraz.

Sadece şu iğneler olmasaydı. Bir de umarım kimseye muhtaç olmadan ölür giderim.
  • fallopian  (24.09.17 18:20:56)