işten ayrılma, içerde kalan maaş ve fazlası ???

merhaba duyurunun kralları,kraliçeleri!!! bu hafta itibari ile çalıştığım işten ayrıldım.ayrılmadan 15 gün önce de iş verenimle görüşüp durum hakkında bilgi verdim biraz söylendi,ikna etmeye çalıştı ama olumsuz birşey söylemedi(en azından yüzüme karşı) ve kabul etti. şimdi gelelim maaş kısmına; şirkette halen çalışmaya devam eden arkadaşlar maaşlarını bayramdan önce aldılar(normalde ayın 1'inde alıyoruz maaşları), ki bana söylenen de bayramdan önce maaşımı alacağımdı, işten ayrılma kararımı bildirmeden önce fakat ayın 5'i oldu halen maaşım yatmadı ne yazık ki. nasıl bir yol izlememi önerirsiniz ?

Benden yaklaşık 3 hafta önce bir arkadaş daha ayrıldı o son maaşını alıp basıp istifayı gitti.yasal yolu izleyip bildirim yaptığım için hatalı ben miyim? anlayamıyorum ....

bize değil ik ve muhasebeye sor bunları. yasal olarak 15 gün süreleri var ödemek için. ödemezler ise sıra ile aşağıdakileri uygula:
- 15 gün sonra avukatın arayıp tüm ödemeleri istesin, ödeme gelmez ise ertesi günü geçirmeden noter kanallı ihtar yollayın
- 15 gün içinde cevap/itiraz gelmez ise icraya verin.
-icraya 7 gün içinde itiraz gelmezse paranızı alırsınız, itiraz edilirse de artık tek çare mahkeme.
  • hosein  (05.09.17 17:20:42)
Hiçbir kanunda 15 gün sonra maaş ödenir diye birşey yazmaz. Senin de maaşını diğer çalışanlarla birlikte var ise yıllık izin alacağınla birlikte ödemeleri gerekirdi. Alo 170 SGK danışma hattını arayıp şikayet kaydı oluştur. İŞKUR müfettişleri inceleyip şirkete tebligat gönderecek bu kişinin böyle bir iddiası var evraklarını yaptığınız ödemeleri belgeleyin diye. Görüşmeye gelmezlerse para cezası var.

Avukatla ihtarnameyle uğraşma parana yazık. Hem de mahkemelerin ne kadar sürdüğü malum zaten.
  • kumulatifvergimatrahi  (05.09.17 19:18:05)