cipro ve flagyl

Günaydın duyuru ahalisi. Ayın 16sı gecesi zehirlendim, ambulanslık acillik oldum. Doktor başlıkta yazdığım, cipro ve flagyl adında iki antibiyotik verdi. Az önce bi bakayım dedim sözlükte ne yazmışlar diye, cipro için yazılanlar korkunç... #46122941. Şu lanet yan etkilere daha fazla maruz kalmamak için ilacları bıraksam artık olurmu sizce? Antibiyotik yarım bırakılmaz biliyorum ama 5. güne girdim. Bide minoxidil var zaten düzenli kullandığım, çok ilaç yüklemesi oldu bünyeye dimi? :(

Her ilacın her yan etkisi her bünyede görülecek ve aynı derecede etkili olacak diye bir kural yok. Belki de sende hiç görülmeyecek, böyle bünyeler de var. Antibiyotik önemli şey, onları kesme. Bu seferlik iç bitir. Sonra vücuduna ve ayrıca karaciğerine detoks yaparsın. Hiç gerilme şimdi huzuruna sağlığına bak.

Geçmişler olsun.
  • yaren  (21.09.17 08:00:33)
Ben Cipro'yu geçen sene kullandım. O zamanlar hakkında hiç bir fikrim yoktu. Herhangi bir yan etkisini fark etmedim. Sorunsuz bir ilaç demiyorum, sadece bende bir etkisi olmadı.

  • birşeylersoracağım  (21.09.17 09:54:22 ~ 09:54:44)
cureforlove'ın dediğini bilmiyorum mutlaka araştır. ama ben de cipro'nun ne kadar zararlı olduğunu biliyorum. gene de başladıysan bırakmak daha da zararlı diye duyarız hep.

@birşeylersoracağım malesef yan etkileri yıllar sonra bile ortaya çıkabiliyor. şimdi bir yan etkisini fark etmemiş olabilirsin, yıllar sonra allah korusun herhangi bir şey çıkarsa doktora gidince cipro yüzünden olacağı aklının ucundan bile geçmeyecek. bu yüzden çok tehlikeli zaten. genellikle bağırsak florasını değiştirdiği için bağırsak problemleri yaratabilliyor. eğer kullanıldıysa bağırsaklarının dengesi değişmesin diye bol bol doğal probiyotikli yiyecekler yemek lazım.

FDA geçen sene açıklama yaptı cipro ve benzeri ilaçlar hakkında. hastalığınızın tedavisinin başka bir yolu varsa, çok zorunda kalmadıysanız bunları kullanmayın dediler. ama bizim doktorlar her şeye bunu yazıyor çünkü gerçekten çok etkili bir antibiyotik, eminim sen de fark etmişsindir ne çabuk iyileştirdiğini.

geçmiş olsun.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (21.09.17 10:09:48 ~ 10:30:58)
5 gün ictiysen sikayetin kalmadiysa birakabilirsin. ama yan etkilere bakarak ilac birakilmaz. her yan etki herkeste gorulecek diye bir sey yok. yan etkisi ani olum olan ilac var. ona bakarsan ohoo.

bi de bagirsak florasini degistirdigi soylenmis. Adam zehirlenmis alo? ilaci zaten bagirsak florasini duzeltmek icin aliyor. cureforlove'in yazdiklari da anlamsiz. her tedavinin belli bir süresi vardir. o yuzden her ilacin belli sure alinmasi gerekir. kutu bitene Kadar degil, 5 gün veya 7 gün veya 10 gün, 3 ay 10 sene neyse artik. gastroenterittte 5 gün yeterli. cipro mesela bildigim kadariyla 10 tablet olan kutusu var, 14 tablet var, 20 tablet var. düsündügü tedavi süresine göre Doktor bunlardan birini secer, hastaya verir, bitene Kadar ic der.
  • fayfim  (21.09.17 13:32:31 ~ 13:36:18)
@fayfim

duyuruda verilen sözlük entrysini açıp bakmadıysan diye buraya tekrar kopyalıyorum
eksisozluk.com
lütfen bir göz at.

