iade hakkımız yokmuş

dün bi dükkana gittim, aldığım şeyi iade etmek istedim, bana böyle dediler. 1 ay iade hakkımız var sanıyordum, 1 ay değişim hakkımız varmış, iade yokmuş. Hele de kartla odemişmişim, gün sonu alındıktan sonra hiç imkanı yokmuş.

"Banane sizin muhasebenizden, gün sonunuzdan, ben aldığım ürünü, paketiyle fişiyle silipiylen, aldığım torbasından çıkarmadan bir ay içinde getirmişim, iade istiyorum" diyemiyor muyuz?

o dediğiniz cayma hakkı olarak geçiyor, 15 gündür süresi. onlar kafalarına göre iş yapmış.

  • dedimmidemedimmi  (12.09.17 10:53:43 ~ 10:53:55)
mağazadan görerek aldığınız ürünlerde iade olmuyor. yapan mağazalar müşteri memnuniyeti sebebi ile yapıyor.

  • inheritance  (12.09.17 10:54:06)
dersin. (mağazacılık çıkışlıyım) mağazalar genelde iade almak istemezler, çünkü iade bi başladı mı ardı arkası kesilmez. bu yüzden iade yok vb der dururlar. biraz tatlı dil her şeyi çözer ^^ gün sonu alındıktan sonraki iade işlemini merkez yönetim satış ekibi yapar. karttan çektiği tutarı hesaba havale olarak geçirir.

  • Tears of Devil  (12.09.17 10:54:51)
kafalarına göre iş yapmışlarsa bunu şu şu sebepten yapamazsın, ben bunu iade ederim'i nasıl diyeceğim. Tatlı dil şeyapamam ben, çirkefleşemem de, kanunla kuralla destekleyip talep etmem lazım. nerde yazıyo bu hak varsa?

  • neynep  (12.09.17 10:58:48)
inheritance+1.

kredi kartı gün sonu vs. kısmını kafalarından sallamışlar ama iade için yasal bir hak yok. canları isterse alabilirler.
  • nrmnm  (12.09.17 11:15:10)
internetten aldıysan iade hakkın var mağazadan aldıysan yok.

  • sta  (12.09.17 11:33:36)
inheritance+1
nrmnm+
Evet bizzat mağazadan görerek alınan ürünler için tüketiciye tanınmış bir iade hakkı bulunmamaktadır. İadeyi kabul eden firmalar müşteri memnuniyetini gözetmek amacıyla tolerans göstermektedirler. Mesafeli satışlar içinse 14 günlük bir iade süresi bulunmaktadır.
  • rukayka  (12.09.17 11:37:11)
firma büyük firmaysa müşteri hizmetlerini arayın derdinizi anlatın. daha anlayışlı olabilirler. hele de açılmamış paketi iade ediyorsanız ben olsam zorluk çıkarmazdım.

  • idexo  (12.09.17 11:44:25)
Taksitli alışverişte 1 hafta iade olabilir. Öyle bir şey hatırlıyorum. Tüketici kanununu aç bak. Yoksa yok.

  • Lim5  (12.09.17 18:12:01)
Yok yok yok, @lim5'in dediği taksitli satış kredi kartını kapsamamakta.
Net bir şekilde yasa ürünü canım istemedi iade ediyorum hakkı vermiyor, mesafeli satışta da tekrar satışa uygun olma koşulu aranır aslında, aklınızda bulunsun, yani etiketi sökülnüş, kutusu yırtılmış ürün iade alınamaz aslında.

Ancak ürün kusurludur, bu durumda markanın onayıyla mümkün.
  • atom karincanin torunu  (12.09.17 18:42:07)