Sinemada Şiddet

Merhaba,

Böyle bir makale konusu var aklımda. Bir yönetmenin filmleri üzerinden gitmeyi planlıyordum. Hangisi uygun düşer sizce?

tarantino, guy ritchie ilk aklıma gelenler. türk sineması için yeşilçam sinemasında şiddet gibi biraz daha genel bir başlık olabilir belki...

  • rahip janick  (22.09.17 15:15:01)
veysel ataman'ın "şiddetin mitolojisi" isimli bir kitabı vardı. 6 yönetmeni (segio leone, martin scorcese, oliver stone, s. kubrick, d. lynch, q. tarantino) filmlerindeki şiddet öğesi üzerinden inceliyordu. bu yönetmenlerden biri olabilir ama yazmadan önce bir oku derim.

  • lesmiserables  (22.09.17 15:18:25)
Siddetin krali sam peckinpahtir.

  • a r a m i s  (22.09.17 15:33:55)
aradığınız kişi pasolini.

  • nice tnetennba  (22.09.17 15:48:56)
Tarantinonun filmlerinin yanı sıra kill bill gibi filmleri yaparken ilham aldığı bazı filmler de incelenebilir.

Scorsese raging bull'daki dövüş sahnesini hangi yönetmeni seçerseniz seçin incelemenizi öneririm
  • EasyTiger  (22.09.17 15:55:46)
akira kurosawa da olabilir bak, şimdi aklıma geldi.

  • rahip janick  (22.09.17 16:07:13)
Çok hakim değilim ama lars von trier de olabilir.

  • yirmisantim  (22.09.17 16:14:48)
lars von trier +1

ayrıca:

takashi miike
  • sir gawain  (22.09.17 16:46:50)
Gaspar Noe ve Lars von Trier şiddet denince hemen akla geliyor. Ancak ben olsam (yukarıda nice tnetennba'ya katılarak) pasolini'ye bakarım. Çünkü kendisinin güncel felsefe ve siyasi mücadele konusunda çok önemli kitapları da var. Bu sebeple konu sinemada şiddetten yapısalcılık eleştirisi ve devrimci şiddete kayabilir ve ne güzel olur.

  • protector  (22.09.17 17:05:03)
alejandro amenabar'ın "tesis" filmini izlemelisin mutlaka, hatta film de sinemada şiddetin en ileri boyutu olan snuff filmler hakkında tez yazan bir sinema-televizyon öğrencisi ile ilgili.

  • feykalade  (22.09.17 17:15:36)