Elektro Gitarıma modifiye yapmak istiyorum?

Herkese merhabalar.
Öncelikle gitarım squier affinity telecaster. çin malı olduğu için tam bir giriş seviye gitarı.gitarımı daha iyi hale nasıl getirebilirim diye araştırmalara başladım. bu hususta teknik bilgisi olanlar vardır diye birde buradan sorayım dedim.

1- Bu gitara fender nocaster manyetikleri takmak mantıklı olur mu( neredeyse gitarla aynı fiyatta manyetiğin fiyatı)
2- Bazı telecasterlarda olan 4 yollu switch bu gitara uygulanabilir mi? Bendeki 3 yollu, 4 yollu olması demek manyetiklerin seride çalışabilmesi demek.
3- ton potansını daha etkili kullanmak istiyorum fakat ton potansını kısınca tonlar çok boğuluyor. daha tiz bir ton alabilmek için kapasitör mü değiştirmem gerekir. gerekirse nasıl bir kapasitör almalıyım.

4- eğer dediklerimin hepsi teknik olarak mümkünse fiyat olarak sizce bu gitara böyle yatırım yapmak mantıklı mı?( ilk gitarım olduğu için özel ve yeni bir gitar almayı düşünmüyorum)

şimdiden teşekkür ederim.

bence ilk yatırım köprü, alt eşik, üst eşik ve burgular olsun. sese etkisi daha az olur ama çalman kolaylaşır. gotoh ya da schaller iyidir.

  • alperz  (16.09.17 19:05:34)
@alperz dediğiniz malzemelerin gitarı çalmamı kolayaştırmada ne gibi etkisi olabilir? gerçekten öğrenmeye açığım bu gitar konusunda.

  • bigcaptain  (16.09.17 19:19:31)
akordun iyi tutar. sustain bir miktar artar. sesin kendisine de etkisi var elbette ama cok degil.

manyetik falan kolay o isler. tele icin humbucked boyutunda p90'lar var onlara da bak. ben cok seviyorum p90 sesini. hatta seymour duncan'in ayni anda p90, single ve humbucker olabilen bir manyetigi var. kendi gitarimda var muthis.
  • alperz  (16.09.17 20:55:20)
Elbette manyetikleri kolayca değiştirebilirsiniz, aynı modelin 3 yollusu yerine 4 yollu switch tercih edebilirsiniz, ton potansını ve volume potansını hem kalitelisiyle değişebilirsiniz hem de kapasitör ekleyebilirsiniz. Bunları uygulaması basit.

yalnız:

Köprü vidalarının yeri muhtemelen fenderin üst serileriyle aynı yerlerde değildir. Öyle delmeli bir değişime gidecekseniz uyumluluğa dikkat edin.

Son olarak bunları uygulamak mantıklı mı? Hayır.
Neden? Çünkü ucuz etin yahnisi yenmez.
Çünkü yapacağınız masraf, gitarı elden çıkarmak isterseniz gitarın değerini pek artırmayacak aksine aldığınız parçalar da artık ikinci el olacağından muhtemelen onların da değeri düşecek.

Ayrıca ne istediğinizi iyi bilmiyorsanız modifiye ettikten sonra değişimler hoşunuza gitmeyebilir.
  • idexo  (16.09.17 22:45:16 ~ 22:46:43)
@alperz bir araştırayım. teşekkür ederim.

@idexo gitarımı hiç bir zaman satmak istemiyorum. yapacağım yatırımlar ömürlük olucak yani. ama işte attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer mi onu merak ediyorum. yani yaptığım masraf gerçekten kaliteye ve istediğim ses aralığına ulaşmama fayda sağlayacaksa aşamalı bir şekilde bu dediklerimi yapmayı düşünüyorum.
  • bigcaptain  (17.09.17 02:07:03)
O gitarlar amerikada 50 dolara bazen 5 dolara bulunuyor sağda solda. Emin ol o gitarlarda 'büyük potansiyel' yok. Nedeni ağaç kalitesi ve işçilik.

Baştan aşağı ağaç dışındaki bütün aksamını fiyat performansı yüksek parçalarla yenileyeceğin fiyata(ki yaklaşık 800 lira tutar) güzel bir ikinci el gitar daha alabilirsin. Ama zaten senin seçtiğin manyetikler bile 200 dolar.

Şahin arabaya ferrari motoru takmak gibi bir durum. O aerodinamik altyapı bu gitarda yok.

Geri dönüşü mümkün tabi, ilerde başka gitara aktarabilirsin bu manyetikleri ve aksamı. Onun hesabını iyi yap.

Parça parça değişmek de bence pek iyi bir fikir değil. Bir seferde hepsini yap.
  • idexo  (17.09.17 09:38:41 ~ 09:49:22)