@cureforlove da yapılan bir araştırmanın sonucunu bizlerle paylaşmış. sence anlamsız olabilir, ama senin fikirlerinin yanında araştırmacıların fikirlerine inanmak daha mantıklı geliyor bana.

ilacın vücutta kalıcı hasar bırakma riski var denmiş, sen "ama adam ishal :(" diyorsun. başka başka tedavi yolları da var ishalin, tek çözüm cipro kullanmak değil. hatta çözümü herhangi bir antibiyotik kullanmak da değil. vücudunda siksok bi mikrop var diye antibiyotik alanlar yaşlandıklarında umarım bunun yüzünden çok acı çekmezler.

son olarak, tıpla alakam yok, mühendsim. ama iddia ediyorum ki grip oldunuz diye agumentin yazan doktorlardan çok daha iyi biliyorum ne zaman ilaç alınıp ne zaman alınmaması gerektiğini. elinizin altında internet ve bunca makale varken kendi sağlığınızla ilgili neler yapmanız gerektiğini kendiniz de öğrenebilirsiniz. doktora tabii ki gidin, çok değerli doktorlar var. benim babam mesela. ücra bir ilçenin devlet hastanesinde doktor, ve hep der ki "ilaç yazmayan doktor iyi doktordur." kendisinin ilaç firmalarından ne büyük maddi teklifler aldığını ben biliyorum. ve dediğim gibi bir ilçenin devlet hastanesindeki doktora yapılan teklifler bunlar. büyük şehirdeki doktorlara gelen teklifleri siz düşünün artık. bir noktadan sonra sizin sağlığınız gittiğiniz doktorun zamanında ettiği yemine sadık kalıp kalmamasına bakıyor. teklifler o kadar ağız sulandırıcı ki, en dürüstüm diyen doktor bile ikinci kez düşünüyor kabul edip etmemeyi.

bu yüzden her gittiğiniz dokotra 100% güvenmeyin. hele ki çok ilaç yazdıysa ve siz aslında görece olarak basit bir hastalık geçiriyorsanız aklınızda bir soru işareti hep olsun. bir ilacı almadan önce kendiniz gerek olup olmadığını araştırın, tanıdık doktor ya da eczacı varsa mutlaka ona da danışın derim ben.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (21.09.17 14:14:19 ~ 14:15:35)
özel hastane doktoru bana da ciprro yazmıştı idrarda lökosit görüldüğü için ben de o enrtyi okuyup içmemiştim. sonra buraya da sormuştum hatta, onlar da bana aman iç sen bakma o entryi böbrekleri ele alırsın diyenler olmuştu. sonra devlet hastanesinde yaşlı bir üroloğa gittim. o da içme bol su iç, egzersiz yap 1 ay sonra yine gel dedi. 1 ay sonra gidince eser kalmamış dedi. iyiki içmedim o ilacı.

  • for day to break  (21.09.17 14:22:17 ~ 14:22:41)
sevgili kardesim bak o fda'nin biz doktorlara yaptigi uyariya;

Health care professionals should stop systemic fluoroquinolone treatment immediately if a patient reports serious side effects, and switch to a non-fluoroquinolone antibacterial drug to complete the patient’s treatment course.

eger hasta ciddi yan etkiler gosterirse ilaci durdurun diyor. kimseye vermeyin bunlar cok tehlikeli ilaclardir demiyor. sakin icmeyin ölursunuz demiyor, yasaklamiyor. tekrar soyluyorum her ilacin yan etkisi var. eger cok yan etkisi varmis diye ilac icmeyecekseniz icecek ilac bulamazsiniz. agri kesicilerin neredeyse hepsi bobrek yetmezligi yapar. Aspirin ozellikle cocuklarda Reye sendromu yapar. en basit dediginiz ilacin yan etkilerini okusaniz zehir dersiniz. her gun onlarca olumlu Trafik kazasi yasaniyor ama insanlar yine de araba suruyorlar. kimse sakin trafige cikma, yürüyerek git bak araba sürenler kaza gecirip ölebiliyormus demiyor. ayni sekilde en bilinci insan hic arabaya binmeyip her yere yuruyerek giden insandir diye bir sey de duymadim. en iyi Doktor en az ilac veren degil, Dogru ilaci Dogru hastaya veren doktordur. hic ilac vermeden herkes iyilesecekse doktora gerek yok. yoksa her gelen hastaya bisey olmaz su ic gecer demek en kolayi.

yine bahsettiginiz entryde bahsettigi sekilde cesitli uyarilar cogu ilac hakkinda surekli yapilir. o bayer'in fabrikasina 100 km mesafede calisiyorum, hala cipro ozellikle komplike uriner sistem enfeksiyonunda 1. tercih olarak veriliyor. dünyada cipro kullanimi azaltilmaya calisiyor ama bunun nedeni yan etkileri degil, cok hizli sekilde bakteri direnci olusmaya baslamasi.

