İş görüşmesi sonrasında neden adaya geri dönülmez?

Bilkent Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum, yüksek lisansımı da bu bölümde tamamladım (Tez savunmasını gerçekleştirmedim hala ama dersler tamam daha doğrusu). Lisans ortalamam 3,50 ve yüksek lisans ortalamam da 3,90'a yakın. Şu an iş başvurusu yapıyorum yoğun bir biçimde. Ancak ilginç bir nokta var ki görüşmelerden olumsuz ya da olumlu dönüş alamıyorum. Bana göre oldukça olumlu geçen bir mülakatın sonrasında dahi, her ne kadar muhakkak geri döneceklerini belirtseler de şirketlerdeki yetkililer haftalarca bir yanıt vermiyor. Her görüşmede en iyi halimi sergileyemediğim oluyor tabii ki. Belki teknik açıdan daha iyi adaylar başvurmuş oluyor, belki iş deneyimi arıyorlar, belki de maaş beklentimi deneyimsiz biri için standartlarının üzerinde buluyorlar. Ama söz konusu ne olursa olsun bir dönüş vermeleri gerekmiyor mu? Yoksa ben mi çok şey umuyorum? Görüşmenin üzerinden 3 hafta geçti ve önümüzde 10 günlük bayram tatili var mesela ancak en ufak bir ses seda yok adamlardan. Aynı şekilde 2 haftadır suskunluğunu koruyan iki ayrı şirket daha var. 2-3 hafta arası makul bir bekleme süresi bence ama daha fazlası anormal diye düşünüyorum. Bayram tatili nedeniyle rehavet mi söz konusu ülke genelinde tüm şirketlerde? Yoksa benim ön göremediğim bir problem mi var sizce bende?

Edit:
Maaş beklentisi sorduklarında 4500-6500 (open to negotiation) gibi bir aralık veriyorum. Daha önceden bu aralıkta teklif veren şirketler oldu. İstediğim sektörde olmadıkları için kabul etmedim. O kadar da ütopik bir aralık olmasa gerek. İstediğim sektörte olduktan ve uygun kariyer imkanları sunulduktan sonra teklifleri daha altta olsa da kabul edebilirim.

terbiyesizlik. tek kelime.

bir otomatik mesaj bile gelmiyor çoğu zaman, hadi olumlusunu geçtik, olumsuz geri bildirim dahi yapılmıyor. ne desem gg.

insanlarla oynamanın bir rutini bu ülkemizde. insanın, doğanın, kadının, çocuğun, hayvanın, emeğin, hakkın, hukukun, doğrunun bir değeri yok!
  • runagain  (25.08.17 20:06:11)
3 hafta çok kısa bir süre.
ankara'daki savunma sanayi firmalarına başvurduysan tipik bekleme süreleri 2-3 ayı buluyor. özellikle yaz ayları ise şirketlerde personel tatilde olabiliyor.
küçük firmaları bilmiyorum ama kurumsal firmalarda prosedürler uzayabilir.

bir de genel başvuru mu yoksa spesifik pozisyona mı başvurdun? bu da önemli.
  • cedex  (25.08.17 20:06:15)
Türkiye ve IK sorunları. Öldürürler insanı. Günlük rtiminde devam et, kafana takmamaya çalış. Senin içsel ittirmenle hareket almıyor onlar o yüzden kafadan çıkarmaya çalış. Hazır yeni mezunsun gez dolaş ye iç çalışmaya başlamadan önce.

Umarım hayalindeki gibi güzel bir işin olur.
  • medre  (25.08.17 20:07:04)
maaş beklentin gayet normal. zaten ankara'daki kalburüstü firmaların yeni mezun maaşları genelde standart. o soruyu formalite icabı soruyorlar. ortalaman ve okulun da iyi.
bence kafaya takmana gerek yok, tez işini halledesiye iş konusunu da bağlarsın. benim tavsiyem kurumsal firmalara başvurunu yap, o süreç yavaşça işlerken teze odaklan.

