Evde kalma olayı kaç yaşında gerçekleşir?

Evde kalma denilen olay erkek ve kadın için sizce kaç yaşında gerçekleşir?

evde kalma olarak nitelemiyorum açıkcası.

ama bence kadında 35 den sonra evlilik daha da zorlaşabiliyor.
  • gazozailacatmauzmani  (21.09.17 19:03:39)
bakış açınıza göre herhangi bir yaşta gerçekleşebilir.
bence öyle bir şey yoktur.

  • sopiro  (21.09.17 19:04:09)
evlenmemeyi seçen insanlar zaten evlenmez. ama sizin "evde kalır" dediğiniz sanırım evlenmek isteyip evlenememek midir nedir ne değildir bilmiyorum. ortadoğuya ait bir kavram gibi duruyor.

  • bindokuzyuzkusur  (21.09.17 19:08:17)
erkek 22 kadın 19

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.09.17 19:12:25)
ben 35 yaşında bekar olsam aha sıçtık derim. hemen çıkar iki tane köpek sahiplenir, köpekli adam olurum.

  • cay koy geliyorum  (21.09.17 19:12:35)
Erkek için 40'ından, kadın için 35'inden sonra karar verme zorlaşıyor. O kadar çok bekar varken evde kalma artık bir durum değil tercih meselesi haline geldi, yani evde kalma olayı bence artık yok, insanlar istemedikleri için evlenmiyorlar. Ha işi gücü olmayan, evde oturan ve gerçekten evlenmeyi istediği halde evlenemeyen ve kendini bu konuda başarısız hisseden kişi için evde kalmış denilebilir mi o bile yanlış olur bence, pek sevmiyorum bu nitelemeyi.

  • elikası  (21.09.17 19:31:25)
2017 yılında evde kalma mı kaldı yahu

  • goodz  (21.09.17 19:33:43)
Böyle bir şey yoktur.

  • mutlusismankedi2015  (21.09.17 20:20:50)
Evde kalmak ne ya=) insanlar erken evlenmemeyi yahut hiç evlenmemeyi seçebilir, veya hayatı beraber geçirebileceği biri olmadığı için sırf evlenmek için evlenmeyi istemeyebilir ve hatta nasip olmamış olabilir. Bu ve benzer sebeplerle bekâr insanlara sanki bir kusurmuş gibi evde kalmış lafını yapıştırmak ciddi komedi ve seviye belirtici.

  • mslny  (21.09.17 20:34:05)
kadın için 30, erkek için 40.
atıp tutuyoruz insanlar evlenmemeyi seçebilir ne var bunda diye ama insanlar evleniyor arkadaşlar.
hatta bu kariyerli, yakışıklı, entelektüel abiler 30-35 yaşlarında gidip 23-24 yaş bandındaki kadınlarla evleniyorlar. kadınlar da 30'a doğru bir bakıyor evlenilecek adam kalmamış. buna tıp dilinde evde kalmak diyoruz.
  • brakgn  (21.09.17 20:53:02)
'evde kalma'nın çeşitli dinamikleri var. Eskiden baba evinde kalınırmış, kız evlat çalışmaz evlenir, baba evinden öyle gidermiş. Dolayısıyla 'evde kalma' evlenmek isteyip evlenememe boyutu dışında aynı zamanda baba eline bakmaya devam etmekle ilgili bir durum.

Bugün eski toplum yapısında değiliz. Kadınlar okumak için dahi evden ayrılıyorlar, bir kısmı bekar olduğu halde ayrı bir evde yaşamaya başlıyorlar. Dolayısıyla bu kavram da artık eskisi gibi değil. Sizin sorduğunuz boyutu sanırım daha ziyade 'evlenmeye ikna edecek birini bulamama' kısmı. Bugün bu durumun da altında birden fazla dinamik var.

Mesela çalışan kadınların kendinden statü olarak düşük kimselere bakmaması bir etken.
Kendinden az kazanan kimseleri tercih etmemesi bir etken.

Yani anlayacağınız 'evde kalma' denen şey bir olay değil durumdur.
Çoğu 'evlenmemeyi seçen kadın' bu duruma kariyer yaparken düşerler.

Öte yandan bunun istatistiklerine bakmadığım halde toplumda gördüğüm yaşlar şöyle:

Evde kalma denilen durum kadınlar için 30 yaşlarından itibaren başlıyor.

Erkekler için evde kalma derdi yok. Zaten erkek kendi evini kuruyor bir şekilde. Baba eline bakan erkek yaşı gün geçtikçe yükseliyor olabilir ama, bekar kalmak erkekler için çok dert değil. Çünkü erkek 75 yaşında da olsa genç bir kadından çocuk yapabilir.

