türkiye'de herkesin birbirinin ne yapip ettigiyle ilgilenmesi?

adeta delilik derecesine kadar yükselmiş bir durum gibi hissediyorum son zamanlarda.

insan, bu toplumdan biraz uzak kalınca durumun vahametini daha iyi anlıyor.

sadece orta-alt kesimlerde değil Akademisi bile aynı bu ülkenin. Sürekli bir dedikodu hali, insanlar sürekli birbirinin arkasından konuşuyor. Önlerinden geçen, tanimadiklari bir insanla ilgili bile atıp tutuyorlar.

nasıl olmuşsa çocuk yaştan beri kendimi bu durumdan soyutlamisimdir. Yanımda başkalarıyla ilgili konuşulunca hep sus pus olur, onlar adına utanirim. yalnız bu mevzuya sosyolojik bir gözle baktığınızda memleketin artık bir açık hava timarhanesine döndüğünü düşünüyorum.

abartıyor muyum? başka kültür ve toplumlarda durum aynı mıdır?

Her insan kendini başkalarında görmeye çalışır, buna göre sever veya sevmez.

Ama her gördüğüne kulp takan, milletin hayatına muhtarlık etmeye çalışanlar kendi hayatlarından nefret edenler oluyor. Bütün gün kendini azarlasa delirip intihar eder, o da başkalarına sallıyor. Neysen öyle görürsün biraz.
  • otonomo  (21.09.17 16:44:39 ~ 16:45:04)
Abartmiyorsun.

  • stavro  (21.09.17 17:05:26)
Abartıyorsun. Hayır.

  • Piukh  (21.09.17 17:10:59)
Haklisin. Ozellikle yurtdisinda (bati taraflarinda, buyuk bir sehirde) yasiyorsan/yasadiysan bunun daha cok farkina variyorsun. 6 senedir Kanada'dayim, daha ozel hayatima istegim disinda maydanoz olan tek insan cikmadi. Muhafazakar tomplumlar boyle.

  • fortisvita  (21.09.17 17:27:34)
Tabiki öyle. Özentilik, kıskançlık, şekilcilik, lüks harcamalar, saçma moda akımları. Birey diye bişey kalmamış, asalağa dönüşmüş herkes parazit gibi başka canlıların düşünceleri, mutsuzlukları ile besleniyorlar. Hobi yok spor yok sanat yok, ayfon var, araba var, ev kirası geliri var. Golden cinsi köpek kadar zekası olmayan, gollum tipli çocuklar yetiştirmek var. Cehaleti okuduğu iki roman ile attığını düşünen tipler var. Normal insan pek yok. Herkes Amaçsızca zengin olmak istiyor. Tek arzu bu. Üzücü ama pek s*kimde değil

  • hasmetizm 2046  (21.09.17 17:29:30)
abartmıyorsun. sülalemle ne zaman bir araya gelsek gençler değil ama yetişkin olanların konuştukları konular hep bir başkaları. böyle mal mal izliyorum muhabbetlerini.

  • blue eyes white dragon  (21.09.17 17:31:48)
  • semitika  (21.09.17 17:32:33)
Sonuna kadar haklısın. Ya insan bi nebze hadi yanındakinin arkadaşının dedikodusunu yapsın eleştirsin, onaylamasam da artık bunu da kabul ettim. Ama hiç tanımadığı bi ünlü diyelim, fotograf altına öyle yorumlar, öyle hakaretler küfürler yazıyorlar ki sana o kişi anasını babasını bıçaklamış gibi. Bunların hayatlarının merkezine mi koymuşlar napmışlar. Yemin ederim insanlardan tiksinir oldum. Ben bizzat tanıyıp bana kötülük yapan bi insana bile bu kadar kin duyamam. Hiç tanımadığı sadece magazin haberlerinden gördüğü biri, yani ne bileyim. Nasıl bi mantık aklım almıyor.

Dedikodu yapmıyorum değil ama kimsenin hayatına maydonoz olmadım, kimsenin namus bekçisi kesilmedim.
  • moratoryumkisilik  (21.09.17 17:32:49)
millet olarak, sosyal/kulturel/sanatsal bir ugrasimimiz yok, spor , hobi vs de pek yok. dedikodu sanki butun bunlarin yerini almis gundelik ugras olmus. herkes yapinca da normallesiyor durum.

  • Labyrinthe  (21.09.17 17:34:00)
Labyrinthe +1

Türkler'in hayatında "anlamlı bir seviyede" hiçbir ilgi, hobi, alaka, heyecan, vakit doldurma aracı yoktur. Her şeyle yüzeysel ilgilenirler. Bu sebeple de boş boş birbirlerini konuşurlar.
  • testis agrisi  (21.09.17 17:42:56)
Doğru. Dinleyeni olmazsa, söyleyeni de olmaz ama maalesef hat safhada devam ediyor bu.

  • 1adam  (21.09.17 17:50:45)
Bence abartmıyorsun. İşe girdiğinde hayırlı olsun maaş ne kadar diye soran diyen insanlardan başka bir şey beklenemez.

  • awareim  (21.09.17 17:52:03)
ssst, lutfen dedikodu degil, dedikoduyu okumamis ev kizlari yapar. egitimli elitlerin yaptigi sey giybet oluyor. aman karismasin! jsadkfjds

  • jimicik  (21.09.17 17:58:49)
sanki ülkecek herkeste iş var, para var, gelir var, hobi var, eğlence var, refah var, imkan var ama dedikodu yapmayı seçiyorlarmış gibi konuşmuşsun.

napsın lan insanlar? 24 saat sahaftan kitap alıp onu mu okuyup uyaran eksikliğinden akıl hastası mı olsun? arada dedikodu yapıp çay içebiliyorlar en fazla işte. intihar mı etsinler?

(bkz: türkiye ekonomisi )
  • semitika  (21.09.17 18:25:05 ~ 18:26:44)