öğrenciyken iş bulmak kolay mı?

öğrencilik dediğimiz şey bir nevi zorunluk işsizlik gibi bir şeyken, hem okuyup hem çalışanınız var mı?nerelerde çalıştınız?

LCW'de kısa süreli çalıştım. Bir etüt merkezinde de bir yıldan biraz az süre çalıştım. Bunlar önceki üniversitemde okurken idi. İş bulmak zor değil. Zor olan okulla işi aynı anda götürebilmekte. İşte çalışırsın ama devamsızlık sorunu yaşarsan okula yeterince özen göstermemiş olursun. Bu da amacın dışına çıkmaya neden olur.

  • dissendium  (27.08.17 21:52:10)
Zara falan ogrenciyi ise aliyormus. Ama senin de sac sakal bakimina, dis gorunusune onem vermen mumkunse iyi Ingilizce konusman gerekiyor.

  • Traveller  (27.08.17 21:52:42)
dersanede çalıştım, özel ders verdim, bi taraftan da okulda öğrenci işlerinde çalıştım.

  • pide  (27.08.17 22:11:42)
abi öğrenciyken iş bulmak çok kolay da çalışırken okulda başarılı olmak zor. bir de eğer uzun vadede kariyer açısından sana bir şey katacak bir işle uğraşmıyor da sırf para kazanmak için yapıyorsan, belli bir noktadan sonra birazcık koyuyor insana. ben 23 yaşındayım, iki iş birden yapıyorum ve biliyorum ki dişimi sıksam güzel para da kazanırım ama 6 sene sonra bu işleri yapmış olmak bana çok az şey katacak. yazılım öğrenmek istiyorum mesela. c# çalışayım diyorum. vakit yok. okula gitmem, ders çalışmam, kalan vaktimde de iş yapmam lazım ki belimi doğrultayım.

ben gazetede çalışıyorum, ikinci işim de yine benzer tarzda yazmalı çizmeli bir şey. yazmayı çok seviyorum, işlerim de yani allah için rahat işler. sadece öğrencilerden değil, çalışan insanların çok büyük bölümünden daha kolay para kazanıyorum. ama az kazanıyorum ve 30 yaşına geldiğimde bu işlerden kendimi daha süslü anlatmamı sağlayabilecek birkaç şey dışında bir kazanım elde edemeyeceğim. cv'me bakan adam 28 yaşında mezun olduğumu ve kayda değer bir iş tecrübem olmadığını görecek/düşünecek. e tamamen bu kazandığım paraya muhtaçken, gidip de iş öğrenmek için parasız staj yapacak halim yok. yapamam, altından kalkamam. idam isteyen adama dönüşürüm: www.youtube.com FATURALARI NASIL ÖDİYCİK?

öğrenci olmanın güzel yanı, beklentinin düşük olması. masrafın düşük. istanbul gibi bi' yerde bile biraz sığır gibi yaşamayı göze alıyorsan barınma+fatura masraflarını 400-500 lirada tutma şansın var. sorumluluğun az. harcaman az. e vasıfsız iş arıyosun çoğunlukla, gocunmuyosun da. çünkü biliyosun ki okurken geçimini sağlayabilmek için çalışıyosun, ömür boyu garson ya da burger king kasiyeri olarak kalmayacaksın. takmıyorsun çok. maaş beklentisi konusunda rahatsın, yok terfi alayım yok 3 bin lira kazanayım gibi dertlerin yok. idare edebiliyosan vurkaç yaparak bile yaşarsın. öğrencisin çünkü. önemli olan okula devam ederken karnı doyurmak.

ama dediğim gibi, yaş biraz ilerlemişse koyuyor adama. 18 yaşında olsam skimde olmazdı çalışmak. 22 yaşında mezun olup diplomamı aldıktan sonra bi şeyler yapardım. şimdi öyle bi şansım yok. iş seçme lüksüm yok, kendimi geliştirme imkânım kısıtlı çünkü hem okumam hem de para kazanmam lazım. 5 senede insan neler yapar... hala gencim, hala yapabilirim tamam da çalışmam gerek işte, nereye yapıyom amk, zaten üç kuruşluk aklımız var hangi birine yetişeyim.

kusura bakma çok ağladım ama dertliyim bu konuda ya. el ayak tuttuktan sonra para bi şekilde kazanılıyo, yaşıyosun ama işte o "yrrak gibi adam" hissi rahatsız ediyo. yaşıtlarım 5 bin lira mayış alıyo, evlilik planı yapıyo ben ÇALIŞIP PARA KAZANDIĞIM HALDE "anne sabaton gelcekmiş gidebilir miyim <3 <3" diye anama şirinlik yapmak zorunda kalıyom. lanet olsun.

o yüzden gençlere tavsiyem, ananız babanız zengin değilse bakmayın olum millete, 4-5-6 yılda bitirin okulu. sonra sadece hayatta kalmak için uğraşan, genç olduğu halde eli kolu bağlanmış tırto biri olup çıkma ihtimaliniz çok yüksek oluyo.
  • der meister  (27.08.17 22:12:17)
23 sene once universitenin ilk senesinde garsonlukla basladim pazaryerinde korsan kitap satarak devam ettim bir sene.ikinci sinifta bir cafe actim derme catma.ordan kazandigimla bir birahane devir alip ogrenci bari yaptim alti ay ruhsatsiz calistirdim barda olay cikti kapatildi asfghkls.
Sonra kitabevi actim. Okul bitti ama meslegi hic dusunmedim ticaretin tadini alinca.yillarca kitabevi islettim.10 senedir de bijuteri isi yapiyorum. Ama hala o garsonluktaki ve pazaryerinde kitap satarken kazandigim iletisim becerisinin ekmegini yiyorum.universiteyi sadece ders calisarak ya da pc oyunlariyla harcayanlara gercekten uzuluyorum. Cok iyi bir muzik kulagim olmadigi halde solistlik de yaptim radyo programciligi da.dersten de kactim sinavlara son iki saat kala deli gibi calisarak sinif gectigim de oldu.ogrencilik bulunmaz bir nimettir. Kiymetini bilmek lazim.

  • a r a m i s  (27.08.17 22:36:30)
çok sık çalıştım. fakat çok boktan bir his olduğu konusunda +1
Ağır bir işse (ki öğrenci adamsın zaten sanki masa başı iş mi olacak) okulda sınav dönemleri çok zorluk yaşıyorsun. kendi paranı kazanması tatlı ama ihtiyacım olmasa açıkcası hiç de çalışmak istemezdim. denildiği gibi okulu etkilediği için amacından sapıyorsun.

zaten meslek hayatına atıldığında hasret kalıyorsun özgürlüğe, düzenli mesaiden kafanı kaldıramıyorsun. öğrencilik hayatımı gezip tozarak keşfederek, kendimi geliştirerek geçirmek isterdim.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (28.08.17 00:46:50 ~ 00:55:00)