"Renk uyumu" kavramını nasıl öğrenirim?

Merhabalar

Üstüme birşey giydiğimde, her zaman "bununla hangi renk uygun olur acaba" diye kendime sorarım.

Bu konuda eğitici, bilgilendirici vs. gibi yerler varsa iletebilir misiniz?

ahengin elbette bilimsel ve estetiğe dayalı bir kuralı var.

resim yaparken diğer yerle uyumlu olsun diye x'in renginden y'ye de katılır. öte yandan tam tersi bir durum da mevcut. zıt renkler birbirini dengeler.

aynı zamanda grafik tasarım, moda, reklam vs gibi bölümler de bu konunun içerisinde.

mesela sanatçı kal mansur'un installation larındaki renk uyumu! www.google.de

ya da reklamcılık diyelim... yurtiçi kargo ve mng neden aynı renkleri kullanmış?
zıt renkler de aynı şekilde birbirini dengeler.

kısacası renk uyumunu kıyafetine daha iyi yansıtmak için etrafını seyret, dünyadakiler ne yapmış? sanatçılar, reklamcılar, tasarımcılar...

ayrıca paletton.com
  • a man alone  (28.08.17 00:05:57 ~ 00:08:47)
Hepsi temelde renk kuramindan geciyor. Renk tekerlegini ogrenin.

  • fasulyek  (28.08.17 00:57:26)
Ya yakin renk sececeksin ya da zit renk
Renk cumbusune goz at

Kirmizi siyah
Yesil beyaz
Favorimdir
  • imelih  (28.08.17 01:00:40)
Şu anda renk paletine bakıp oradan ters renkleri falan öğrenmen zamanını alır eğer meslek olarak renk işi yapmıyorsan (colorist, stilist vb.)
Üstüne giyeceğin giysiyi kafanda hayal et yakıştığını düşünüyosan olmuş demektir ayrıca moda blogları ve model instagram hesapları da takip edebilirsin fikir vermesi açısından.

  • justafkindream  (28.08.17 01:45:00)