tavsiyem uzmani olmadiginiz meslek dallarini uzmanlarina birakin. nasil bir Doktor googledan bakip sizden daha iyi bir muhendis olamazsa siz de bir doktordan daha iyi tip bilgisine sahip olamazsiniz. tip tecrübedir.
  • fayfim  (21.09.17 15:12:52)
tamamini okudum son derece aptalca bir entry gercekten.

eksisozluk.com

bu daha dogrusu.
  • fayfim  (21.09.17 15:20:29 ~ 15:22:33)
yan etki olayi isminden dolayi olsa gerek cok yanlis anlasiliyor. örneklerle aciklamak gerekirse arabaya binmenin yan etkisi Trafik kazasi, ciddi yaralanma, hapse girmek, vicdan azabi, para ve can kaybi vs vsdir. ne bileyim spor yapmanin yan etkisi ani kardiyak ölüm, ciddi yaralanmadir. Doktor bana cipro Verdi, böbrek yetmezligine girdim, öldüm demekle Doktor bana spor yap dedi, spor yaparken kalp krizi gecirdim öldüm demek arasinda tibbi acidan cok fazla bir fark yok aslinda. ikisi de olasi "yan etki".

Misal; aspirinin yan etkileri;
Doza bağımlı olarak gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus, vertigo, geçici işitme kaybı, kanama zamanının uzaması ve nadiren lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme görülebilir. Ayrıca nadir vakalarda aşırı duyarlık reaksiyonları olarak kaşıntı, ürtiker, angionörotik ödem, astim ve anaflaksi görülebilir.

Haber, entry basligi:
SOK SOK SOK Aspirin Astim yapiyor! FDA'dan yapilan uyariya gore gereksiz Aspirin kullaniminin astima neden oldugu ortaya konuldu. Basit bir dis agrisina karsi bile verilen Aspirin insanlarda astim yapip akciger fonksiyonlari geri donusumsuz olarak bozabiliyor. uzmanlar doktorlari Aspirin verirken daha dikkatli olmalari konusunda uyardi.

Simdi burada isimleri degistirip Aspirin yerine dipro, astim yerine de ne isterseniz yazin.
  • fayfim  (21.09.17 15:35:48 ~ 15:37:13)
@fayfim doktora sağlıkla ilgili ayar vermişim haberim yok :D

ama bence iyi yapmışım. mühendislerin yanlış yaptığını düşündüğün bir konu olursa sen de bana ayar vermekten çekinme, sonuçta hepimiz hata yapıyoruz. ama cipro konusunda senden daha tecrübeli doktorlardan biraz bilgi alman iyi olacak, görünüşe göre bir şeyleri yanlış ya da eksik biliyorsun.

zaten senin de yazdığın gibi, ilaçların hepsinin yan etkisi olduğu için çok gerek olmadıkça ilaç kullanmamamız gerekiyor. "ilaç yazmayan doktor iyi doktordur" derken sen benim neyi kastettiğimi anladın bence. doğru ilacı doğru hastaya vermek; evet, mesela grip olana antibiyotik, başı ağrıyana vermidon dayamak doğru ilacı doğru hastaya vermek mi oluyor şimdi? eğer başım çok ağrıyorsa o ağrıyı geçici olarak vermidonla geçirmek yerine "ulan acaba bir problem mi var, başı niye ağrıyor bunun, bir baktıralım" diye sorgulayan doktor isterim ben. "vermidon iç geçer" diyeni değil.

ayrıca her ilacın bin tane yan etkisi var dedik ama sence neden cipro fazlasıyla belirgin bir şekilde öne çıkıyor? acaba gerçekten alınmaya değmeyecek kadar riskli olduğu için olabilir mi?

sağlığımızı sadece gittiğimiz bir adet doktorun eline bırakacak olursak çok yanılırız. sebebi için bkz. önceki cevabımın son 2 paragrafı.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (21.09.17 15:36:30)
Cipronun one cikmasi diye bir duruma ben almanyadaki tip camiasinda rastlamadim. Kaldi ki burada her ay tipla ilgili guncel bilgileri derleyen bir tip dergisi duzenli olarak bütün doktorlarin adresine yollanir. Bir seyleri yanlis bilme olasiligim sizden cooooooooook daha Kücük yani dert etmeyin :)Yan etkileri nedeniyle artik verilmeyen cokca ilac oldu, olmaya da devam ediyor. tip böyle ilerler cünkü. cipro henüz bunlardan biri degil. tip kar zarar iliskisidir. hastanin gorecegi potansiyel yarar zarardan fazlaysa ilac verilmeye devam eder.

