Moral bozukluğu gelecek kaygısı

İngilizce hazırlık sınavını geçemedim okulumda. Beklentim pek yoktu geçebileceğime dair. Hazırlık okuduktan sonra geçerim diye planladım. Türkiye'den siktir olup gitme başlığını okudum daha sonra. Yabancı dil öğrenebilecek atmosfere sahibim okulumda. Fakat gidenlerin çoğu pc tabanlı ve mobil uygulamalar üzerinden birşeylerle gitmiş gördüğüm kadarıyla. Çok alakasız bir alandayım onlara kıyasla. Her okuduğumda moralim bozuluyor. Destek görebileceğimi düşündüğüm kimse yok. Süper yetenekli ve parmakla seçilen bir insan değilim. Sıradan biriyim. Çok üzülüyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yaşım daha küçük. Yardım istiyorum yalnızca. Bir yol gösterme veya ona benzer bir tavsiyeler gerekli bana. Okulumun ismini vermek istemiyorum ama ilk 3 de sayılır hep.

Çıkış çoğu zaman bir kurtuluş değil. Akademik ve sosyal anlamda başka sorunları da beraberinde getiriyor, haberin olsun. Eğer akademi aracılığıyla çıkmayı düşünüyorsan (ki onun dışında nasıl çıkılıyor gerçekten bir fikrim yok), karşılaşacağın akademik sıkıntılar seni oldukça şaşırtacak (eğer sosyal bilimlerden bahsediyorsak). Benim önerim bir 'sorun' ya da 'problem' edinmen. Amacın çıkmaktan ziyade, söz konusu 'sorun' veya 'problemin' çözülmesi için pratik ve teorik anlamda neler yapabileceğin olsun. Eğer bu biçimde bir problemin yoksa ne Türkiye ne de yurtdışında herhangi bir yerdeki akademi seni memnun edebilir. Elbette sadece kendi uzmanlık alanımdan konuştum, belki ne akademi istiyorsundur ne de sosyal bilimler içindesindir.

  • protector  (10.09.17 16:26:54)
@başlıktaki atmosfer her geçen gün umudumun yitirilmesine neden oluyor. Şapkadan tavşan çıkarmak gerekli.

  • sack jparrow  (10.09.17 16:36:09)
Duygusal reaksiyonla bunları yazmışsın çok belli. 5 sene sonra bu yazdıklarına baktığında ne kadar anlamsız diyeceksin. Sadece önüne bak. Yaşım daha küçük cümlesine odaklan

  • JusticeBooster  (10.09.17 17:12:18)
yolun daha o kadar başındasın ki. Yaşın ilerledikçe bugün yaşadığın kaygının ne kadar anlamsız ve komik olduğunu göreceksin.Nereden biliyorum, ben de yaşamıştım.

  • AWD  (10.09.17 17:17:06)
@star umarım öyledir. Başlıkta yazılanlara baktıkça parasal olarak minimal olan hedeflerimden de soğuyorum. Suserlerin çevresi özel insanlardan oluşuyor sanırım.

  • sack jparrow  (10.09.17 17:25:39)
Dostum Ingilizce ogrenen hazirlik ogrencileri cok var etrafimda. Hepsi de okula ilk basladiginda nasil olsa yapariz deyip, bizi gecirirler deyip, universiteye cok calistim hazirlikta yatarim deyip derslere onem vermiyor. Ingilizce bile konusamayan kisi nasil is bulsun. Yurt disina giden o muhendisler eminim iyi Ingilizce konusabiliyordur cunku Cin bile olsa ise basvuru sureci hep Ingilizce. Bu nedenle sorunlarini bastan cozmeni oneririm. Almanya'da donercilik yapmayi dusunmuyorsan oturup Ingilizce calisacaksin.

  • Traveller  (10.09.17 17:38:53)
@traveller durum şu ki - biraz bulanık anlatmışım üstte- düzeni okulla birlikte başlatmayı planlıyordum. Yatmak bana göre değil hiç. Sadece iyi bi program oluşturmalıyım. Maymuniştahlı şekilde girişmek istemedim.

  • sack jparrow  (10.09.17 18:06:54)
Problemin İngilizce öğrenmekle çözülmez. Sen başkalarının mesleklerine özeniyorsun anladığım kadarıyla. Kendi mesleğini beğenmedikten sonra istersen on tane dil öğren, hiçbir şey seni tatmin etmez. Yaşın gençse yurt dışına kolay bir şekilde çıkmanı sağlayacak mesleklere yönelebilirsin. Türkiye'den siktir olup gitmek marifet değil. Yurt dışına çıktığın zaman gittiğin ülkeye bir katkının olması lazım. O zaman değerli bir insan olursun. Ekşi Sözlük ciddiye alınacak bir yer değil. Devlet yetkilisi olsam Ekşi Sözlük'teki gençlerin bir işe yönlendirilmesi için özel kurul kurardım.

  • dissendium  (10.09.17 18:19:43 ~ 18:20:23)
@playing star again ilk paragrafta çok ılımlı yaklaşmış.

Ben onun İngilizce ile ilgili dediklerini yaptım. Professional English 1 ve 2 derslerinin ikisini de AA ile geçtim. Hazırlığı 2013 yılında 84 puanla bitirdim. Tek bir sınav da değildi. Yıl içinde girdiğim bütün sınavların ortalamasıydı. Bunların hiçbiri yurt dışına çıkmanda bir işe yaramaz. Sen iyi bir meslekle ancak yurt dışına çıkabilirsin. Sadece İngilizce hiçbir işe yaramaz. Bunu seni okuldan soğutmak için değil, gerçek hedefini bul diye söylüyorum.
  • dissendium  (10.09.17 18:24:27 ~ 18:47:55)
@playing star again, ben akademik kariyer tavsiyesine bir şey demedim dikkat edersen. Bana bunları niye soruyorsun ki? Dediklerini yapan insan bi zahmet çıksın yurt dışına. Ben sadece hazırlığı geçmek ve İngilizce derslerini AA getirmek yeterli değil dedim. Kaldı ki, dediklerini yapıp çıkamayan insan da çok var.

  • dissendium  (10.09.17 18:32:58)