Kadınların evde kalmasının bir diğer boyutu(sebebi) da çocuk yapamaz hale gelmeleri. Evlenecek erkeklerin evlilikten elde edebilecekleri tek kazanç genlerini ve miraslarını aktarabilecekleri soylarını devam ettirebilmek.

Bir yandan evlilik yaşı yükselmekte. Bunu artan tüp bebek merkezlerinden de anlayabiliyoruz zaten. Bir şekilde birbirlerine razı olup evlenen ileri yaşlı çiftler bu sefer çocuk yapmak için uğraşıyorlar. Bazıları ilk denemede başarabiliyor bazıları 3-4 kere deneyip başarısız oluyor. Bu psikolojik olarak da zor bir süreç. Evliliğin sağlığını da derinden etkiliyordur.

Nihayetinde marifet evlenmekte değil evli kalabilmekte, anlaşabilmekte. Onun oranları için de gün geçtikçe artan boşanma oranlarına bakarak görebilirsiniz. Eskisi gibi insanlar birbirlerine tahammül etmeyebiliyorlar. İlk yılda dahi ayrılmak için başvuranlar oluyor...
  • idexo  (21.09.17 20:59:58 ~ 21:12:23)
Ne zaman panik yaparsan o zaman. Ben 24 yaşındayım ve benim yaşıtlarım 4 yıl önce askere gidip geldi, üstüne evlendi ve çocuk yaptı. Ben şimdi onlara bakıp panik yaparsam tabii ki evde kaldım diye hissederim. Ama benim bu hayatta evlenip çocuk yapmak dışında bir sürü amacım var. Bunu bildiğim için şu ana kadar hiç panik yapmadım ve doğal olarak evde kaldım diye düşünmedim. Yapacağımı da düşünmüyorum. 30 yaşında bir kadın kendi istediği şeylerle uğraşıyorsa evde kalmamıştır. 30 yaş nedir ki? 90 yaşında ölen insan var. Her şeyi gözden çıkarmak için çok çok erken bir yaş 30. Kadın için de erkek için de.

  • dissendium  (21.09.17 21:05:55 ~ 21:06:26)
@Brkgn, sadece kendinden küçükle evleneceksin, hatta 10 yaş fark olursa ne alâ kafasıyla büyütülen türk erkeği için gayet doğal dediğiniz evet. Ben de diyorum ki o kafadaki erkekler ve kadınlar minikken evlenir ve evlensin de zaten bunalıma girmemesi için. Ama diyelim ki diğer yazdığım sebeplerden ayrı istediği halde nasip olmamış ama evlenmek isteyen kadınlara sanki bir hastalık bir kusurmuş gibi "evde kalmış" lafı nedir, sizden başka dünyada bu tabiri kullanan kaç ulus var acaba. Hiçbi şey değilse bu lafı ettiğiniz insanlar hassas olabilir ve üzülebilir, bari böyle düşünün ve hemen evlenin çocuklar, yoksa birkaç yıla sizinle de öyle kafa bulacaklar, ne acı.

  • mslny  (21.09.17 21:28:17)
@mslny 35 yaşına gelmiş, hayatında her şey yolunda ve her yaş kadından talep gören bir erkeğin 23-24 yaşında bir kadını tercih etmesi kadar doğal ne olabilir? daha genç, daha güzel, hayat enerjisi daha yüksek. minikken evlensinler, bunalıma girmesinlerlik bir durum yok bence.

evde kalmış lafını da bir aşağılama olarak kullanmıyorum. çevremdeki kimse kullanmıyor. gereğinden fazla hassas yaklaşıyorsunuz. biri gidip evlenmemiş bir kadına evde kaldın sen diyorsa geyik yapıyordur zaten. gülüp geçmek gerek.
  • brakgn  (21.09.17 22:05:00)
kızlar için 23'ten sonra başlar. erkekler için 35 sonrası.

  • secrexv2  (21.09.17 22:07:03)
@brakgn, Kim neyi tercih eder ya da etmez kimseyi ve beni ilgilendirmiyor zaten, yetiştirilme şeklinizde bu doğal, neyse ki dünya sizlerden ibaret değil ama işte çocuklarınız, insan onlar için üzülür en fazla.

Ayrıca lafta aşağılama değil deseniz de hakikâtte aşağılamadır, zihniyetinizdeki herkes aynı geyiği(!) yaptığında karşılığında nasıl bir tepki bekliyorsunuz anlamak mümkün değil, çünkü komik değil, hani bilmiyorsanız diye söyleyim=)
  • mslny  (22.09.17 00:09:14 ~ 00:09:43)
aşık olduğunuz insanın düğün fotosunu gördüğünüzde

  • danton  (22.09.17 00:12:15)