tibbin mantigini cok dogal olarak anlayamiyorsunuz. basi agriyan hastaya agri kesici verilir tabi ki. vermidon verilir. basi agriyan herkesi neden basi agriyor acaba beyin kanseri olabilir mi diye arastiramazsiniz. halihazirda üretilmis bütün mr cihazlariyla sürekli beyin mri yapsaniz bile yetmez. o noktada sadece Klinik süphe girer isin icine. he bu sirada atiyorum 1 milyon bas agrili hasta icinden 3 tane hasta da beyin kanseri tanisi konamadigi icin ölür. yapacak bir sey yok. onlar ölmesin diye bütün kaynaklari her hastaya veremezsiniz. kan tahlili yapilirken hersey bakilsin demek de ayni sebeble mantiksiz iste. herkes herseye baktirmak icin her ay hastaneye giderse saglik bütcesinin tamami oraya gider. sinirli kaynaklari sinirsizmis gibi kullanamazsin. bunun yaninda mr aslinda cok zararliymis diyen adamlarla da ugrasmak gerekiyor.

sagliginizi tabi ki sadece 1 doktora birakmayin, Dogru. ama biraktiginiz doktora güvenin. istediginiz Kadar Google arastirmasi yapsaniz da o Doktor Kadar iyi bilemeyeceksiniz, bunu kabullenin. arastirdiginiz seyin gercekten dogur olup olmadigini da yine baska bir doktora sorun. bak mesela, siz arastirmissiniz, bravo. ama bana soruyorsunuz, aslinda öyle olmadigini söylüyorum, acikliyorum. lakin hala benden aslinda daha iyi bildiginizi ima ediyorsunuz. o Zaman bunun adi bilincli insan degil, okumus cahil olmak oluyor malesef :) herseyi bilmek zorunda degilsiniz yahu. bu benim alanim degil, bilmiyormusum, yanlis biliyormusum, ögrendim demek bu Kadar zor olmamali.
  • fayfim  (21.09.17 15:55:53 ~ 15:57:36)
Ben içmiştim zamanında, iki sene sonra reflü oldum, kesin Cipro yaptı.

Tıbbı genel olarak tırt bir disiplin olarak görüyorum ama iç gitsin bir şey olmaz zaten içeceğin kadar içmişsin.
  • i was made for you  (21.09.17 16:01:49 ~ 16:03:13)
@fayfim

amacım "ben doktordan iyi biliyorum" demek değil, lütfen yanlış anlama. sadece google'dan baktığım şeyleri gelip burada satmaya da çalışmıyorum. yukarıdaki cevaplarımın birinde de dediğim gibi, bir tarafta doktor olan babamın dedikleri var, bir de senin burada dediklerin var. ve ikiniz de doktor olmanıza rağmen dedikleriniz çelişiyor.

babam belli bir ilacı reçeteye yazarak belli bir kotayı doldurması için ilaç firmalarından büyük teklifler alırdı. elbette hiçbir zaman kabul etmedi. yersiz ilaç yazılmasına karşıdır, sistit ya da ishal durumlarında cipro kullanımına karşıdır, basit hastalıklarda antibiyotik kullanımına karşıdır, her bir yerin ağrıdığında ağrı kesici içmeye karşıdır. dayanılmaz baş ağrılarında ise ağrı kesici içmek yerine "harbiden ya niye başım ağrıyor ki" diye baktırılmasını savunur. tabiki her baş ağrısında değil. cevabımda da "çok" başım ağrıyorsa demiştim zaten.

ha bana mantıklı gelen tabiki babamın dedikleri. ayrıca bunun bir zararını da görmedim. çocukluğumdan beri çok çok nadir ilaç kullanırım, ve hiç de hasta olmam. bu ikisi arasında bir ilişki olmalı.

