sonradan konuşkan olmak mümkün mü?

konuşmaktan hiç hoşlanmıyorum. günlük hayatımda konuşmaya ihtiyaç duymuyorum. konuşmak bana hiç zevk vermiyor, beni yoruyor.

ancak ben böyle yaşamak istemiyorum. konuşmayı sevmek istiyorum. konuşkan olmak istiyorum. laf lafı açsın, nefessiz konuşayım istiyorum. artık arkadaş ortamında mal gibi oturmaktan bıktım. hep biri laf açarsa konuşuyorum, benim muhabbet açabilme gibi bir kabiliyetim yok. en yakın arkadaşlarımla otururken bile durum böyle. sanki biri laf açmayınca bana kal geliyor, beynim tamamen duruyor, edecek laf bulamıyorum.

aslında ilgi alanları çok geniş bir insanım, konuşmaya kalksam konuşabileceğim pek çok konu var. çok kitap okurum, kelime haznem geniştir. diksiyonumda da herhangi bir problem yok. ben sadece konuşmaya ihtiyaç duymadığım, konuşmadan yıllarca yaşayabileceğim için kendimi bu konuda pek geliştiremedim sanırım. o kısım bende eksik kaldı.

peki bunu aşmamın bir yolu var mı sizce? karakterim böyle deyip bir köşeye çekilmeli ve sus pus olmaya devam mı etmeliyim? yoksa bunu çözebilir miyim? çözebileceğimi düşünüyorsanız önerilerinizi duymak isterim.

Maalesef mümkün. Ben de senin gibiydim şimdi saçma sapan konuşan biri oldum. Bence böyle kal.

  • mezarkabul  (24.08.17 23:45:14)
Sukut altındır.

  • 1adam  (24.08.17 23:45:21)
Sonradan suskun olmak mümkün olmadığı gibi konuşkan olmak da zor, zira karakterin bu senin. Çenen düşük olacağına böyle ol, bence daha güzel.

  • manuel mandalina  (25.08.17 00:07:58)
burada "konuşmaya gerek yok o kadar" diyenlerin çoğuyla bir masada oturduğunuzda "niye konuşmuyorsun?" "hayırdır, nen var?" "çok sessizsin, bir şey mi oldu?" gibi sorularla boğarlar sizi.

karakter meselesi biraz, bende de var bu ama illa konuşacağım diyorsanız konuşanların diyaloglarını inceleyin. mesela ortam sessizken ilk kim ne diyor da muhabbet açılıyor? ona kim nasıl bir tepki veriyor, bunlara bakın. aklınıza gelenden de çekinmeyin, "ya geçen şöyle bir şey oldu" diye girişin direkt.
  • dedimmidemedimmi  (25.08.17 10:24:56)
arkadaşlarının içinde kendini rahat hissetmiyor olabilir misin? mesela kendimden örnekle, rahat ve yakın hissettiğim arkadaşlarım içinde çenem düşebiliyor. çenem düşmüyor da muhabbete dahil olabiliyorum, espriler şakalar yapabiliyorum. diğer türlü karşımda çok konuşkan bi insan olsa bile beni konuşturamıyor. belki sende de öyledir?
bir de konuşkan insanların beyinlerinin farklı çalıştığını düşünüyorum. çünkü konuşacak o kadar konu üretebilmek kolay değil. yani değiştiremeyeceğiniz bi özellik de olabilir.

  • sedat peker in yegeni  (25.08.17 10:33:47)
Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Böyle kal diyen arkadaşlar olmuş ama ben durumdan hiç memnun değilim. Toplumumuzda konuşmayan kadınlar çok garipseniyor. Kadının bıcır bıcır konuşkan olanı makbul olduğu için ben karşımdaki insanlarda direkt soğuk nevale izlenimi yaratıyorum sanırım. Sanki insanlar benim yanımda sıkılıyormuş gibi bir hisse kapılıyorum. Strese giriyorum.

Ayrıca @sedat peker in yeğeni haklı olabilirsin belki de rahat hissetmiyorumdur ama ben herkesin yanında böyleyim aslında. Kendi öz abim öz ablamla bile 3-5 cümle dışında konuşacak şey bulamam.
  • i m cool with that  (25.08.17 11:18:51 ~ 11:29:05)
Özgüvenini yükseltmen gerekiyor bana göre. Özgüvenli olduğunda en kötü ihtimalle saçmalayarak konuşursun.

  • valarmurgulis  (25.08.17 19:08:27)