Arsa alıp ev yaptirmak/ prefabrik evler

Ustune 2 dubleks villa (155-160 m2 olsa her biri totalde, yeterli.) bir tane ufak müstakil ev(bu da 70-80 m2 olacak en fazla) biraz bahce/ agac vs ve bir tane de havuz kondurulacak bir arsa alınacaksa ortalama kaç m2 olmalıdır? 500-600 m2 yeterli olur mu mesela?

Bir de betonarme ev yaptirmak yerine hem deprem dayanıklılığı açısından hem de daha ekonomik olması açısından çelik konstrüksiyon ev yaptırmayı düşündük. Daha önce yaptıran var mı? Avantajlari/ dezavantajları nelerdir?

Teşekkür ederim simdiden herkese.

Benim bildigim imar olup olmamasi onemli arsanin.

Bir tanidigin birkac donum arazisi var ama zemin m2 si 75m2den fazla olamiyor.
  • kuehles blondes  (04.09.17 20:21:52)
arsanın emsal(kaks, taks, gabari) değerlerine bakmak lazım her arsanınki farklıdır

  • sta  (04.09.17 20:28:00)
Onu biliyoruz zaten, almadan önce araştırdigimiz konular olacak bunlar. Daha çok duyuruda sorduğum sorular aklımızı kurcalıyor esasinda. Şöyle kabaca ne kadar olması gerektiğini ogrenmenin bir yolu yok mu, onu merak ediyorum. Hadi evleri yaptırdık, sonra 'aaa bahçe az kaldi' demeyelim kısacası.

  • fraise  (04.09.17 20:28:06 ~ 20:29:30)
Aynı şeyi ben de merak ediyorum. Köyün birinde bahçem var ama ev yok dededen kalma toprak evi vardı 60 sene önce yıkılmış durumda. Oraya konteyner ev yapabilirim ama izin işlerini bilmiyorum hiç

  • bos gezenin bos ustasi  (04.09.17 21:14:48)
binalar aşağı yukarı 240-250m yer kaplar bu istediğiniz şekle göre.
imar planlarında binalar arasındaki uzaklığı falan da belirtirler 2-3 merteden daha yakın olmaz siz de istemezsiniz zaten. binalar 8*10m olsa siz de 10 metre aralık isteseniz binalar arasında iki tane 100'er m2'den 200m2 ölü alan çıkacak. arsanın kenarlarından da 3-5 metre kısmanız gerek o kadar yakına inşaat yaptırmıyorlar. havuz deseniz tamamen keyfinize göre tabi ki ama kenarı bordürü pompası derken havuz için havuz alanının 1.5-2 katı yer ayırmanız gerekiyor onu da ekleyin. o yüzden 500-600m2 bana gerçekçi gelmiyor.

  • argent dawn  (04.09.17 21:20:59)
15/30 (Villa imarlı gibi deniyor zaten bunlara) yer bakacaksınız. 160m2 inşaat için 160/0.30=533m2 "imarlı" yer almanız gerekiyor. Bunlarda hmax 6.5~7.0m gibi olur zaten dubleks için uygundur. Arsa eğimli ise, kottan bir de yarı bodrum eklersiniz, tripleks olur, 240m2 ev yaparsınız.

  • malheiros  (04.09.17 21:32:37)