  • cedex  (25.08.17 20:15:42 ~ 20:19:37)
@cedex
İki stajımı da savunma sanayii şirketlerinde yaptım ve kesinlikle bu sektörde çalışmak istemediğime karar verdim. Kendi kendime yaptığım ufak tefek bazı projeler olduğundan genelde Android developer pozisyonlarına başvuruyorum. Java en rahat olduğum dil ama birçok programlama dilini kullandım eğitimimim boyunca. O yüzden yeni bir dil, teknoloji vs. öğrenmemi gerektirecek bir ilan olduğunda da şirketin vizyonu bana çekici gözüktüyse başvuruyorum. Mesela neredeyse hiç web tecrübem yok ama machine learning'le ilgili çok fazla ders alıp proje yaptığım için bir şirketin recommendation takımında full stack developer pozisyonuna başvurmuştum.

@Trollziya
Bahsettiğim aralıkta maaş veren şirketler savunma sanayii şirketleriydi cedex'in de dediği gibi. Özel sektörde durum farklı olabilir, bilgim yok. Maaş beklentisini araştırıp giden aday öbür tüm adaylardan daha önde o halde. Olabilir.
  • jack of hearts  (25.08.17 20:18:33 ~ 20:23:20)
Büyük ihtimalle başvuracağınız pozisyonlarda daha düşük maaşa çalışacak kişiler bulabilecekleri için geri dönmüyorlar. Yüksek lisans mezunu da olsanız başvuracağınız pozisyonda birkaç yıl tecrübesi olan kişiler şirketin ihtiyacını karşılamaya yetiyorsa daha fazlasını aramazlar. Eğer hiç iş tecrübeniz yoksa maaş aralığını 3500-4000 şeklinde ifade edin. Overqualified durumu var gibi. Bunu ancak böyle aşabilirsiniz.

  • dissendium  (25.08.17 20:25:04)
3 hafta şirketler büyükse kısa bir süre, bir müdürlük pozisyonu için karar verme süresi 6 aya bile varabiliyor. Uzmanlar içinse bazen 2 ay civarı.

Ayrıca İK birimleri kendi hedeflerini doldurmak için genel olarak, farklı pozisyonlar için tarama yapıp görüşme yapıyorlar, o konuda sizi havuza ekleyip içeri sunuyorlar. Tabi böyle bir çağrıda da hiç cevap gelmeyebilir veya çok uzun sürebilir.

Sonuç olarak, cevap vermemek çok boktan ve saçma birşey, ama bütün İK dünyasının temel düsturu olmuş ve adamlar için çok normal.
  • cursor  (25.08.17 20:26:41)
@camussar
Bankalar da girişte yüksek maaş verip kendini geliştirme konusunda hiçbir şey sunmuyorlarmış duyduklarıma göre. Yüksek lisans boyunca işte çalışmadığım için teknik olarak yeni mezun sayılırım. Ortalamanın çok sallanmadığını biliyorum, sadece genel bir fikir verir hakkımda belki diye bahsettim. Nerd tipli sayılmıyorum sanırım.

@dissendium
Bana da yapılacak en mantıklı şey bu gibi geliyor ama 500 lira fazla söyledi diye de bir adayı es geçip teklif vermeyecek kadar da tuhaf bir firmaysa zaten çalışmayayım orada diyorum hep. 4500'e evet diyecek adam sizin için otobüsle 8 saat Ankara'dan yol gelip 1 saat de İstanbul'da şirkete ulaşmak için zaman harcıyorsa 4000 teklif verseniz de evet demesi yüksek ihtimaldir muhtemelen. Bu arada gerçekten parada gözü olan biri değilim. İlk işte zaten çok da önemli bir faktör değil maddiyat benim için. Sadece benim durumumda birinin alması gerektiğini düşündüğüm parayı yazıyorum o kutucuğa. "Bu rakamın bir kuruş altı bile kesinlikle olmaz." gibi bir ifade kullanmıyorum ki.
  • jack of hearts  (25.08.17 20:29:34 ~ 20:43:27)
500 lira fazla verecekler diye düşünmeyin. Yeni mezun birinin o kadar fazla maaş alması şirket içinde huzursuzluk yaratabilir. Bazı makine, inşaat, elektrik-elektronik mühendisleri 10+ yıl tecrübe sonunda o maaşlara ulaşabiliyorlar. İlk yıllarda çıtayı çok yüksek tutmamakta fayda var. Yeni mezun biri hata yapabilir. Size yüksek maaş verirler ama ciddi bir sorumluluk da arkasından gelir. Daha tecrübeniz yokken maaşı sizin belirlemeniz pek doğru değil. Siz oraya fikir vermesi açısından o değeri yazıyorsunuz ama insan kaynakları o rakamdan sizin beklentinizin yüksek olduğu çıkarımını yapıyor. Birkaç yıl topu onlara atın. Tecrübe kazandığınız zaman, istediğiniz maaşı söylediğinizde "Bu adamın tecrübesi var, bu kadar istemesi normal." derler.

