bana kahve kültürü aşılayın

şimdiye kadar hiç düzenli olarak kahve içmedim. bi french press alıp kendi kahvemi yapmak istiyorum. Ne tür kahveler önerirsiniz? French press ve termos önerisi de alabilirim.

french press le kahve yapilmaz

  • regardless of what they say  (21.09.17 05:39:40)
kahve yapımı derken neyi kastettiğimi anladınız heralde. demlemeyi kastediyorum tabii ki de

  • oddyseus  (21.09.17 05:43:13 ~ 05:43:58)
Onu kastetmedi bence, anladi ne demek istedigini ve French press onermiyo.

  • baldur2  (21.09.17 06:57:31)
Perşembe-pazar arası İstanbul da isen Kahve festivali var. Bir uğra istersen

  • oligomer  (21.09.17 07:01:59)
bence hiç özentilik yapıp bulaşmayın. hazır içmiyorken devam edin.

  • nuisance  (21.09.17 08:46:33)
Kahve kültürü pek de aşılanacak bir şey değil. Zaten french press alıp herhangi bi kahve alıp demlemek de kültür değil.
Çok istiyorsanız alın bi bodum, çektirin starbuckstan kahvenizi ama herhangi bir şeyin kültürü için içten gelerek okumak araştırmak denemek lazım :)

  • bir nick var benden iceri  (21.09.17 09:12:47)
merhaba

kahve kültürüm var diyemem ama ben de değişik kahvelerden alıp french press'te yapmayı çok seviyorum. kadıköy'de bir cafe işletmecisi abinin dediğine göre kahve en iyi french press'te olurmuş. aromasını en iyi onda yakalayabilirmişsin. ama cevap veren arkadaşlar çok kesin konuşmuş french press'te kahve olmaz diye, o kadarını bilemeyeceğim bence çok güzel oluyor.

bodum marka french press'i önerir herkes. bence de o çok güzel ama gereksiz pahalı geliyor bana. onun yanında ikea'nın french press'i f/p olarak çok daha iyi. tek başına içeceksen küçük olanından al. bir de tchibo'dan, starbucks'tan, hatta kurukahveci mehmet efendi'den, ya da eğer çevrende butik kahveci varsa onun sattığı çekirdek kahveden al. mesela bu aralar starbucks mor pakette bir kahve çıkarmış, ben onu içiyorum bir haftadır, baya beğendim. ya da starbucks'un house blend'i güzel. başlangıç için bunlardan birini deneyebilirsin.

çekirdek kahveyi alınca öğütülmesini iste. (kahve öğütücün yok sanırım.) french press için öğütülecek dersen onlar halleder. sonra french press'e 1.5-2 parmak kadar kahve koy. nescafe yapar gibi değil yani çok daha fazla kahve koyman gerekli. o sırada içme suyunu kaynat. kaynaması bittikten sonra su 1 dakika kadar beklesin. çok kaynarken suyu kahveye koyarsan kahve yanar, tadı garip olur. bekletilmiş suyunu french press'e koy, istersen TAHTA bir kaşık ya da karıştırıcıyla bir iki kere karıştır, kapağını kapat. french press'in "pistonunu aşağı indirmeden" :D önce 2-3 dakika kapağı kapalı halde beklet, demlensin kahve. sonra pistonu yavaşça bastır. kahven hazır.

değişik kahvecilerden değişik kahveler alarak, www.kahve.com sitesinden kahve ısmarlayarak ya da koyduğun kahve oranını artırıp azaltarak farklı tatlar deneyebilirsin. benim favori bir kahvem yok mesela. kahvem bitince daha önce denemediğim bir kahveyi denemeye çalışıyorum.

ikinci adım da kendi öğütücünü almak. öğütücün olursa kahveyi çekirdek halinde alıp canın istedikçe öğütürsün. böylece bayatlamaz.

termos için de stanley markasını öneririm.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (21.09.17 09:55:06 ~ 09:59:04)
french press ile kahve yapılmaz diye bir şey yok.

herhangi bir workshop'ta daha fazla uğraştırmasına rağmen kahve tadımları french press üzerinden gerçekleşir. asidite, gövde, aroma en iyi french press'i hüpleterek ufak ufak içişlerde anlaşılır. bunların nasıl net olarak anlaşılacağına ve yorumlanacağına ile ilgili internet üzerinden araştırma yaparak ulaşabilirsiniz. yine de uzun vadeli kullanım açısından french press yerine filtre kahve makinesi almanızı tavsiye ederim.

ben mesela 7 senedir günde 3-4 bardak filtre kahve içerim ancak kültürünü oturtmaya çalışmadım. düz, dümdüz türk mantığıyla içtim. bir tek kahve bayatsa veya 10 dakika önce demlenmişse falan çok güzel anlarım.

eyyorlamam bu kadar.

@istanbul kanatlarımın altında'nın 'ikinci adım da kendi öğütücünü almak. öğütücün olursa kahveyi çekirdek halinde alıp canın istedikçe öğütürsün. böylece bayatlamaz.' doğru ama kısmen doğru bir tavsiye. kahve de her halükarda bayatlar, öğütücü ile ömrünü uzatırsın.
  • zoque  (21.09.17 10:21:48 ~ 10:27:54)
Bence bütçenize göre çeşitli alternatifler deneyip siz bulun zevkinizi.
Misal, insanlar french press diyor da, ben hiç sevmem french press'te yapılmış kahveyi. Başka alternatifim varsa içmem yani. Keza kahvesini acı sevenler var, yumuşak içimli seven var, sadece sütlü seven var; neyse ki her zevke göre bir şey de var.

Benim evimde Bosch'un filtre kahve makinesi var mesela, altı yıldır falan kullanıyorumdur, gayet de memnunum. Ama ben kahvenin bana güzel bir tat ve kafein vermesini bekliyorum sadece, bir kültür ve bambaşka bir hayat değil. Hatta geçen gün İkea'dayken onların bir kahvesini aldım, gayet güzel geldi bana. Yoksa, ikea'dan kahve ne alaka tabii.

Tanıdığım bir sürü insan da türk kahvesi veya espresso içiyor sadece, ikisini de saf haliyle ağzıma sürmem.

Demem o ki, kahve çok bireysel bir şey. Belki önce ikinci ve üçünci dalga kahvecilerde biraz zaman geçirin, farklı kahveler deneyin. Sonra espresso bazlı şeyleri mi seviyorsunuz, filtre kahve gibi şeyleri mi seviyorsunuz, malzemelerinizi de öyle alırsınız.
  • sopiro  (21.09.17 11:32:52)
Yazıda bahsedilen şeyler tamamen pratik sıkıntılar. Koca şeyde tatla ilgili tek satır var:

For instance, there are some users who do not like the oily feel of the coffee and prefer to filter it at the end.

Wohooho french press'te kahve yapılmaz çünkü bazıları oily feel sevmiyormuş ohohoh.
  • i was made for you  (20.10.17 03:48:43 ~ 03:49:24)
mocha pot al.

  • captainobvious  (20.10.17 10:18:07)
boşver hiç girme. kahve öğütücüsüydü kılıydı yünüydü zaman kaybı.

  • herhaltibiliyoring  (20.10.17 13:43:49 ~ 13:46:28)