kitap okuma alışkanlığını nasıl kazanıyoruz ?

hep ukde olarak kaldı içimde. çok kitap okuyan biri değilim dediğimde hep garip hissettim. derslerime de yardımcı olur, zaten yapacağım meslek gereği okumayı alışkanlık haline getirmem lazım :(

üğpoıuy +1

İnce sürükleyici bir kitap için on küçük zenci-agatha christie önerebilirim.
  • windowsguvenlikduvari  (10.09.17 23:37:13)
Sağda solda gördüğün kitap isimlerini bi getir aklına. Örneğin Tutunamayanlar. Sonra merak et o kitabı. Bu adam ne yazmış da herkes bunu konuşuyor diye bi düşün. Sonra kitabı al ve okumaya başla. Her gün bir iki sayfa bile okuyabilirsin. Bir süre sonra bayağı bayağı okuyorsun ve bi bakmışsın kitap bitmiş. Sonra yine başa dön. Şu kitabı da hep duyuyorum ama okumak nasip olmadı diyerek merakını canlı tut. Sonra bir gün yine o kitabı al ve okumaya başla. Blog aç ve okuduklarından anladıklarını yaz. Okuyuculara kitapları tanıt. Yazarların hayatlarını oku ve merak et. Ekşi Sözlük bunun için faydalı olabilecek bir yer. Kitabın başlığının altına iki satır şey yazsan belki biri sana mesaj atacak ve kitap hakkında konuşmaya başlayacaksın. Böyle şeyler ilgini çekiyorsa alışkanlık haline gelmesi uzun sürmez.

  • dissendium  (10.09.17 23:40:22)
üğpoıuy +1

bir de bu işi inada bindirmek lazım. mesela yatarak okuma. sandalyeye otur. de ki ben bu sandalyede 2 saat oturmadan kalkmayacağım. kitabı yavaş da okusan hızlı da okusan yine de 2 saat kalkmayacağım diye şartlayacaksın kendini.

ben bu şekilde başardım. öyle ya da böyle her gün okuyorum. kitabımı yanımda taşımak için çantayı kendime yük ediyorum. serviste, sırada nerde boş durursam şak diye çıkartıyorum. bir sonraki hedefim totoyu düzeltirsem kindle almak. o zaman daha güzel olacak.
  • hemsta  (10.09.17 23:43:06)
Hayvanlar Çiftliği ile başla

  • japon askeri  (10.09.17 23:43:46)
Incelik kalınlıktan ziyade tür olarak seçip git bence de. Kalın olur polisiye olur cok seversin , Ince olur felsefi bir eser olur hoşlanmazsın gibi. Genel tarzına göre secimler yapip üst üste okudukça alışırsın ve zamanla farklı türleri de denemek istersin sanıyorum.

  • aquarium  (10.09.17 23:50:53)
bende sıkıntılardan biri şu; bazen konsantrasyonumu kaybediyorum. örneğin 3-4 cümleyi okuyup olayı yaşadıysam ve sonraki 2-3 cümledeki meseleyi kaçırmışsam dönüp tekrar okuyorum ve uyuz oluyorum. illa cümle cümle olayı yakalamaya çalışıyorum

  • concretestep  (10.09.17 23:59:10 ~ 23:59:51)
Bana sorarsan kitap okuma aliskanligi kazanilmaz. Okuyan biriysen okursun, degilsen okumazsin.

  • stavro  (11.09.17 00:15:08)
@stavro

okuyan birisi de ilk defa okumasından önce hiç okumayan biri değil miydi ?
  • concretestep  (11.09.17 00:19:54)
ne tür kitaplar seviyorsun önce onu belirle. daha sonra o türden en ünlü olan kitaptan ( ama nispeten incelerinden) al ve okumaya başla. hoşuna gittikçe sevdiğin türler de değişecek okuman da.

  • mavipanter  (11.09.17 01:14:49)