  • dissendium  (25.08.17 20:59:21)
Öncelikle ortalaman işe girişinde diğer kriterlere bakınca kriter bile sayılmıyor. Bir sürü global ve bilinen şirkette mülakata girdim (yurtdışı dahil) hiçbiri de not ortalamamı sormadı. Bilkent mezunu olman güzel bir artı ama.

Dönüş alamıyorsan olumsuzdur. Bu İKcılar olumlu veya olumsuz mutlaka dönücez derler ama dönmezler :) Bu ülke bitmiş yaa falan diye de düşünme bence yurtdışında da böyle İKcılar. Dönüş alamayınca ben telefonla arıyorum soruyorum.

4500-6500 tecrübesiz biri için baya yüksek bi aralık yalnız. Bu aralıkta teklif veren yer olduysa havlu, mıknatıs falan üretmiyordur zaten :) Hangi sektördeydi de kabul etmedin? Forbes 500'de olan bir şirkette tanıdığım 20 yıllık mühendis 7 alıyor. Black Belt falan bu adam ayrıca.
  • hümanist tabutçu  (25.08.17 20:59:30)
@dissendium
Teşekkürler. Bir tık alttan söyleyeceğim artık maaş beklentimi.

@hümanist tabutçu
Yurt dışı IK'cılarının hakkını yediremeyeceğim. Ben de birkaç mülakata girdim ve kesinlikle bir hafta içinde, çoğunlukla tam olarak dedikleri gün döndüler hep. Kabul etmediğim teklifler savunma sanayii şirketlerinindi. Onların verdiği rakamlar da tam olarak benim belirtiğim aralıkta.

20 yıllık deneyim sahibi bir bilgisayar mühendisi için bahsettiğiniz maaş oldukça düşük bence. Mutlaka başka gelir kaynakları vardır ya da özel bir durum söz konusudur. 2+ sene deneyimi olan tanıdıklarımın neredeyse hepsi 6-7 bin civarı kazanıyor şu an.
  • jack of hearts  (25.08.17 21:10:24 ~ 21:11:21)
@jack of hearts
Haklısın savunma sektörü 4k üzeri başlatıyor benim duyduğum hep. Onun dışında bu aralığı veren olmaz yalnız başlangıç için. Orada çalışmak istemediğini söylemişsin, bence haksız da değilsin internette okuduğum yorumları düşününce. Benim en çok sorun yaşadığım ülke Macaristan oldu, İsveçle görüştüysen memnun kalmış olabilirsin :)

  • hümanist tabutçu  (25.08.17 21:16:46)
@hümanist tabutçu
Amerika ve Almanya ağırlıklı görüştüm.

