sorunlar ve antidepresan

sorunlarınızı fiziksel ve mental olarak zorlana zorlana ama antidepresanın yan etkilerine bulaşmadan mı çözmeye, aşmaya çalışıyorsunuz?
yoksa atayım her gün bir hap biraz sakinleşeyim, uyuşayım deyip yan etkileriyle uğraşmayı göze mi alıyorsunuz?

tabii ki çok ciddi, aşılamayacak durumlardan bahsetmiyorum. dönemsel ama başı, boynu kaskatı kestirecek durumlar yine de.

bir de uzun vadede kullanmadan mı kullanarak mı aşmak daha az hasar bırakır insanda ?

teşekkürler

Valla depresyon bi şekilde hayatıma devam ediyorum şükür ara ara çöküşler oluyor ama napalım ilaç almadan yürütmeye çalışıyoruz. Ben bi süre kullandım iyiydi ama kısa vade için oldu bu cunku kendimi iyi hissedince bırakmıştım sonra göt gibi oldum affedersin ama dediğim gibi toparlanıyorsun ya da gidiyor işte tekerlek gibi

  • fıytfıyt  (03.09.17 23:21:02)
Antidepresan sorun cozmez, halinin altina supurur. Doktorlar bol keseden dagitiyor cunku terapi zahmetli is. Bence cok siddetlenmedikce kendin cozmeye calis. Hep olumlu dusun olunlu seyler yap.

  • i m sick tired  (03.09.17 23:27:03)
@playing star again yani ilaç yardımı alınmalı mı bu süreçte sizce?

@i m sick tired bir süreliğine, süreç bitene ya da en azından hafifleyene kadar halinin altına süpürmesi iyi olmaz mı?
  • sırtçantalı  (03.09.17 23:29:18)
basit spor, spor, spor.

  • jix  (04.09.17 00:03:20)
Antidepresan kullanmaya bailayacaksan doktor da uygun gördüyse en az bir yıl civarı kullanmak gerekiyor düzenli şekilde faydasını da gördüm düşüncelerine daha sağlıklı yaklaşabiliyorsun tabi biraz fiziksel olarak insanı yavaşlığa itiyor sonrasında bıraktım. Yine kötü geçsede günlerim hayata karşı bakış açım olsun kendimi değiştirmem olsun sorunlarla mücadele ilaçsız devam ediyorum şimdilik.
Güzel kitaplar var güzel ted konuşmaları var onlardan da yararlan. Hayatta sorunları çözme kabiliyeti tecrübeyle gelişiyor üstüne gitmek lazım

  • kararsızataletfilozofu  (04.09.17 00:25:53)
çok da kısa sayılmayacak bir dönem antidepresan ve psikoterapi kombinasyonuyla üstesinden gelmeye gayret ettim.

ben antidepresan kullanırken alışana kadar ilk bi kaç gün dışında uyuşma falan yaşamadım, notlarım yükseldi, tansiyonum ve nabzım düzeldi, özgüvenim arttı.

birçok arkadaşım da kullanıyor. kesinlikle kullanmadan aşmak daha hasarlıdır.

kullanırken olabilecek en can sıkısı hasar bırakırken yarattığı withdrawal effect dışında bir şey yok. o da ben de 1-2 ayda geçmişti. ilaçtan ilaca, kullandığın sürece,dozaja göre değişkenlik gösterebilir tabii.
  • ruh i tibbiye  (04.09.17 02:11:18)
snri'lara antisiyolitik deniyormuş. ben anti-anksiyete deyip geçiyordum, muhaha dediler, ona antisiyolitik denir. demem o ki bu snri daha ziyade anksiyetenin bir parçası olduğu depresyon vb comorbid psikiyatrik sorunlarda öneriliyor, anladığım kadarıyla. ilaç kategorisi de antidepresan değilmiş yani. (playing'e bir şey demiyorum, o daha iyi biliyordur sanırım zaten, sadece bu ayrımı yapma ihtiyacı hissettim yani belki doktorunuz size snri'ların hiçbir türünü bile vermeyebilir diye)

ben snri kullanıyorum. uzun bir ret döneminden sonra kullanmaya başladım, çok düzen tutturamadım ama artık bir-iki gün atlarsam canavara dönüşebiliyorum, onu gördüm.

o açıdan bana hayatımın şu döneminde elzem geliyor bu. sorunun dönemsel olması bana kendi kendine atlat dedirtiyor ama yeterince tekrar eden dönemsel sorun insanda daha sonradan yerleşik tepkiler yaratmaya başlayabiliyor.

o açıdan da buna istersen kendi kendine karar verme, bir psikiyatr ile bunu enine boyuna görüş, diyesim var ve dedim.

bunu antidepresan kullanımı durumunda da söylerim. bunlar bağımlılık yaptıklarından insan gıcık oluyor ve almak istemiyor ancak yokluğu durumunda oluşan stres mi biyolojik zarar açısından daha fazla, zamanla neurotransmitter üretiminin veya emiliminin(reuptake) -bilemeyeceğim- azalmasına neden olduğu söylenen ssri ve snri grubu ilaçların zararı mı daha fazla onu da mümkünse tartmak lazım.
  • godoşu beklerken  (04.09.17 02:57:47 ~ 03:02:58)