Bitcoin & Blockchain 101 - Kolay sorular

#1 - Şu anda miner'lar bir block için doğru hash bulduklarında ödül olarak 12.5 BTC alıyorlar.
#2 - Miner'ların yaptığı bu işlem sayesinde transaction'lar onaylanıyor ve coin transferi gerçekleşiyor.
#3 - 2140 yılında son bitcoin mine edilecek.
#4 - Ortalama her 4 senede bir ödül olarak verilen bitcoin yarılanıyor.

Üstteki bilgiler ışığında önümüzdeki bir t anında, örneğin 2040 diyelim,

Soru 1 - miner'ların büyük bölümü reward'u yeterli bulmazsa ve mining'e devam etmezse bu bitcoin güvenliğini tehlikeye atmayacak mı? %51 ile ilgili bir muhabbet var çünkü.

Soru 2 - ödül için verilecek bitcoin kalmayınca miner'ların tek geliri işlemlerdeki mining fee olacak. Bu adamlar bu para çok az diyip mining'i bıraksa hiçbir işlem onaylanmamış olacak ve sistem çökecek, yanılıyor muyum?

%51 çoğunluğa sahip olan tarafın yaptığı yatırım miktari göz onune alındığında bu seviyenin üstüne çıkmasının mantıklı bir sebebi bulunmuyor. Güvenli olmayan bir kripto parayı kimse kullanmak istemeyeceğinden bitcoin degersizlesecektir. Bir mining firması %50ye çok yaklamışken gelen uyarılar doğrultusunda mining gucunu azalttı.

  • Depik  (25.08.17 21:28:08)