  • jack of hearts  (25.08.17 21:19:08 ~ 21:24:07)
Savunma sanayii o rakamlara çıkar ama web teknolojileri ve android diyorsun; eğer piyasada hiç çalışmadıysan, o rakamlar ile başlamak için adamları çok iyi ikna etmen lazım.
Zira yukarıda da söylendiği gibi pek çok şirket için, şirket içi denge öncelikli gelir ve tecrübeye göre de bir skala vardır.
Bu arada yıllardır iş görüşmesi yaparım, ortalama ilk işin için yapacağın bir görüşmede mülakat yapan için biraz pozitif gülümseme yaratır ama daha fazlası değil. Onun yerine pek çok yerde, sektör dışı, az da olsa çalışma tecrübesi her zaman daha önemlidir. Çünkü iş veren derslerini iyi veren değil, çalışmayı ve düsturu bilen adan arıyor ve hele ki mühendislikler için iş hayatı derslerinizden biraz uzakta.
Stajlara gelecek olursak, stajı yaptığın kuruma başvurursan, stajdaki durumuna göre avantajdır. Diğerleri için de poşet staj değilse daha iyi gözle bakılır, yoksa yine çok da önemsenmez.
Sonuç olarak, ilk işe girişte önemli olan konuları önceliklendirirsek;
1- istenen maaş
2- Referans
3- mezun olunan okul
4- varsa portfolyo
5- öğrenci olarak çalışma süresi
6- Diploma notu
7- Staj yerleri

Gördüğüm kadarı ile genel olarak olay budur.
  • cursor  (25.08.17 22:32:30)
Olay neden o rakamlara çıkmadıklarından ziyade neden böyle bir aralık belirten bir kişiye dönmüyor oluşları aslında. Sonuçta çalışmak istediğim yerlerdeki maaşı önceden araştırmam beklenmiyordur herhalde. Vermeye razı oldukları rakamın iki üç katını talep etmiyorum. Daha doğrusu, hiçbir şey talep etmiyorum. Sadece üç aşağı beş yukarı belirtilen bir aralıktan bu kadar çıkarım yapılması saçma değil mi?

X şirkette test mühendisi olarak başlayan bir tanıdığım var mesela. Bu eleman teknik açıdan kendini pek geliştirebilmiş biri değil bana sorarsanız. Asistanken özel ders verdim kendisine birçok dersten ve bitirme projesine yardımcı oldum, buradan edindiğim fikirle konuşuyorum. Kendisi X şirketinde 3500 liraya başlamış geçen. İki hafta içinde dönmüşler. Kaldı ki testçiler genelde öbür yazılımcılardan göreceli düşük alıyorlar piyasada bildiğim kadarıyla. Ben aynı şirkete 4500 - 6500 belirtmiştim mesela. Hiç teklif dahi verilemeyecek uçuk bir aralık olmasa gerek bu örnekten yola çıkarak. Kaldı ki belirttim de maaşta uzlaşmaya varabileceğimizi.
  • jack of hearts  (25.08.17 22:56:05)
Özetle teklifi duyana kadar 4 bin altı maaşa tamam olduğumu belirtmeliyim, anladım durumu. Teşekkürler herkese.

  • jack of hearts  (25.08.17 23:06:48)
Soruna cevap: Evet kesinlikle dönüş yapmaları gerekiyor. Dönüş alamadığın yerlere mail ile mutlaka sor, "şu zaman görüşmüştük, noldu o iş?" şeklinde. Hiç değilse senden sonrakilere cevap dönmeye başlarlar belki.

Bayram yaklaşırken iş teklifleri genelde bayram sonrasına kalıyor bunu tecrübe etmiştim, izinlerden kaynaklanıyor sanırım. Şu an çalıştığım kurumun yarısı falan izinde olabilir. Bir de görüştükten hemen 2 hafta sonra cevap beklentin olmasın. İş görüşmeleri zaten minimum 2-3 hafta sürüyor, adayların ve görüşmecilerin takvimlerine ancak uyuyor, bir tek seninle görüşmüyor kurumlar. Sonrasında da yine 2-3 hafta teklif yapılacak adayın seçilmesi, teklifin hazırlanması, onaylanması, imzalanması, uluslararası kuruluşsa genel merkezden onay gelmesi, referans araştırması vs derken 5-6 haftaya kadar çıkabiliyor süreç.

Maaş beklentin sorulduğunda aralık olarak verme, böyle geniş aralık hiç verme derim. İlla ki rakam da belirtmek durumunda değilsin. 4+ civarı net ücret savunma ve banka sektörlerinde veriliyor yeni mezunlara ancak sizler için ücret genelde standart oluyor onu da belirteyim. Banka sektörünü sana tavsiye etmem, master diploman çöp olur.
  • Lethe  (25.08.17 23:56:42)