Havai fişek gerçekleri

Dün akşam saat 9-10 civarı bir kır düğününde tekneden bi miktar havai fişek atıldı.

Yalnız düğüne gelen kızlardan biri,

"Attığınız havai fişekler götünüze girsin"
"Havai fişekler yüzünden bi sürü kuş öldürdünüz, sizin de çocuklarınız ölsün"
"Hayvanlara bişey olacağına siz geberin"

gibi cümlelerle düğünün anasını ağlattı, gelin damat düğün yaptığına pişman oldu.

Sabah bi miktar araştırdım da havai fişek gerçekten o kadar tehlikeli mi emin olamadım.

Bu olayın gerçekliğini öğrenmek isterim.

evet kuslar icin tehlikeli diye biliyorum ben de. yani maruz kalanlari olduruyor.

  • pide  (17.09.17 11:58:06)
Evet hatta 4th of july ve yılbaşında da insanlar ölü kuş fotoğraflarını paylaşıyordu bir ara. Peta da havai fişek yerine lazer kullanın gibi bi yazı paylaşmıştı.

Helal olsun kıza. Havai fişek ve dilek balonları falan tam bir sığırlık.
  • jazzabel  (17.09.17 12:23:29)
@jazzabel
Gelin ve damat, havai fişeğin bu kadar zararlı olduğunu bilse yapmaz zaten. Organizasyon firması paket içerisine havai fişek gösterisi de eklemiş.

Düşüncesi doğru olabilir ama kız doğru bi üslup kullansa daha iyi olacaktı.

Umarım hayatınız boyunca "Sizin de çocuklarınız ölsün" lafını duymazsınız.
  • gkn  (17.09.17 12:47:40)
Kız tepkisini yanlış dile getirmiş ama sonuna kadar haklı. "Gelin damat bilmiyordu bu kadar zararlı olduğunu" ifadesi bana çok tuhaf geldi. Gökyüzünde güm güm patlıyor, bunun zararlı olduğu nasıl bilinmez hayret ettim.

  • i m cool with that  (17.09.17 12:50:22 ~ 12:51:01)
@i m cool with that,

Bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordu dedim aslında. Yani elbette zararlı bişey ama teknede denizin ortasında atılan havai fişeklerin kuşları öldürdüğünü inan ki bilmiyorlardır. Zaten düğün sonrası kendileri de gidip organizasyon firmasına sordular. Hatta kızdılar. Bununla ilgili müşterilerine bilgi vermedikleri için kızdılar.

Yıllarca tv'ler de meydanlarda havai fişek patlatılıyor. Doğal olarak insanlara bu normal gelmeye başlıyor. Bu kadar zararlı olduğu konusunda herhangi bi yayın, haber olmuyor.

O yüzden bütün suç gelin damatta değil bence.

Zaten bu soruyu sormamdaki amaç; ben de bu gerçekleri öğrenmek istiyorum. Amacım havai fişeği savunmak değil elbette.
  • gkn  (17.09.17 12:56:53 ~ 12:59:15)
helal olsun valla kıza evde oturduğum yerden kalkıp ayakta alkışladım. ben olsam kendi sinirimi bozduğumla kalırdım, kız hakettikleri gibi gelin-damatın da keyfini kaçırmayı başarmış. bu havaifişek işine bir düzenleme getirilmeli artık. hele şehir içinde atan sığırlara direk yaptırım uygulanmalı.

gelinle damat "bir arkadaş"ınız sanırım o yüzden onları masum görmeniz anormal değil ama "havai fişeğin bu kadar zararlı olduğunu bilse yapmaz" da geçerli bir bahane değil. tv'lerde anlatılmamış olabilir fakat internetin bu kadar yaygın ve bilgiye ulaşımın bu kadar kolay olduğu son yıllarda havai fişeklerin zararları da sıkça konuşuldu tartışıldı. basit bir google aramasıyla bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz.
  • nrmnm  (17.09.17 13:07:17)
haklısınız gelin ve damat orospu çocuğu.
Havai fişek satan, işleten, organize eden, medyada zararlarından bahsetmeyenler masum.

  • gkn  (17.09.17 13:13:20)
Evet havai fişekler kuşlar için sahiden zararlı olabiliyor fakat bir çiftin düğün gününde 'inşallah sizin de çocuklarınız ölsün' demek keyif kaçırmak, tepki vermek olarak nitelendirilebilecek bir şey degil bence; düpedüz can acıtmak için, kavga çıkarmak için söylenmiş gibi duruyor. Bunu yapan da iyi niyetli biri değildir bana kalırsa.

Ben de kendi capimda hayvanseverim; yanımda mama taşır, düzenli olarak barınaklara mama yardimı yaparım. Balkonuma gelen her kuşu beslerim. Evde de bir kedim var zaten. Hayvanlara / doğaya zarar verecek her şeyden mümkün oldugunca kaciniyorum. Havai fişek o anda bir kuş sürüsüne denk gelirse baya zarar verici olabilir. Konuyla ilgili izlediğim bir video vardı, bulabilirsem eklerim. Benim davet edildiğim düğünde bu yaşansa sahiplerine 'kalp kirmadan' söylemeyi tercih ederdım. Öteki türlüsü şov yapmaktan başka bir şey degil. Her şeyin dozunu bilmek gerekiyor.
  • fraise  (17.09.17 13:33:03)
düğünde havai fişek çok banal. kuşları öldürebildiğini yeni öğendim ama önceden de sevmezdim, sırf gösteriş. ama kızın üslubu da korkunç. madem hoşlanmadı, çıkıp gitseymiş düğünden, ya da o an susup düğünden sonraki bir zamanda gelinle damata bunu söyleyebilirdi. herkesin eğlendiği bir yerde, herkesin duyabileceği gibi böyle tarzda şeyler söylemek, keyif kaçırmak çok ayıp bir şey.

