Türkçe doğru düzgün bir Q&A sitesine ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, Ekşi Duyuru'yu ben de seviyorum. Fakat en nihayetinde bir sub-etha sitesi. Semantik Ekşi Sözlük fikrine benzer, Quora'vari bir şekilde kullanıları verdikleri yanıtların dolu dolu olmasına sevk eden bir siteden bahsediyorum. Siz kullanır mıydınız? İçerik bakımından gelişmesi için çaba sarfeder miydiniz? Yoksa "Ekşi neyine yetmiyor?" diye mi düşünüyorsunuz?

Daha da önemli iki soru:
1. Böyle bir sitede olmazsa olmaz gördüğünüz özellikler nelerdir?
2. Türk internet kullanıcı alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak yenilik ya da tedbir mahiyetinde ne gibi özellikler olmasını isterdiniz?

tr için yapacaksan işin içinde muhakkak sosyal bir yön bulunmalı. seviyeyi yüksek tutayım dersen site kaliteli olur da popülaritesi az olur. sosyalleşme konusuna döneceksek kullancılar arası iletişim olmazsa olmaz. birileri birilerine üstünlük taslayacak, başkaları siyasi/dini/fikri görüşleri ile kendini ortaya koyacak, yürüme dersen illa ki olmalı yoksa kim ne yapsın orada...

  • orijinal nick bulamadim  (15.09.17 18:47:15 ~ 18:48:22)
bence ciddi bir açık var. kızlarsoruyor gibi saçma sapan bir site bile ciddi hit alıyorsa, daha düzgün bir kitleye hitap edecek bir site iş yapar. düzgün çalışan mobil uygulamayla yürür gider(bence).

  • doxanikee  (15.09.17 19:20:35)
ekşi duyuruyu baz alarak söyleyeyim.

küfür istemem.
sadece ise yarayan cevapların tiklendigi bir yer olmalı.
sorulara, soru sahibinden geri bildirim olmali (x yaptim ise yaradi-yaramadi)

mobil uyumlu olmalı

kategori seçeneği olmalı

özel mesaj seçeneği iyi bir sistem

ekşideki bağış karşılığı üyelik bence harika. gerçekten burada olmak isteyenleri görüyoruz. ya da davetli vb. bir referans sistemi olmalı

ilk aklima gelenler...
  • balik kraker  (16.09.17 02:29:50)
bi defa puanlamadır, artı/eksi oydur... bunlar kesinlikle olmalıdır. hatta kimin artıladığı da görülmelidir. belki de hiç eksileme olmamalıdır, türk insanı duygusaldır, tavır mavır alır.

mesela discourse bazı yönleriyle rol model olarak ele alınabilir. ha istersen direkt onu da kullanabilirsin ama türk insanı için kullanışlı olur mu bilemedim. biraz da forum gibi aslında, istediğine uygun olmayabilir ama mesela oylama kısmı ideal. pratikteki halini inceleyebilirsin: llllllll.co (forum içeriği biraz farklı bir konu olduğu için daha genel bir başlıktan örnek verdim. bu arada okuyun da o başlığı, demokrasi üzerine çok iyi fikirler, paylaşımlar var.)

profil kısmı olmalıdır. kişinin alanları nedir, onları yazmalı, giren bunu görmeli. ama herkesin de illa ki spesifik bi uzmanlık alanının olması şart değil tabii. sadece ekstra önem verilebilir bazı konularda bu insanların yorumları. suistimal edilebilir mi bu? hani yalan beyan olur mu? olur tabii ama yazılan içerikten bu kolaylıkla anlaşılabilir ve yeterli şikayet olursa (profili şikayet etme kısmı da olmalı) profil kapatılabilir.

mobil, kategori falan söylemeye gerek duymuyorum.

düşük seviyeyi boşver, o tür iş zaten var. sosyalleşmek isteyen için seçenek fazlasıyla mevcut ancak bilgi paylaşımı yok. daha doğrusu bilgi de internette dolu artık, fakat buna ulaşmanın pratik yolunu bulmak emek ister oldu. bu pratik yolu sen sunmalısın. mesela birisi bilmem ne tarihiyle alakalı aklına gelen bi soruyu sormak için senin siteni kullansın ve bilsin ki ona verilecek olan cevap da tarih üzerine hakikaten emek vererek çalışmalar yapmış biri tarafından yazılsın. "bence" ile başlayan cevaplardan bahsetmiyorum, (tabii ki sorunun içeriğine bağlı bu dediğim) net olarak kaynaklı maynaklı cevap alabilsin insanlar. bu birikime sahip çok sayıda insan var türkiye'de, yok değil. onları da sitene çekmek için çaba sarf etmelisin tabii, o da bir iş. dolayısıyla içeriğe ek olarak tasarım da önemli rol oynayacak burada. mümkün olduğunca basit, sade ve minimal bi tasarım olmalı.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  • soso  (16.09.17 02:59:58 ~ 03:11:21)
ekşi neyine yetmiyorluk bi durum yok çünkü sözlükte de burda da her isteyen yazar olamıyor, bu kötü bi şey değil ama q&a sitesi için yetersiz kalmasına sebep oluyor. ki zaten duyurunun da aktif kullanıcısı sözlüğe göre çok az. bu sebeplerle kesinlikle her isteyenin üye olup soru yazıp cevaplayabileceği bi site güzel fikir.

1- ayrıntılı bir kategarizasyon önemli bence. mesela burda soruların büyük çoğunluğu soru başlığında soruluyor çünkü az alt kategori var. soruların hepsini okumak bütün gün burda takılmazsan mümkün değil, insanların yararlı olabileceği konuya girip oradan soru cevaplayabilmesi için daha çok alt başlığa ihtiyaç var belki yardımcı olabileceğimiz bi sürü soru kaçırıyoruz böyle. tabiki mesajlaşma, cevapları oylama, cevapları yorumlayabilme, soru sahibinin istediği cevapları en yukarıya sabitleyebilmesi (işe yarayan cevapları aramayla uğraşmamak için) güzel ek özellikler olur.

2- direk küfür yasaklamak fazla resmiyet katar hani esprili küfürler falan olabilir ama direk kullanıcıya küfür olursa şikayet et butonuyla şikayet edip küfredenin uyarı alması veya direk atılması iyi bi önlem olur sanki. e tabi kullanıcı engelleme de lazım, engellenen kişi sorularına cevap, cevaplarına yorum yazamansın ve mesaj atamasın.
  • semaforo de medianoche  (16.09.17 03:22:05 ~ 03:25:34)