diyeceklerim bu kadar. sevgiler.
dünyanın en seviyeli tartışması oldu :D

edit. ilaç firmaları yukarıda da anlatığım gibi milyar dolarlar kazanmak uğruna güvenimi çok fazla sarstığı için şu anda ilaçlara karşı çok fazla önyargılı da olabilirim, bunu kabul ediyorum. ama bu günekadar başıma gelen basit hastalıklarda bir ilacı sırf o ilaç şirketinin kasası dolsun diye kullanıp sonra ağlamaktansa hiç kullanmayıp biraz sıkıntı çekmeyi tercih ediyorum. yoksa elbette ilaçlar, antibiyotikler ve doktorlar olmasa insanlık olarak sağlık durumumuz çok daha kötü olurdu.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (21.09.17 16:27:16 ~ 16:42:31)
gerekli olmadikca vermemek lazim, o kesinlikle Dogru. sistit icin konusursak mesela, idrar yolu enfeksiyonlari komplike ve komplike olmayan olarak ikiye ayrilir. komplike olmayanlari eger sikayet ve ozel bir durum(yakin tarihte ameliyat vs vs) da yoksa tedavi etmek de gerekmez. su icmek kafi. ama komplike idrar yolu enfeksiyonuysa antibiyotik vermek gerekir. erkeklerde idrarda görülen bakteri mesela direk komplike idrar yolu enfeksiyonu olarak degerlendirilip 10-15 günlük antibiyotik tedavisi verilme endikasyonudur. veya bu enfeksiyon böbreklere sicradiysa hastanin yanlarinda vurmakla agri oluyorsa vs. yine antibiyotik verilir. bununla birlikte sürekli tekrarlayan kroniklesmis idrar yolu enfeksiyonlarinda uzun süreli(14 güne Kadar) antibiyotik vermek gerekiyor. simdi isin bu Kadar ayrintisini tabi ki Doktor olmayan vatandaslarin bilmesi gerekmiyor. ama sizin babaniz bunlari tabi ki cok iyi biliyor. onunla farkli dusundugumuz herhangi bir nokta yok, emin olabilirsiniz. bu konuda onunla konussak ikimiz de birbirimizin soylediklerini dogrulariz muhtemelen:) doktorlar gereksiz antibiyotik kullanimini engellemek, hastalarda bilinc olusturmak icin sürekli basit seylerde antibiyotik almayin, sistitte, gripte antibiyotike gerek yok falan seklinde basit kisa cumleler kurarlar ama sistitte antibiyotik gerekir mi, gerekirse hangi durumlarda gerekir sorusunu cevaplandirmak icin 1 saatlik tartisma yapilabilir. siz doktora gittiginiz Zaman benim idrar yaparken yanmam var dediginizde doktorun kafasindan cinsiyetinizle baslayip hamile olup olmadiginizla devam eden, cesitli olasi faktörleri icine Alan bir algoritma calismaya baslar, ona yönelik sorular sorar ve bir karara varir. bunu uzun karar mekanizmasini x durumunda antibiyotige gerek yok sigligina indirmek Dogru degil. benzer algoritmalar bas agrisinda da olur.

sürekli ilac kullanin diyen birisi degilim, yanlis anlasilmak istemem. benim bahsetigim nokta eger bir ilaci Doktor recete etmisse onu icin. kendi kendinize yorum yapmaya, tani koymaya calisirsaniz genellikle yanilirisiniz. siz 20 yasinizdasinizdir, basiniz agridigi Zaman agri kesiciye gerek olmadan yatar uyursunuz gecer. baskasi 50 yasindadir, aslinda tansiyonu 200e 120dir, ondan agriyordur. sizde idrar yolu enfeksiyonu vardir, Doktor ilac vermeden su icmeyi tavsiye etmistir, gecmistir ama baskasinda da ayni enfeksiyon varken sadece cinsiyeti farkli oldugu veya hamile oldugu icin belki 10 gün antibiyotik kullanmasi önerilmistir.

bakin hangi antibiyotigi secmeliyiz, cipro idrar yolu enfeksiyonunda verilir mi, once hangi ilaci vermek gerekir, antibiyotik baslamadan once Kultur yapmak gerekir mi falan konularina girmedim bile. bu konularin bir karara baglanmasi icin uluslararasi konferanslar düzenlenip tani tedavi semalari olusturuluyor. komplike veya komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonunda hangi ilaclarin hangi dozda kac gün boyunca verilmesi gerektigi yapilan calismalarla belirlenmis durumda. sadece komplike degil, komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonunda da sikca verilmesi nedeniyle ciproya karsi cok ciddi direnc gelismeye basladi. türkiyedeyken katildigim son bilimsel toplantida e. coli yoluyla olusan enfeksiyonlarda yüzde 50-60larda bir direncten bahsediyorlardi. bu cok ciddi bir rakam. dogal olarak cipro azaltilmaya calisiliyor. monurol suanda komplike olmayan basit sisttite en cok tavsiye edilen en az direnc gorulen antibiyotik. tek doz kullanilmasi da tedavi uyumu acisindan artisi. komplike idrar yolu enfeksiyonlarinda da hala cipro, ampisilin veya bactrim oneriliyor.

mevzu derin yani, bir cumleyle oyle sistite antibiyotik verilmezle gecilecek Kadar basit degil ama babaniz simdi oturup size butun idrar yoluna yaklasimi anlatacak degil :) selamlar.
  • fayfim  (21.09.17 17:00:58)