Bisikletten anlayanlar yardımcı olabilir belki?

Merhaba. Merida yol bisikletim var ama donanım konusunda çok bilgili değilim. Bisikletimin sram rival grup setindeki 53-39 aynakolu 50-34 olan bir modelle değiştirmek istiyorum ancak sram parçaları çok pahalı olduğu için fiyatı daha uygun başka bir markanın aynakolunu almak istiyorum. Sorum şu; sram uyumlu hangi aynakolları alabilirim.

Bilgi:Bisikletim 2 x 10 vites. Artı olarak biri de aynakolların neden arka vites sayısına göre alınması gerektiğini açıklarsa öğrenmiş olurum. Başka biri de neden shimanonun aynakollarından birini alıp bisikletimde kullanamayacağımı anlatabilir. Teşekkürler..

bildiğim kadarı ile 10 vitesli sram ve shimanolar birbiri ile uyumlu. arka vites sayısının önemi zincirin kalınlığı ile ilgili sanırım. ama orta göbek de almanız gerekir büyük ihtimalle aynakol değiştireceğiniz zaman. bu soruyu bisikletforuma yazarsanız daha kesin cevaplar alabilirsiniz.

  • n62  (01.09.17 00:42:32)
Alternatif üretmeyin, yine sram ve hatta rival alın. -veya aynakol değiştirmek gibi maliyetli bir değişim yapmak yerine daha uygun bir yol olan ruble değişimi ile oranlarınızı düşürün. Nihayetinde aynı kapıya çıkacak ama %30 daha az parayla çözeceksiniz işi.

Ruble oranınız kaç? 11 25 ? 28? Kullandığınız aynakol harika. Bugün aynakolu değiştirirseniz 6 ay sonra performans artışı göstertiğinizde vites oranları size yetmeyecek çünkü, yeniden 53 39 almak zorunda kalacaksınız.

Kendimi bildim bileli 53 39 ve 11 25 kullandım. Son bir senedir 50 34 (110 bcd 4x oval) aynakol ile 11 25 kullanıyorum. İnişlerde aktarma oranları bitiyor artık. 53 39 u geri takacağım.
  • Tears of Devil  (01.09.17 11:57:23)
Ben de 53-39 tercih ediyordum ancak bi turda bacaklarımdaki enerji bittiği halde yola devam edip dizlerimi zorladım ve bir adet menisküs yırtığı sahibi oldum. Bu yüzden pedala yük verince dizlerim zorlanıyor. Bisikleti ulaşım amacıyla kullanabilmek için mümkün olan en yumuşak haliyle bisiklet kullanmak istiyorum. Yani değişim mecburi. Ruble değiştirmeyi bisikleti ağırlaştırmak istemediğim için tercih etmedim. Ruble oranım yanlış saymadıysam 10-26

  • ilkinci  (07.09.17 01:48:01)