  • istanbul kanatlarimin altinda  (17.09.17 13:42:35)
"gelin ve damat orospu çocuğu" demedi kimse hemen ajitasyona kaçmayın. x kişisi silah çekip birini vurduğu zaman silah endüstrisini değil adam öldüren x kişisini suçlarız. sonrasında silaha erişimi engelleyemeyen yasa koyucular, silah sağlayan aracılar tartışma konusu olur ama suçun bedelini ödeyen kişi x'tir. buradaki tek fark havai fişek konusunda düzgün bir yasal düzenleme olmaması. havai fişek satan, işleten, organize eden kişiler yasal olarak yanlış bir şey yapmıyor. o yüzden bu durumun önüne geçebilecek tek şey para vererek hizmeti alan bizler olabiliriz. yeterince kişi "hayır kardeşim havai fişek olmayacak" dediği zaman organizasyon firması da kazanç getirmediği için seve seve çıkarır paketinden havai fişek gösterisini. satabileceği diğer her ihtimalde satar tabi affetmez.

tv programlarında, haber sitelerinde falan defalarca konu olması bir yana farklı kurumlardan da konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. hepsine basit bir google araması ile ulaşılabilir. buna rağmen bazı şeylerin farkına varabilmemiz için keyfimizin kaçması gerekiyorsa bırakın kaçsın.
  • nrmnm  (17.09.17 13:51:30 ~ 13:52:37)
6-7 yıl önce İstanbul'a teyzemlere gitmiştim, sahile yakın bir yerde yürüyorduk. Yanımızdan geçen bir arabadan geçerken renkli bir şeyler atıyorlardı, tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama bir tanesi kafama gelmişti. Kaçayım, saklanayım da diyemezsin çünkü çok hızlı geçmişti. Polo / Golf gibi bir arabadan sarkan 4-5 kişi vardı, gözünüzün önünde canlanmıştır. O günden beri havai fişek gördükçe, sesini duydukça, okudukça kafamda "hafif bir karıncalanma" oluyor.

Ağrısı 10 gün geçmemişti. Bu kemiğe çarpıyor, hareket halindeki kuşa gelse öldürür herhalde.

Havai fişek saçma bir şey, daha mantıklı kutlama yolları var.
  • hayirsiz  (17.09.17 14:37:52 ~ 14:43:10)
kız evde kalmış, attention whore, drama queen +1

"Havai fişekler yüzünden bi sürü kuş öldürdünüz" nasıl bu kadar emin olabiliyor, havai fişeklerin atıldığı yerde kuş kolonisi mi var ya da tüm gökyüzü kuşlarla mı kaplı? çok yakın olmadğı sürece zarar vereceğini düşünmüyorum. kız tam ıslak odunlukmuş.
  • austra  (17.09.17 14:43:06)
ayrıca farkettiğim bir şey var mutsuz ve ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar hayvanları bahane ederek kendi mutsuzluklarını yaymaya çalışıyorlar, bunların çoğu da kadın. bu insanlar kusma isteği uyandırıyor bende.

  • austra  (17.09.17 14:47:19)
Kız düğüne yaşadığı tamamen organik hayattan çıkıp geldiyse (barınma,yiyecek temini,ulaşım...giysi daha sayamayacağım kadar doğanın katledilmesi sonucu elde edilen) insani ihtiyaçlara gerek duymadan yaşıyorsa yeni evlenen çifte, herkesin önünde bu mutlu günlerinde çocuklarınız ölsün diye veryansın etmesini anlayışla karşılayabilirim

lakin yüzünde hayvanların kobay olarak kullanıldığı makyaj malzemeleri veya üzerinde üretilmesi için 3 ton siyanür ağırlıklı atık çıkartılan bir altın parçası ya da cebinde elektromanyetik radrasyon yayan bir cep telefonu taşıyorsa samimiyetine inanmam tamamen şov maksatlı yaptığını düşünürüm.
  • esmeralda  (17.09.17 15:51:39)
Çok yakın olmadığı sürece kuşlara zarar vereceğini düşünmüyorum ne demek ya :) sizin düşüncelerinize göre işlemiyor bu işler malesef. Yukarıda millet anlatmış uzun uzun, paylaşılan fotoğraflardan bahsetmiş, ben öyle düşünmüyorum diyor... İnsanlar...

Kız tepkisini biraz ağır dile getirmiş ama. Yani "çocuğunuz ölsün" filan hiç hoş değil, başka cümlelerle yine ateşli bir şekilde söylese daha iyi olurdu bence.

Ama sorunuza cevap, evet havai fişek iğrenç ve kuş ölümlerine sebep olan bir şey.
  • mutlusismankedi2015  (17.09.17 19:27:03)
Kiz patavatsizlik yapmis. Gidip insan gibi söylersin havaifisek boyle boyle diye. Kiz muhtemelen ergen yaslarda.

  • stavro  (17.09.17 20:05:19)