Uyanamıyorum

Yaşım neredeyse 30 oldu 4 senedir tam zamanlı çalışıyorum ama uyku problemimi çözemedim hala. Biraz rahat bi sektörde çalışıyorum giriş çıkış saatleri o kadar hayati değil ama utanıyorum artık çevremden.
Yani aklınıza bir şimarıklık hali gibi gelmesin bu, gerçekten fiziki olarak mümkün olmuyor sabahları kalkabilmem.

Sebebi ne olabilir? Nasıl çözebilirim? Doktora gideceksem hangisine gideyim?

:(

vitamin eksikliği olabilir, uyku apnesi gibi bi problem olabilir. tamamen psikolojik olabilir.

genel bi testten geçin, özellikle vitamin değerlerine bakılsın.
  • hosein  (07.09.17 10:39:22)
uyanmak için sebebiniz güçlü değildir belki. ikna olmamışsınızdır.

  • neynep  (07.09.17 10:40:21)
spor yap. bende'de aynı durum vardı. hatta bu iş kariyerimi etkilemeye başlamıştı. düzenli spor yapmaya başlayınca her gün sabah 7 de otomatik olarak uyanıyorum artık. eğer ki yapmıyorsan bir dene.

  • denklemci  (07.09.17 10:41:17)
aile hekimine git kan değerlerine baktır. b 12 eksik olabilir. yattığın oda havasız kalıyorsa oksijensizlik de adamı sersem yapar zor uyanırsın.

  • vayezikhan  (07.09.17 10:45:16)
sebebi uyuyamaman (derin uykuya dalamaman) olabilir. ışık, ses izolasyonunu sağla. nefes yolunu aç. odayı havalandır. gün içinde fiziksel olarak efor sarf et (spor gibi). sonuç alacaksın.

  • zgrydn  (07.09.17 10:46:10)
b12 eksikliği olabilir. ayrıca burnun ile bir sıkıntı var mı? bu da kaliteli uyku çekmeni engelleyip zor uyanmana neden oluyor olabilir.

  • hononu  (07.09.17 10:48:59)
sleep cycle adlı telefon uygulamasını bir denesene.

bende çok işe yaradı ama 1 ay sonra bıraktım kullanmayı. çünkü yatakta telefonla uyumanın sabah uyanamamaktan daha çok zarar verdiğini düşünüyorum.

gerçi artık o programa gerek kalmadan da kendim uyku saatlerimi ayarlayıp uyuyorum. aslında çözüm 1,5 saat ve katları kadar uyumak. örneğin haftaiçi sabah 7'de uyanmam gerekiyor ve bu yüzden 1'e doğru yatağa girmiş oluyorum, 1'de uyuyorum ve 6 saat sonra zıp diye kalkıyorum. bunu artık uzun süredir yaptığım için vücudum da alıştı, belki ondan kolay geliyordur.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (07.09.17 10:51:10)
kendi kendinize cozemiyorsaniz

(vitamin, kan degerleri, oda havalandirma, temiz carsaf, oda isigi, lavanta kokusu, sut, ilik dus, alarm aplikasyonlari, spor, yemek duzeni, yatmadan dusunceleri not etme, 432hz muzik dinleme)

uyku klinigine gidebilirsiniz. var artik bir cok hastanede bu bolumden.
  • jimicik  (07.09.17 10:52:51)
erken yat, 10 gibi

  • mirty  (07.09.17 10:52:59)
kendimi bildim bileli uyanmakta zorluk çekerim aslında.
sabah 8, en geç 8.30'da kalksam yeterli oluyor, o yüzden 10 gece uyumam için çok erken bir saat. zaten işten de 7'ye doğru çıkıyorum, anca 8.15'te falan evde oluyorum mesaiye kalmazsam. biraz akşamı da yaşamam gerekiyor :)

spor yapmıyorum. ginseng içiyorum bu dönem. ara ara içtiğim vitaminleri değiştiriyorum.

geçen sene doktora gittiğimde demir eksikliği ve d vitamini eksikliği çıkmıştı. ama çok mühim değerlerde değildi diye hatırlıyorum.

bu arada ekstra bilgi veriyorum belki bir şey çıkar:
kadın, 29,
boy 160, kilo 46-47
  • nıç  (07.09.17 11:20:07)
Sonuç tek kelimede saklı rahatlık. Geç kalınca sorun olmayacağını bildiğin için salıyorsun. Erteleme genleri devreye giriyor bugün de uyuyayım yarın erken kalkarım.

İlk geç kaldığın gün tutanak tutacak bir müdürün olsa her gün yarım saat erken masanın başındaydın, vitamin falan hikaye.
  • goodz  (07.09.17 11:49:15)
Alarm vb kurunca kalkamıyor musunuz yoksa kalkıp kapatıyor musunuz?

Eğer kalkıp da kapatıyoranız telefonu duyabileceğiniz fakat yataktan çıkmadan kapatamayacağınız bir mesafeye koyun.

Bir de cep telefonu uygulamaları var. Size çeşitli bulmacalar matematik soruları vs soruyor. Bunlarda zoru seçin. Siz çözünceye kadar alarm çalmaya devam edecek ve sinirlerinizi zıplatacaktır.

Bu süreçte ayılırsınız diye umuyorum. Hatta banyonuza yakın bir yerde olsun telefonunuz. Kalkar kalkmaz yüzünü de yıkayın.

Tüm bunlardan sonra da gidip uyursanız o sizin bileceğiniz iş.
  • bg  (07.09.17 12:10:56)
bir uyku klinigine gitmelisin. ama önce kbb gidip burun ve nefes sorunun var mı ona mutlaka bak. vitamin kan vs sonraki adımlar.

  • orpheus  (07.09.17 14:03:44)