Diz Sakatlığı

Hatır olsun diye gittiğim halı saha maçında kendi kendimi sakatladım. Kaledeydim gelen bir topu ayağımla tutmaya çalışırken bacaklarım ikiye ayrıldı ve sol dizim zorlanarak çat etti kemiklerin kütürdemesini duydum ve yere yığıldım. İlk anda dizim döndü sandım müthiş bir acı duydum. Sonra doğruldum ve topallayarak kenara geldim. Soğuk buz uyguladım. Ertesi sabah yürüyemiyordum dizimi açıp kapatamıyordum. Devlet hastanesine gittim. Doktor film istedi kırık yok dedi. İnşallah menisküs yırtılmamıştır dedi. Tiyokas Jel ve Flexo Sprey verdi iki hafta kullan ağrıların devam ederse mr isteyeceğim dedi. Halbuki zor yürüyordum merdiven inip çıkmak çok çok zordu. İlaçları bir hafta kullandım ve düzeldiğimi sandım. Ancak ağrılar tekrar başladı. Bazen gün içerisinde hiç bir şey yok gibi oluyor. Oturur vaziyette bir süre durunca kalkınca ağrı oluyor. Ya da yürürken ağrı başlıyor. Acaba bunu bir ömür çekecek miyim menisküs yırtıldı mı bilmiyorum. Doktor da hiç ilgilenmedi 10 saniye konuşabildik onda da dinlemedi bile nerede ağrıvar. Bayram dönüşü başka bir doktora gideceğim. Ağrı olan kısım sol dizin ön içe bakan kısmı. Elimle yoklayınca sanki sağlam diz yekpare iken sakatlanan dizin kıkırdak kısmında parçalar elime geliyor ya da ben evham yapıyorum. Morarma ya da şişme ödem hiç olmadı diyebilirim.

Geçmiş olsun öncelikle. Diz sakatlığı hiç yaşamadım ama yaşayanların anlattığına göre çok pis bir sakatlıkmış.

O çat sesi muhtemelen kemik değil dizdeki bağlardır. Yırtılma olma ihtimali yüksek, menisküs de olabilir tabii yırtılan. Morarma-şişme olmaması iyiye bir işaret sanırım.

bu anlattıklarından teşhis koymak kolay değil elbet ama imkanın varsa bayram sonrasına kalmasın doktor olayı. mümkün mertebe de ayağına basmamanı tavsiye ederim. bu rahatsızlığın tekrarlama veya zaman zaman ağrılarla kendini devam ettirme ihtimali yüksek bu arada. tekrardan geçmiş olsun, en kısa sürede iyileşirsin umarım.
  • reavelyn  (29.08.17 03:20:14)
Mr gerekli kesinlikle. Zaten devlet hastanesinde mr ı en aşağı 1 hafta sonrasına verirler. Keşke direkt mr isteseymiş doktor.

Diz sakatlığı geçirmiş biri olarak büyük ihtimal menisküs yırtılmıştır. İyi ihtimalle menisküs zedelenmiş veya kıkırdaklar hasar almış olabilir.

Diz hasar gördükten sonra eski haline dönmesi çok zor. Ama dünyanın sonun da değil. Fizik tedavi ile dizini güçlendirirsin. Ağrılar azalır. Normal yaşantına sorunsuz devam edersin. Ama ara ben buradayım der. Çok geçmiş olsun, moralini bozma ;)
  • raskolnikovv  (29.08.17 18:49:23)